Karabük Haber Gazetesi

150 YILLIK TARİH KÜL OLDU!

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunan 3 katlı tarihi konak alevlere teslim oldu. Edinilen bilgiye göre, Akçasu Mahallesi Ulukavak Sokak’ta bulunan Mahir Oğuz’a ait 3 katlı tarihi “Emeksizler Evi” diye adlandırılan konakta henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yaklaşık 150 yıllık olduğu belirtilen ve içinde kimsenin yaşamadığı konağı kısa sürede saran yangına, […]

150 YILLIK TARİH KÜL OLDU!
26 Eylül 2016 - 0:58 'de eklendi.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bulunan 3 katlı tarihi konak alevlere teslim oldu.

Edinilen bilgiye göre, Akçasu Mahallesi Ulukavak Sokak’ta bulunan Mahir Oğuz’a ait 3 katlı tarihi “Emeksizler Evi” diye adlandırılan konakta henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Yaklaşık 150 yıllık olduğu belirtilen ve içinde kimsenin yaşamadığı konağı kısa sürede saran yangına, Karabük ve Safranbolu belediyelerine ait itfaiye ekipleri müdahale etti. Ekiplerin yoğun çalışması sonunda söndürülen yangında, konak kullanılamaz hale geldi.

img-20160926-wa0002Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Belediye Başkanı Necdet Aksoy ve Karabük Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, konağın ilçenin en büyük evlerinden birisi olduğunu söyledi.

Konağı, geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na satın almak için img-20160926-wa0001girişimler başlattıklarını hatırlatan Aksoy, “İçinde kimse yaşamıyordu. Yangının neden çıktığı henüz belli değil. Arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapacaklardır. Saat 22.00 itibariyle arkadaşlarımız ihbarı aldılar. Bizim müdahalemiz başladığında yangın çatıdan yukarıya çıkmıştı. Alevlenmiş aşamada biz haberdar olduk.” diye konuştu.

img-20160926-wa0003Bu binanın bütün rölevelerinin daha önce alındığını vurgulayan Aksoy, “Tekrar aynısını yapma şansımız var. Tabi ki aslı gibi olmaz, Safranbolu’nun çok önemli bir değeri. İçinde insan yaşamadığı içinde can kaybımız çok şükür yok. Safranbolu’nun bir değerinin daha kaybedilmiş olmasının üzüntüsü içerisindeyiz. Kış mevsiminin başlangıcında böyle bir yangının çıkması bizim çok daha tetikte olmamızın işareti. Yangınlar genellikle kış ayında çıkar.” sözlerine yer verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER