Karabük Haber Gazetesi

Hedef; Hizmeti en üst seviyeye çıkarmak, AMA!

Karabük Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri İsmail Kara dün düzenlediği basın toplantısında KBÜ Eğitim ve Araştırma hastanesinde yapılan tüm çalışmaları özetlerken, kamuoyunca merak edilen birçok konuya da açıklık getirdi.

Hedef; Hizmeti en üst seviyeye çıkarmak, AMA!
08 Ocak 2016 - 1:09 'de eklendi.

Karabük Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri İsmail Kara,  Birliğin ve birliğe bağlı sağlık tesisi yöneticilerinin ve çalışanlarının hedefinin; tıbbi etik değerleri ön planda tutan, hasta ve çalışan güvenliği, hasta ve çalışan memnuniyeti odaklı, hasta haklarına saygılı, eğitim, araştırma, ölçme / iyileştirme tekniklerini kullanarak hizmet sunum standartlarını devamlı geliştiren, kolay ulaşılabilir, etkin, verimli, konforlu, güvenli sağlık hizmetini sunmak olduğunu söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen Kara, KBÜ Eğitim ve Araştırma hastanesinde yapılan tüm çalışmaları özetlerken, kamuoyunca merak edilen birçok konuya da açıklık getirdi.
2016 yılına Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Yönetiminde değişiklerle başladıklarını ifade eden Kara, “Hem bu değişiklikleri, hem de vermiş olduğumuz hizmetleri paylaşmak ve karşılıklı sohbet edebilmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Biliyorsunuz yaklaşık 1 ay önce Tıp Fakültesi Dekanlığında bir değişiklik oldu ve Prof. Dr. Abdurrahman Eksik yeni Dekan olarak göreve başladı. Bizde de Hastane Başhekimimiz Doç. Dr. Alaadin Polat Tıp Fakültesi Fizyoloji bölümüne Profesör olarak atanabilmesi için görevinden istifa etti. Biz de bu nedenle bundan sonra hizmetlerimize yeni atanan Hastane Yöneticimiz Yard. Doç. Dr. Erkan DOĞAN ile beraber devam edeceğiz. Alaadin Hocama yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eder, yeni görevinde başarılar dilerim” dedi

 2015 YILINDA TOPLAM POLİKLİNİK MÜRACAAT SAYISI 951.824

         Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde otel konforunda odaları, yoğun bakımları, ameliyathaneleri, laboratuarları ile 440 yatak ile hizmet vermekte olduklarını kaydeden Kara “Yoğun bakımlarımızda toplam 48 yatağımız mevcuttur. 2015 yılı geneli toplam yatak doluluk oranı servisler için %75,5; yoğun bakımlarda ise bu oran %94’dür. KBÜ Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2015 yılı genelinde yapılan toplam poliklinik müracaat sayısı 951.824 kişidir. Bu sayı ilimiz nüfusunun yaklaşık 5 katına tekabül etmektedir. Günde yaklaşık 4.000-4.500 poliklinik hastasına, yaklaşık 800-900 civarında acil servis hastalarına hizmet vermekteyiz. Hastanemize yapılan toplam müracaatların yaklaşık %25 ini acil servise olan müracaatlar oluşturmaktadır Hastanemizde 22 Profesör, 7 Doç, 45 Yard.Doç. olmak üzere 74 akademisyen hocalarımız, 83 uzman doktorumuz,  21 Pratisyen olmak üzere 178 doktor kadromuz ve 670 yardımcı sağlık hizmetleri personelimiz ile hizmet vermekteyiz. Bu sayılarla kadro doluluk oranında Türkiye genelinin çok üstündeyiz.

İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir.” anlayışıyla, hasta ve hasta yakınlarının hastaneye girdikleri andan itibaren, kendilerini güvende ve rahat hissedebilmeleri, ihtiyaçları olan sağlık hizmetini daha iyi alabilmeleri için, bakanlığımızın politikaları doğrultusunda birçok alanda yeni hizmet birimlerini ve Uzman Doktorlarımızı hastanemize kazandırdık” dedi

         ANKARA’YA SEVK YOK

Ankara’ya sevklerin yok denecek kadar azaldığını, şehir dışından hasta kabul ettiklerini belirten KARA “Biliyorsunuz ki, Karabük’ten Ankara’ya ve il dışına olan hasta sevkini azaltmak, tersine il dışından Karabük’e hasta gelmesini sağlamak en büyük hedefimizdi. Hastanemizde Hocaların katılımıyla yapılan özellikli ameliyatlar ile Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Hematoloji Uzmanı atamalarıyla artık kanser tedavisi gören hastaların il dışına gitmelerine gerek kalmadı. Yine Gastroenteroloji Uzmanları, Endokrinoloji Uzmanı, Yenidoğan Uzmanı ve yeni göreve başlayan Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı arkadaşımızın göreve başlaması, Koroner Anjiyografi Ünitesi’nin açılması ile bu hedeflerimize büyük oranda ulaştık.

Bu anlamda 2015 yılında hastanemizde yeni bölümler açtık:

Palyatif Bakım Merkezini hizmete açtık. Burada çoğunluğunu kanser ve buna benzer kronik ve son dönem evresindeki hastaların tedavisini yapmaktayız. Bu hastalara psikolojik desteği de kapsayan ve evlerinde de devam eden sağlık hizmeti veriyoruz.

Yine Genel Sekreterliğimiz bünyesinde Türkiye’de toplam 23 tane olan Çocuk İzlem Merkezini açtık.

Bir diğer hizmet birimimiz olarak Toplum Ruh Sağlığı Merkezini (TRSM) açtık. Bu bölümde psikiyatrik ve psikolojik rahatsızlığı bulunan, hastaneye gelemeyen hastaları evinden alıp tedavi ediyoruz. Onları topluma kazandırmak için hem tedavi hem de birçok konuda eğitim ve faaliyetler yapıyoruz.

Nükleer tıp merkezinde hem hastalık tanılarını koymak için tetkikler yapılmakta, aynı zamanda radyoaktif iyotla Hipertiroidi gibi hastalıklar tedavi edilmektedir.

Yine 7 Aralık 2015 tarihinde Koroner Anjiografi merkezimizi açtık ve kısa sürede 117 Kalp Anjiyografisi yapıldı ve yaklaşık 39 hastaya müdahale edilerek stent takıldı.

Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi olarak da tüm hazırlıklarımız yapıldı. Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinin denetiminden geçtik ve önümüzdeki hafta ameliyatlar başlayacak. Acil ameliyatları almamız için hiçbir engelimiz yok.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanemizde Sağlık hizmeti sunumunun en önemli basamaklarından biri de modern cihazların bulunduğu, tam donanımlı olan ve güncel tedavilerin uygulandığı ameliyathanelerimizdir. 11 adet ameliyathanemizde günlük ortalama 75 ameliyat yapılmaktadır. Bunların % 45 ini özellikli ameliyatlar oluşturmaktadır.

Diyaliz ünitesinde 35 diyaliz cihazımızla il genelinde 120 hastaya hizmet vermekteyiz.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanemizde en sağlıklı doğum yöntemi olan normal doğum özendirilmekte ve teşvik edilmektedir. Bu amaçla gebe okulu açılmıştır. Doğumlar Sancı Doğum Lohusa odası olarak adlandırılan tek kişilik son derece modern ve konforlu odalarda yaptırılmaktadır. Yine hastanemizde Diyabet Okulu projesini başlattık.

Bayır Mahalledeki prefabrik binada poliklinik hizmetlerimiz devam ediyor. Üst katında ise 20 yataklı Fizik Tedavi Servisinde yatan hastalara hizmet veriyoruz. Yine aynı yerde son derece modern Psikiyatri Servisi için gerekli tadilatı tamamladık. Ayaktan Fizik Tedavi hastalarını Şirinevler ana binamızdaki yeni yerimizde tedaviye alıyoruz. Günde yaklaşık 300 hastaya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavisi uyguluyoruz. Acil ve akut dönemdeki hastalar hemen veya 10-15 gün gibi en kısa sürede tedaviye alınıyor. Kronik ve tekrar tekrar tedavi gören hastalara randevu veriyoruz.SGK nın uygulamasından dolayı bu hastalara 6 ay sonraya randevu vermek zorunda kalıyoruz. Çünkü daha erken tedavi olursa SGK tedavi ücretini ödemiyor, hasta kendi ödemek zorunda kalıyor Çok kısa sürede Safranbolu Devlet Hastanemizde Fizik Tedavi ünitesini açacağız.” Dedi

 

    ENFEKSİYON ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA

 

Son zamanlarda hastane ile ilgili kamuoyunda sıkça konuşulan enfeksiyona bağlı ölümler hakkında bilgi aktaran Kara “Son zamanlarda bir bilgi kirliliği oluşturan hastane enfeksiyonu veya hastane mikrobu konusunda biz yöneticiler, çalışanlarımız oldukça hassastır ve zaten takipleri de Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları uzmanları ve enfeksiyon hemşirelerinin de katıldığı Hastanemizdeki Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından hastane enfeksiyonları yakından takip edilmektedir. Enfeksiyon kontrol Komitesi tarafından son aylardaki enfeksiyon oranlarının oldukça düşük olması ve başarılı sonuçlar nedeniyle Yoğun Bakım çalışanlarımıza “Teşekkür Belgesi” verilmesi kararı alınmıştır. Ulusal Hastane Enfeksiyonları Sürveyans Ağı raporuna göre Türkiye Geneli ve Üniversite Hastanelerinin Yoğun Bakım Enfeksiyon Oranları incelendiğinde Karabük Eğitim Ve araştırma Hastanemiz Türkiye geneline oranla çok iyi seviyededir” dedi

BAŞARI EKİP İŞİDİR

Biliyoruz ki başarı ekip işidir diyen Kara “Biz sayın Rektör Hocamızın desteği, yeni dekanımız, yeni hastane yöneticimiz Yard. Doç. Dr. Erkan DOĞAN, aramıza katılacak yeni başhekim yardımcılarımız ve mevcut yönetici kadrolarımızla uyum içinde Karabük halkına hak ettiği ve arzu ettiği sağlık hizmetini vermek tek hedefimizdir. Bu konuda da çalışmalarımız hızla ve işbirliği içerisinde devam etmektedir. Yeni hastane yöneticimiz klinisyen olması sebebi ile sahadan gelen, özel sektörde ve hasta odaklı sağlık hizmeti sunumunda tecrübesi olan bir yöneticimizdir. Yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum. Tabii ki bütün bu hizmetler Fedakâr sağlık çalışanlarımızın sayesinde gerçekleşecektir. Burada tüm sağlık çalışanlarımıza emeklerinden ve katkılarından dolayı saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Yine bütün bu hizmetleri vermemizde bizlere her konuda çok büyük desteği olan başta Karabük Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali ŞAHİN Bey olmak üzere, Milletvekilimiz Prof.Dr.Burhanettin UYSAL, Sayın Valimize, Rektörümüz Prof Dr Refik POLAT ‘a, İl Sağlık Müdürümüze ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Siz değerli Karabük Basını temsilcilerine katılımınızdan dolayı teşekkür eder, bizim gözümüzden kaçan eksiklerimiz ve ya talepleriniz için her zaman hazır olduğumuzu bildirir sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kara ve yeni başhekim Erkan Doğan, öncelikle KBÜ Eğitim Araştırma kadrosunda bulunan ve hastane görev yapmayan Profesörlerin döner sermayeden pay alıp almadıklarına ilişkin soruya yanıt verdiler.

Bazı profesörlerin tam zamanlı çalıştıklarını, bazılarının belirli günlerde hastaneye geldikleri belirtirken. Bu konuda Üniversite ile ilgili bir düzenleme yapılacağı, görevlendirilip gelmeyene ücret ödenmediği yönünde belirtildi.

Acil Servisle ilgili yeni düzenlemelerin hızlı bir şekilde yapılacağı ve acilde uzman çocuk doktoru bulundurulacağını belirten yeni Başhekim Erkan Doğan, bu konuda yeni planlamanın yapıldığını söyledi.

KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Mali açıdan Türkiye genelinde yedinci sırada olduğunu kaydeden Genel Sekreter Kara ise, KBÜ Eğitim ve Araştırma hastanesinin en az borcu olan hastane olduğunun altını çizdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
karabük haber