Karabük Haber Gazetesi

“70 MİLYON’U KULÜBE BAĞIŞ OLARAK KABUL EDİYORUZ”

Aylardır kamuoyunun gündemini meşgul eden Karabükspor’un eski başkanlarından Mustafa Yolbulan’a olan 70 milyon civarındaki borç ile ilgili başkan Yüksel çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yüksel; “Karabükspor’un borç hanesinde görünen Mustafa Yolbulan tarafından kulübe verilen ama borç verildiği yazılmayan parayı biz yönetim kararı ile bağış olarak kabul ediyoruz” dedi. Kardemir Karabükspor Kulüp Başkanı Mehmet Yüksel basın mensupları ile […]

“70 MİLYON’U KULÜBE BAĞIŞ OLARAK KABUL EDİYORUZ”
25 Aralık 2018 - 16:29 'de eklendi.

Aylardır kamuoyunun gündemini meşgul eden Karabükspor’un eski başkanlarından Mustafa Yolbulan’a olan 70 milyon civarındaki borç ile ilgili başkan Yüksel çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yüksel; “Karabükspor’un borç hanesinde görünen Mustafa Yolbulan tarafından kulübe verilen ama borç verildiği yazılmayan parayı biz yönetim kararı ile bağış olarak kabul ediyoruz” dedi.

Kardemir Karabükspor Kulüp Başkanı Mehmet Yüksel basın mensupları ile bir araya geldi. Kulüp yönetiminden istifa edenlerin olmasına rağmen hala görevlerinin başında olduklarını, Kendisinin ve yönetimde bulunun arkadaşlarının koltuk meraklısı olmadığını belirten Başkan Yüksel “ Ben ve arkadaşlarım koltuk meraklısı insanlar değiliz. Bizler Karabükspor’u sevdiğimiz için buradayız. Karabükspor için elimizden gelen ne varsa yapmak için buradayız. Bizim haricimizde Karabükspor’u çok daha iyi bir yerlere getirecek arkadaşlarımız varsa, biz görevi bırakıp o arkadaşlara teslim ederiz ve yanlarında olmaya devam ederiz. Bazı kişilerde kayyuma gitsin diyorlar. Eğer şehrin büyükleri biz kayyuma gideceğiz, kayyum sizden daha iyi yönetir derlerse, biz yine bırakır ve onların da yanında olmaya devam ederiz. Onun haricinde biz görevimizin başındayız ve sonuna kadar da bu işin mücadelesini vereceğiz. Bugün itibari ile altı arkadaşımız istifa etmiştir. Bu arkadaşların yerine yedeklerden arkadaş aldık. Şuan için bir sıkıntımız yoktur ve yönetimimiz görev başındadır. İstifa eden arkadaşlarımız; Ulvi Üngören, Ali Erorhan, Şükrü Gökkaya, Soner Manav, Serkan Şengün. Bunlardan Ali Erorhan ve Serkan Şengün arkadaşlarımız bizi arayarak mazeretlerini bildirmişlerdir. Bizler de bunu uygun gördük. Diğer arkadaşlarımız sanki şov yapar gibi noterden olayları farklı bir yerlere taşımaya çalışıyorlar. Ben yine söylüyorum, gidenler gider, biz kalan arkadaşlarımızla görevimizin başındayız. Biz bugüne kadar elimizden ne geliyorsa onu yapmak için uğraştık. Bizim dönemimizde, çalışan arkadaşlarımızın geçmiş dönem maaşları da dahil olmak üzere hepsini ödedik. Topçu arkadaşlarımızın maaşlarını ödedik, belki bir iki tanesinin maaş alacağı olabilir. Antrenörlerimizin, salon sporları ve ayrılan bazı teknik ekiple anlaşarak ödemelerimizi yaptık. Ünal Karaman hocamızı 1 Milyon 635 Bin lira alacağı varmış, biz bunu konuşarak ve anlaşarak 200 Bin TL. ile kapattık. Esnaflarımıza alan borçlar vardı. Biz bu esnaflarımıza forma yaptırarak onları gönüllerini aldık ve olan borçların bazı bölümlerini ödedik, bazı bölümlerinden fedakarlık ettirerek kulübümüze hemen hemen 400 Bin TL para kazandırdık. Bu esnaflarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”dedi.

Biz artık şehirle takımı birleştirmek için uğraşıyoruz

Kulübün şuanda aylık 550 Bin TL gibi bir gideri olduğunu söyleyen Başkan Yüksel; “Bunun 100 Bin Lirası vergi, 100 Bin lirası SSK gibi giderler. Biz şuanda bu 200 Bin liralık gideri ödeyemiyoruz. Bunun haricinde geriye 350 Bin lira gibi bir para kalıyor. Bu 350 Bin liralık gider için, bize bir yerden her ay 80 Bin lira gibi düzenli bir para geliyor. Bu durumda kulübe her ay 270 Bin lira gibi bir para gerekiyor. Bunu biz bir şekilde finanse ediyoruz.”dedi.

Daha önceki dönemlerde bazı hizmetlerin daha pahalıya alındığının tespit edildiğini de hatırlatan başkan Yüksel; “Arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde bazı hizmetlerin daha ucuza alınması konusunda kararlar aldık. Biz daha önce güvenlik görevlisi hizmetini 150 Bin liraya alıyormuşuz. Biz yeni teklifler alarak bunu 110 Bin Liraya düşürdük. Bildiğiniz gibi her maçta ortalama 82 adet güvenlikçi var. İşten çıkan arkadaşlarımızın yerine İŞKUR’dan bazı elemanlar aldık. Bu arkadaşların maaşını ve SSK’sını İŞKUR ödüyor. Bizler Kardemir yeni yönetim kurulu Başkanı Kamil beyle görüştük. Kendisinden geçmişteki binde ikileri talep ettik. Bunları açtıramayacağını söyledi. O zaman bize bundan sonrası için yardımcı olun dedik. Kendileri bize bir dilekçe yazın yönetime getirelim, elimden geleni yaparım, ama siz kendinize yeni bir sponsor da bulun bizde Kardemir isminden vazgeçelim dedi. Resmi yazı yazıldı, fakat cevabı gelmedi. Belediye Başkanımız Rafet Beyle görüşüldü. Bu şartlarda bende takıma yardımcı olamam, para da toplayamam dedi. Bundan sonraki dönem de Başkanlığım devam ederse o zaman bakarız dedi. Bizim transferi açabilmemiz için vergi borcu ve SSK borcu kağıdına ihtiyacımız var. Belki onlarda yardımcı olabiliri dedi. Bunu da yaşayacağız, göreceğiz. Ticaret ve Sanayi Odasından da gelir anlamında olumlu bir yanıt alamadık. Milletvekillerimizle görüştük, onlarda biz bir şey yapamayız siz başınızın çaresine bakın dediler. Vali beyle görüştük, konuya en sıcak bakan kişi Vali Bey oldu. Elinden geleni yapacağını söyledi.”dedi.

Karabükspor, Karabük’ün marka değeridir.

Transfer yasağının kaldırılması noktasında çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Yüksel; “Şehirden ve şehrin büyüklerinden bize destek gelmeyeceği gözüktüğünden, yurt içi ve dışından ve farklı sponsorlar aramaktayız. Bize 7 -10 Milyon arası bir para lazım. Bunun 7 milyonu yapılandırmalar için. Bu aşamadan sora transfer yapmamız gerekiyor. Bunun için de 3 Milyon gibi bir para gerekiyor. Toplamda 10 Milyon gibi bir para gerekli. Bu noktada şu an hiçbir kimseden desteğimiz yoktur, olacağı da gözükmüyor.  Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz başarıya ulaştıkça bacağımızdan çekenler var. Önümüze farklı farklı engeller çıkıyor. Takım iyi bir havaya girerken istifaların gelmesi bunun bir örneğidir. Bu takımın başarı olmasını istemeyen şehirde insanlar var”dedi.

YALAKA POLEMİĞİ…

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada “YALAKA” polemiği ile başlayan tartışma ile ilgili işin yargıya taşındığını belirten Yüksel; “Ben Ankara Karabüklüler Vakfı yönetiminde olan bir arkadaşımıza özelinden bir konuda paylaşımda bulundum. Bunu kamuoyunun bilmesi gerekmiyordu. O arkadaşımız bu paylaşımı özelinden alarak kamuoyu ile paylaşmış. Ben bununla ilgili suç duyusunda bulundum.

BEN KİMSENİN ADAMI DEĞİLİM…

Şehirde şahsımla ilgili olumsuz bir tavır yok. Karabükspor’da geçmişte yaşanan ve yargıda olan konular bize yansıyor. Ferudun beyle aynı karede görünmemiz dolayısıyla siz ortak mısınız gibi algılar oluşturdular. Ben kimsenin adamı değilim. Ferudun Tankut’la da, Mustafa Yolbulan’la da, eski kulüp başkanlarıyla da görüşüyorum. Bu görüşmeler, geçmişteki sıkıntıları öğrenmek ve kulübü daha iyi bir yerlere getirmek adınadır.

KULÜBÜN FAKTORİNK’LERE BORCU YOK

Sedat Başkanın döneminde kamuoyunda paylaşılan kulübün gen borcu 210 Milyon TL gibi rakamlardı. Kağıt üzerine baktığımızda bu 210 Milyon rakamı çıkıyor. Burada bir temlik faktörü var. Fiba Faktoring’e bir temlik verilmiş Bu temlik 32 Milyon gibi bir rakam. Kulübün borç hanesinde gözüküyor. Fakat bu federasyondan gelen paralarla ödeniyor. Ayrıca bu paranın 20 Milyon’una Mustafa Yolbulan. 3 Milyon’una Ferudun Tankut kefil olmuş. Yani bizim 30 milyon Fiba Faktoring borcumuz yok. Deniz Faktoring var. Kardemir’le 4 yıllık bir sponsorluk anlaşması yapılmış. Kardemir buna kefil. Bu da bizim borç hanemizde gözüküyor ama bunu da Kardemir ödüyor. Ayrıca 70 Milyon Yolbulan Ailesine borç gözüküyor. Bu borca baktığımızda, Yolbulan Ailesi bu parayı kulübün evraklarına baktığınızda, banka kayıtlarına baktığınızda borç olarak verdim ibaresi yok. Biz bunu bağış olarak sayıyoruz.  Bunlar toplamda 130 Milyon gibi bir rakam yapıyor. Geriye 70 Milyon gibi bir borç kalıyor. Bizim bakış açımız böyle.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
karabük haber