Karabük Haber Gazetesi

8 KASIM’I UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM…

Aradan 23 yıl geçse de o günkü verilen mücadele daha dün gibi akıllarda. Bir kentin ekmeğine, alın terine, onuruna sahip çıkmak için verdiği adeta destan yazdığı mücadelenin adı 8 Kasım.. 8 Kasım’ın 23 yıldönümü bugün yapılacak etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında sabah 09.00’da Kardemir Girip kapısında toplanarak Atatürk Anıtına yürüyüş yapılacak. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından […]

8 KASIM’I UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM…
08 Kasım 2017 - 9:51 'de eklendi.

Aradan 23 yıl geçse de o günkü verilen mücadele daha dün gibi akıllarda. Bir kentin ekmeğine, alın terine, onuruna sahip çıkmak için verdiği adeta destan yazdığı mücadelenin adı 8 Kasım..

8 Kasım’ın 23 yıldönümü bugün yapılacak etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında sabah 09.00’da Kardemir Girip kapısında toplanarak Atatürk Anıtına yürüyüş yapılacak. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından Otobüslerle Kardemir Kültür Merkezine geçilecek.Burada yapılacak etkinlikler sonrasında işçilerle yenilecek öğle yemeğinden sonra etkinlikler son bulacak.

   

8 Kasım eylemlerinin 23 yıldönümü nedeni ile açıklama yapan Çelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören “8 Kasım 1994 yılında mevcut Hükümetin 5 Nisan kararları ile Kardemir’in kapatılması kararına karşı Çelik-iş Sendikası, Çelik İşçisi, Sivil Toplum Kuruluşları ve Karabük halkının destekleri ile yazılan destanın 23. Yıl dönümünde 8 Kasım 1994 mücadelesini veren Karabük halkına selam olsun.

8 Kasım 1994 bu Şehir’in ve Kardemir’in yeniden doğuşudur, çalıştığımız iş  ve aş kapımız alın terimizin üretime dönüştüğü Kardemir’in kapatılma kararına karşı Çelik-iş Sendikasının Karabük halkı ile verdiği destansı mücadelenin tarihe geçtiği gündür. Unutmayalım, unutturmayalım.

Çelik-iş Sendikası 8 Kasım direnişine  mücadelesine destek veren için de yer alan Karabük halkına Karabük Belediyesine Sivil Toplum Kuruluşlarına yöre halkına Karabük Basın ve Yayın Kuruluşlarına Karabük Gazetelerine herkese teşekkürlerini saygılarını şükranlarını bildirmeyi vefa borcu saymaktayız. O günlerde mücadeleye katılan omuz veren bu gün aramızda olmayanları saygıyla yad ediyoruz. 8 Kasım bir kentin işine aşına onuruna kendisine bırakılan alın teri ve emek mirasına sahip çıkma mücadelesinin tarihe geçtiği gündür  o gün emeğin kenti onurun ve mücadelenin başkenti olmuştur ve başkada bir örneği yoktur.

Yeni nesiller, gençler bu mücadelenin ruhunun emek, alın teri, birlik, beraberlik, dayanışma ve güven  olduğunu anlamalı yaşadıkları kentin ve fabrikasının değerini iyi anlamalıdırlar.

8 Kasım ruhu, öldüğümde beni fabrikayı gören bir yere gömün diyen rahmetli Metin TÜRKER, ve gündüz sokakta oynayan çocuklarına gürültü yapmayın gece vardiyasında çalışan babalarınız uyuyor diyen anaların bu kentin emek  hamuruna kattığı  alın teri mayasının  anıtlaşmış halidir. Hepimiz bu hamurdanız. Çünkü biz KARABÜK’lüyüz.

Aynı Ruh ve düşünceyle 8 Kasım’ı unutmadık unutturmayacağız, tüm yöre halkımızı davet ediyoruz” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Karabük Kız Yurdu