Karabük Haber Gazetesi

AKILLI TELEFON, TABLET VE BİLGİSAYAR KULLANANLARIN DİKKATİNE!

Hayatın vazgeçilmezleri olan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların, modern çağın hastalıkları arasında yer alan ‘Karpal Tünel Sendromu’na yol açtığı belirtildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, El Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, ‘Karpal Tünel Sendromu’nun görülme sıklığının giderek arttığını belirterek, hastalığın bilekte uyuşma, ağrı, halsizlik gibi sorunlara yol […]

AKILLI TELEFON, TABLET VE BİLGİSAYAR KULLANANLARIN DİKKATİNE!
28 Mayıs 2016 - 10:03 'de eklendi.

Hayatın vazgeçilmezleri olan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların, modern çağın hastalıkları arasında yer alan ‘Karpal Tünel Sendromu’na yol açtığı belirtildi.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, El Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman, ‘Karpal Tünel Sendromu’nun görülme sıklığının giderek arttığını belirterek, hastalığın bilekte uyuşma, ağrı, halsizlik gibi sorunlara yol açtığını söyledi.
Zamanla avuç içinde ve parmaklarda his ve kuvvet kaybı oluştuğunu belirten Prof. Dr. Adıyaman, “Kişiler nesneleri parmaklarıyla hissedemez ve tutamaz hale gelirler. O kadar ki, çok hafif maddeleri bile kaldıramaz, elinden düşürür ya da elinde olduğunu fark etmezler. Hastalar, sıcak ve soğuk gibi duyu hislerini ayırt edemez hale gelirler. Ağrı omuz bölgesine ve kollara yayılarak şiddetlenir” diye konuştu.
El ve bileğin yoğun olarak kullanıldığı, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların, Karpal Tünel Sendromunun oluşmasında rol aldığını vurgulayan Prof. Dr. Adıyaman, elleriyle sık bulaşık ve çamaşır yıkayan ev hanımları, el işi ve ev işi yapan kadınlar, tenis oynayan kişiler, şöför, kasap, marangoz gibi ellerini sık kullanan meslek gruplarında hastalığın sık görüldüğüne dikkat çekti.
İlaç tedavisiyle şikayetleri geçmeyen hastalara vakit kaybetmeden cerrahi tedavi uygulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Sinan Adıyaman, cerrahi müdahalenin hastanın hastanede yatmadan lokal anesteziyle yapıldığını sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Karabük Kız Yurdu
karabük haber