Karabük Haber Gazetesi

AMASYA SGK’DAN LİSELİLERE SİGORTA DERSİ

AMASYA TORUMTAY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ VE İLDUŞ HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE EĞİTİM GÖREN 11. VE 12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK EĞİTİMLERDE DÜZENLEDİKLERİNİ BELİRTEN SOSYAL GÜVENLİK KURUMU AMASYA İL MÜDÜRÜ NURCAN YURT ŞENEL, KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE KAPSAMINDA 2015 YILI SONUNA KADAR AMASYA İL MERKEZİ VE İLÇELERDE BULUNAN TÜM OKULLARDA TOPLUMDA SOSYAL GÜVENLİK BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI VE SİGORTALI OLMANIN ÖNEMİ KONULARINDA BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ YAPMAYI PLANLADIKLARINI, VERİLECEK EĞİTİMİN ÖĞRENCİLERİN MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HAYATLARINDA YARARLI OLMASINI DİLEDİĞİNİ SÖYLEDİ.

AMASYA SGK’DAN LİSELİLERE SİGORTA DERSİ
27 Ocak 2015 - 11:37 'de eklendi.

SGK Amasya İl Müdürlüğü, liselerde sosyal güvenlik konusunda bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

Amasya Torumtay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İlduş Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik eğitimlerde düzenlediklerini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 2015 yılı sonuna kadar Amasya il merkezi ve ilçelerde bulunan tüm okullarda toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşturulması ve sigortalı olmanın önemi konularında bilgilendirme eğitimi yapmayı planladıklarını, verilecek eğitimin öğrencilerin mezun olduktan sonraki hayatlarında yararlı olmasını dilediğini söyledi.

Öğrencilere sosyal güvenliğin yaşamdaki yeri ve önemi, sigortalı olmanın önemi, kayıt dışı çalışmanın ne olduğu, neden sosyal güvenliğin olması gerektiği, sosyal güvenliğin olmadığında neler olacağı hakkında genel konular anlatan sosyal güvenlik denetmen yardımcısı Kadir Kaleli, 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunundaki sigortalılık türleri, tanımları, iş kazası ve meslek hastalıkları, kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümler, isteğe bağlı

sigortalılık, Alo 170 hattı ve genel sağlık sigortası konularında slayt gösterisi eşliğinde kısa bilgiler verdi.

18 yaşını doldurduktan sonra sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanılacağı ve genel sağlık sigortasının hükümlerini öğrencilere aktaran Kadir Kaleli, 18 yaşını doldurduktan sonra herhangi bir sosyal güvenlik güvencesi olmayan tüm vatandaşların ikamet ettiği yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırması gerektiğini belirtti. Yapılan gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortasının kapsamında çıkan primlerin devlet ya da kendileri tarafından ödenmesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlandıklarını vurgulayan Kaleli, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Eğitimlere Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, Sosyal Güvenlik Denetmeni Bahattin Şenel, İnsan Kaynakları ve Performans Yönetimi Servis Sorumlusu Kadir Soylar, Torumtay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yaşar Bozatlı, İlduş Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatma Balaban da katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
karabük haber