Karabük Haber Gazetesi

“Astro Cumali” İlgisizlikten Yakındı

ORDU’DA “ASTRO CUMALİ” OLARAK TANINAN CUMAİTTİN TURAP, ULUBEY İLÇESİNDE KENDİ İMKANLARIYLA 1 MİLYON LİRAYA KURDUĞU GÖZLEMEVİNE İLGİ DUYULMADIĞINI SÖYLEDİ.

“Astro Cumali” İlgisizlikten Yakındı
10 Nisan 2015 - 18:10 'de eklendi.

Ordu’da “Astro Cumali” olarak tanınan Cumaittin Turap, Ulubey ilçesinde kendi imkanlarıyla 1 milyon liraya kurduğu gözlemevine ilgi duyulmadığını söyledi.

Ordu’nun Ulubey ilçesi Sayacabaşı mevkisinde, yurt dışından aldığı eğitimlerle 10 yıl önce gözlemevini kurduğunu belirten ’Astro Cumali’ Cumaittin Turap, yıllardır beklediği ilgiyi göremediğini belirtti. Gözlemevine ilgi kazandırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yaptığını ifade eden Turap, yine de öğrencilerin ilgisizliğinden yakındı. Çeşitli temaslar için Ulubey’de bulunan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na kendi yaptığı gözlemevini gezdiren Turap, gözlemevinin aktif kullanılması için Vali Balkanlıoğlu’ndan yardım istedi.

“EN BÜYÜK GÖZLEM EVİ”

Astaro Cumali Uzay Gözlemevini gezen Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlı, Türkiye’de özel anlamda en büyük gözlemevlerinden birisi olduğunu vurguladı. Ordu’da NASA ile iletişim içinde olunan bir merkezin araştırma ve geliştirmelere kazandırılması gerektiğini aktaran Balkanlıoğlu, “Aldığı eğitimlerle birlikte Ordu’ya bu şekilde bir gözlemevi kuran Cumaittin Turap, kardeşimizi tebrik ediyorum. Bu gözlemevi NASA’ya bağlanan linklerle aynı anda uzay gözlemi yapılabilen bir merkez. Ancak tüm bu olanaklara rağmen burayı inşa eden kardeşimiz ilgisizlikten yakınıyor. Baktığımızda devletin yaptırdıkları dışında özel anlamda en büyük gözlemevi olduğu söyleniyor. Ben de çocuklarımızın, öğrencilerimizin uzay bilgisini arttırmak için dönem dönem buraya getirmeyi planlıyorum” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN BURALARA YÖNLENDİRİLMESİ İSTİYORUM”

Gözlemevini herkesin yakından bildiğini söyleyen “Astro Cumali Uzay Gözlemevi”nin sahibi Cumaittin Turap, Vali Balkanlıoğlu’na gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti. Gözlemevinin daha iyi değerlendirmesi için Vali Balkanlıoğlu’ndan bir takım taleplerde bulunan Turap, “Ben sayın valimizden okullarımızdaki öğrencilerin buraya yönlendirilmesini istiyorum. Gözlemevine ulaşımın düzeltilerek çevresinde bulunan restoranın faaliyete geçmesini istiyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Karabük Kız Yurdu
karabük haber