Karabük Haber Gazetesi

DERNEKLERİN ÇOĞU KAPALI!

Karabük’te Dernek sayısı hızla çoğalırken, bazı Derneklerin başındaki isimler yıllardır aynı. Değişmeyen isimler düşündürürken, isimlerin hep aynı kalması “ bu koltuklara talip mi yok?” sorusunu akla getiriyor.

DERNEKLERİN ÇOĞU KAPALI!
16 Şubat 2016 - 12:14 'de eklendi.

Karabük’teki birçok sivil toplum kuruluşunun başındaki isimler yıllardır ayı. Görevlerinde 10 yılı, 20 yılı hatta 40 yılı dolduranlar bile var. Böyle olunca ilk akla gelen “Bu görevlere başka talip mi yok? Mevzuat bu konuda ne diyor.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Nimet Soylu, tüm merak edilenleri Dernekler İl Müdürü Erdal Güler’e sordu.

DERNEKLERİN ÇOĞU KAPALI

Karabük’te iki yıl önce 550 olan dernek sayısı iki yılda 670’e çıkarken, bu derneklerden büyük bir kısmı kağıt üzerinde, açık ve faal olan dernek sayısı ise çok az. Yine proje üreten dernek sayısı ise yok denecek kadar az.

Karabük Dernekler İl Müdürü Erdal Güler Karabük’teki Dernek sayısının 670 olduğunu kaydederken, bunlardan bir çoğunun kapalı olduğunu, faaliyetlerinin olmadığını, yıl içinde gerekli evrakları ibra ettiklerini belirterek “ Karabük’te Dernek sayısı hızla çoğalıyor. Bazıları faal ve sosyal faaliyetleri var. Büroları var. Ama bazıları ise çoğu zaman kapalı. Zaten Derneklerin çok az üyesi var. Üyelerden aidat toplama işi sıkıntı. Bu yüzden dernekler aidat toplamada zorlandıkları, gelirleri kısıtlı olduğu için çalışma yapamıyorlar” dedi

27 TOPLUM YARARINA ÇALIŞAN DERNEK VAR

Karabük’te merkezleri Ankara ve İstanbul’da olan kamu yararına çalışan 27 Dernek olduğunu belirten Güler, bunların faal olduğunu söyledi.

Güler gazetemizin “ çok sayıda derneğin yanı sıra düşündüren isimler taşıyan derneklerde var, mesala şuurlu öğretmenler, ahlaki bütün insanlar derneği gibi” sorusuna Güler “ İsimlerle ilgili yaptırımlarımız oluyor tabii ki, mesala ahlaki bütün insanlar Derneği şeklinde kurulan bir dernek vardı kapatıldı. Bu dernek çok büyük tepki aldı” cevap verdi.

YILLARDIR BAŞKAN OLANLAR

Bazı derneklerin başlarında bulunan isimlerin neden değişmediğini, mevzuata aykırılık olup olmadığı konusundaki sorumuzu ise Güler “ Evet bazı Derneklerin başında uzun yılar başkanlık yapan ve halen devam edenler var. Bu konuda süre belirten, şu kadar sene yapamaz diye bir kanun yok. Ancak, Dernek tüzüğüne böyle bir madde konursa, iki yıl üstte yaparsa üçüncü dönem seçilemez, ya da iki dönem üst üste yapamaz gibi o zaman sınırlandırılmış olur.” Dedi

Yine bazı derneklerin üye başvurularını geri çevirdiğini, yapmadığına dair sorumuzu ise Güler “ Üye yapma işi Yönetim kurulu kararı ile olur. Yönetim Kurulu başvuruyu inceler ve gerekli sebep göstererek üye yapmayabilir, bu yönetim kurulunun inisiyatifinde” dedi

Karabük’te yıllardır aynı koltukları tutan makam ve koltuk sevdalılarını bu açıklamadan sonra devirmek çok mümkün olmayacak gibi görünüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER