Karabük Haber Gazetesi

BİR UÇTAN BİR UCA RAYLI SİSTEMLE GİDİLECEK

Karabük Belediyesi Soğuksu mahallesinden başlayıp KYK yurtlarının bulunduğu Bostanbükünü içine alan ve Belediye su Arıtma Merkezinin bulunduğu alana kadar Raylı sistemler projesini hayata geçiriyor. 14 kilometrelik proje için start verildi.

BİR UÇTAN BİR UCA RAYLI SİSTEMLE GİDİLECEK
14 Temmuz 2016 - 19:11 'de eklendi.

Ulaşımı zor mahallere asansör ve yürüyen merdiven yapan, bazı mahalleri köprülerle birleştirerek mesafeleri kısaltan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili bir mega projesi daha hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

14 kilometre uzunluğunda olacak raylı sistemler projesinin ihalesi yapılırken, yapım ihalesinin bu yıl yapılması planlanıyor.

Konuyla ilgili olara  basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belediye çalışmaların en iyi şekilde devam ettiğini, Karabük’te 7-8 yerde şantiyelerinin bulunduğunu, asfalt, kanalizasyon çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini, asfaltta iddialı olduklarını, yıl sonuna kadar asfaltlanmamış bir yer kalmayacağını söyledi.

Mega projelerin ise devam ettiğini belirten Vergili, yeni bir mega projeye daha imza atacaklarını, Karabük’ü raylı sistemle bir uçtan bir uca bağlayacaklarını söyledi.

Raylı sistem projesinin ilk etap proje ihalesinin yapıldığını belirten Vergili, “ Raylı sistem 13-14 kilometre uzunluğunda olacak.Soğuksu mahallesinden başlayacak, Bostanbükü ve KYK yurtlarının bulunduğu alana kadar yani Belediyenin su Arıtma tesislerinin bulunduğu alana kadar devam edecek.Burası öğrenci merkezi, KYK yurtlarının buradaki kapasite oranı 10 binlere kadar çıkacak. Bu yatırım bedeli yüksek bir yatırım. 80 milyon dolar. Türk Parasıyla 240 milyar. Biz bu yatırımı tamamen kendi öz kaynaklarımızla yapacağız. Maliyeti daha aşağı çekerek yapacağız. Kira gelirlerimiz rantable değil, amacımız Belediye sürekli gelir getirici kaynak aktaracak yatırımlar yapmak. Belediye her ay 3-4 milyar gelir getirecek yatırımlar yapmak istiyoruz. Raylı sistemler için gerekli izinler alındıktan sonra kazma vurulacak” dedi

Beşbinevlerle Safranbolu’yu birbirine bağlayacak olan Kanyon Köprü projesinin bir aksilik olmazsa yıl sonuna biteceğini, daha sonra köprünün alt kısmında spor vadisi için çalışmaların başlayacağını belirten Vergili, “Karabük’te tabelaya baktığınızda 118 bin nüfus var. Aslında Karabük’te yaşayan nüfus 170 bin. Biz 118 bine göre aldığımız yardımla 170 bin kişiye her türlü hizmeti getirmeye çalışıyoruz” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER