Karabük Haber Gazetesi

BÖLÜMÜ VAR ATAMASI YOK!!!

Onlar “Evde Hasta Bakımı Teknikerleri”. Üniversite eğitimi alıp mezun oldular ve şimdi iş bekliyorlar. Ancak onlar için bir kadro ve meslek tanımlamaları olmadığı için ne devlette ne de özel sektörde iş bulamıyorlar.

BÖLÜMÜ VAR ATAMASI YOK!!!
07 Kasım 2016 - 12:50 'de eklendi.

Evde Hasta Bakımı Teknikerleri“nin kadro isyanı başladı. Yeni açılan bölümlerde üniversite eğitimi alıp mezun oldular ve şimdi iş bekliyorlar. Ancak onlar için bir kadro ve meslek tanımlamaları olmadığı için ne devlette ne de özel sektörde iş bulamıyorlar.

Bölüm mağdurları “deve miyiz kuş muyuz belli değil, tanınmıyoruz, meslek tanımımız yok” diye devlete, hükümete tepkilerini dile getiriyor.

Türkiye’de 2013 yılında 5,9 milyon olan 65 yaş üzeri nüfus, 2023 yılında 8,6 milyon ve 2050 yılında 19,5 milyon olacak. 2050 yılında ortanca yaşı 40,2 olarak tahmin edilen ülkemizin 186 ülke arasında 89. sırada yer alması beklenmekte. Türkiye’de yaşlı nüfusun her geçen yıl artmasından ve birçok hastalığın baş göstermesinden dolayı geçmiş yıllarda yurdun çeşitli yerlerindeki üniversitelerin meslek yüksek okulu bünyelerinde, bu alanda ihtiyacı karşılamak amacıyla (2005’te) ‘Yaşlı Bakımı Bölümü‘ ve (2009’da) ‘Evde Hasta Bakımı Bölümü‘ açıldı.

Yaşlı Bakımı Bölümü 2007’de, Evde Hasta Bakımı Bölümü ise 2011’de ilk mezunlarını verdi.

25 BİN MEZUN VAR AMA TANIMLAMALARI YOK 

Ancak 2 yıl boyunca donanımlı bir şekilde evde hasta ve yaşlı bakım uzmanı olarak yetişip mezun olan ve sayıları 25 bini bulan teknikerler, meslek ve kadro tanımlamaları yapılmadığı için devlet kurumuna atanamıyor.

img-20161103-wa0002Mağdur teknikerler, meslek tanımlamalarının olmadığı için özel sektörde de iş bulamadıklarını, iş bulsalar da mesleklerinin harici işlerde kendilerine görev verildiğini kaydediyorlar.

Gazetemize konuşan Kastamonu Üniversitesi Tosya Meslek Yüksek Okulu “evde hasta bakımı teknikerleri” bölümünden mezun olan Yücel Bağbaşı, Kamu Hastaneleri Birliğinin 700 kişi talep ettiğini, ama atama yapılmadığını söyledi.

Bağbaşı “ Kamu hastaneleri Birliği ilk etapta bizim bölümden mezun öğrencilerden 700 kişi talep etti, ama atama yapılmadı. Bu konuda Türkiye Büyük millet Meclisi ve ilgili tüm birimlere dilekçe yazdık, derdimizi anlattık. Bu girişimlerimiz sonucu 494 kişilik atama yapılacağı söylendi ama yapılmadı. Sadece iki yıl önce seçimlerde 6 kişi aldılar. Biz özel hastanelerde bile iş bulamıyoruz. Bulsak bile bize temizlikçi muamelesi yapıyorlar. Bizler sağlık derslerini yeteri kredide alıp uygulama ile desteklendik. Stajlarımızda her bölümde çalıştık ve bütün uygulamalara dahil olduk. Şu anda Türkiye genelinde 10 Üniversitede aynı bizim gibi okuyan, bizimle aynı kaderi paylaşacak binlerce öğrenci var. Biz hükümetimizden bizim bölüme ilişkin kadroları açmasını, Madem bize kadro yok bu bölümleri neden açıyorsunuz?Biz mağduruz, KPSS girsek bile meslek tanımımız olmadığı için sıkıntı çekiyoruz. Biz hükümetimizden ilgili bakanlıklardan bu konuya eğilmelerini bekliyoruz” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • SAĞLIKÇI ;

  Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik 22 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
  BUNA GÖRE;
  Yaşlı bakım teknikeri / Evde hasta bakım teknikeri

  Yaşlı bireyler ile evde bakım gerektiren hastaların;

  a) Fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bakım gereksinimlerini değerlendirir. Günlük yaşam aktivitelerinin korunmasını, sürdürülmesini ve en üst düzeyde kullanmasını destekler.

  b) Diyetisyen tarafından önerilen beslenme programına uygun olarak besler, kilo takibi yapar ve değişiklikleri sağlık ekibi üyeleri ile değerlendirir.

  c) Yaşam alanını kaza riski ve güvenlik yönünden değerlendirir, gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar.

  ç) Sağlık ekibi tarafından planlanan tıbbi bakımı takip eder, tıbbi bakımın uygulanmasına yönelik problem tespit etmesi halinde sağlık meslek mensubuna durumu iletir.

  d) Ağız ve diş bakımı gibi günlük kişisel bakıma yardımcı olur. Yatağa bağımlı olma, hastalık veya engellilik nedenli bağımlılık durumlarında kişisel bakım ve temizlik uygulamalarını yerine getirir.

  e) Sağlık hizmetlerine ulaşmasına yardımcı olur, gerektiğinde refakat eder.

  f) Bakım veren aile üyelerini destekler.

  g) İstismardan korur, aileyi ve gerekli durumlarda ilgili kurumları bu konuda bilgilendirir.

  ğ) Sosyal aktivitelere yönlendirir ve katılımını destekler.

  8 Kasım 2016 08:25