Karabük Haber Gazetesi

BU HABERE KULAK VERİN…

“MESLEKİ EĞİTİM MİLLİ EĞİTİM MESELESİ OLMAKTAN ÇIKMIŞ TAM ANLAMIYLA MEMLEKET MESELESİ DURUMUNA GELMİŞTİR”   BU ŞEHRİN OLMAZSA OLMAZI “KARDEMİR’İ”, HADDECİSİ, SANAYİCİSİ. BU ŞEHRİN TAMİRHANECİSİ, BU ŞEHRİN FIRINCISI, PASTACISI, LOKANTACISI, BU ŞEHRİN SİYASET ADAMLARI, HER FIRSATTA ARA ELAMANDAN ŞİKAYET EDİYOR   ÇIRAKLIK EĞİTİM YENİ BİR SİSTEMİN İÇİNE GİRİYOR. ARTIK ARA ELAMAN BULAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ OLMAYACAKSIN. ÇIRAKLIK EĞİTİM […]

BU HABERE KULAK VERİN…
20 Temmuz 2017 - 1:56 'de eklendi.

“MESLEKİ EĞİTİM MİLLİ EĞİTİM MESELESİ OLMAKTAN ÇIKMIŞ TAM ANLAMIYLA MEMLEKET MESELESİ DURUMUNA GELMİŞTİR”

 

BU ŞEHRİN OLMAZSA OLMAZI “KARDEMİR’İ”, HADDECİSİ, SANAYİCİSİ.

BU ŞEHRİN TAMİRHANECİSİ,

BU ŞEHRİN FIRINCISI, PASTACISI, LOKANTACISI, BU ŞEHRİN SİYASET ADAMLARI,

HER FIRSATTA ARA ELAMANDAN ŞİKAYET EDİYOR

 

ÇIRAKLIK EĞİTİM YENİ BİR SİSTEMİN İÇİNE GİRİYOR.

ARTIK ARA ELAMAN BULAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ OLMAYACAKSIN.

ÇIRAKLIK EĞİTİM YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

“Çıraklık eğitimin amacı ortaokul mezunu vatandaşlarımızın mesleki eğitim almalarını ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Çıraklık eğitimi Usta çırak ilişkisine dayanmaktadır. «Unutmayalım ki! İnsan insan gölgesinde yetişir.» Çıraklık eğitim sisteminde mesleğinde kendini ispatlamış olan ustalarımız mesleğin inceliklerini genç meslektaşlarına aktarmakta böylelikle onların usta duruşu kazanmalarını sağlamaktadırlar.

Çıraklık eğitiminde daha eğitimin başında öğrencilerimiz iş yerlerine yerleştirilmektedirler.  Doğrudan iş hayatının içinde oldukları için; çağın teknolojisine uyum sağlamakta iş tecrübesi kazanmakta, üretime katılmaktadırlar. Bu nedenle sadece ülkemizde değil gelişmiş ülkelerde de tercih edilen bir meslek eğitimi biçimidir.

6764 sayılı kanun ile MESEM ortaöğretim kapsamına alınmış yani 12 yıllık zorunlu eğitime dâhil edilmiştir. Artık gençlerimiz ortaokul eğitimlerini tamamladıktan sonra TEOG tercihleri ile mesleki eğitim merkezlerine yerleşebileceklerdir. Ayrıca lise ara sınıflarda okuyan öğrencilerimiz nakil yoluyla mesleki eğitim merkezine kayıt olarak eğitimlerini sürdürebileceklerdir.

Kayıtlar ortaokulu yeni bitiren öğrenciler için TEOG tercih dönemlerinde yapılmaktadır. Ortaokulla ilişiği önceden kesilmiş veya lise mezunu, üniversite mezunu olup meslek eğitimi almak isteyenler de kayıt yaptırabilmekte onlar için kayıtlar yılın 12 ayı devam etmektedir.

      Haftada en az bir, en çok iki gün okula gelecekler. Okulda teorik yani yüz yüze eğitim görürken işletmelerde pratik uygulama eğitimi alacaklardır. Eğitim 4 yıl sürecek, bu eğitim sonunda Meslek lisesinde okutulan alan derslerinin tümünü almış olacaklardır Merkezimiz tarafından öğretim sınavlarına girip başarmak suretiyle ustalık belgesi düzenlenecek bu belge ile iş yeri açabilecekler ve iş yeri açarken KOSGEB kredilerinden faydalanabileceklerdir. İstemeleri halinde fark derslerini verip mesleki açık öğretim lisesi diploması alabilecekler, üniversite sınavlarına da girebileceklerdir. Lise veya üniversite mezunları mesleki eğitimlerini tamamladıklarında Meslek Lisesi diploması alabileceklerdir.

Merkezimiz öğrencileri 142 meslek dalında eğitim görme imkânına sahipler dolayısıyla hayallerindeki mesleği yapma imkânı bulabileceklerdir. Asgari ücretin %30 u kadar veya bunun üstünde de ücret alabileceklerdir. Ayrıca çırak öğrenci çalıştıran iş yerlerine devlet teşviği; 20 kişiden az işçi çalıştıran iş yerleri için 254TL, 20 kişiden fazla işçi çalıştıran işletmeler için 127TL ödenmektedir.  Çırak öğrencilere ödenen ücretler vergiye tabi bulunmamaktadır.

       Cumhurbaşkanımız “Meslek Eğitimi Memleket Meselesi” sözüyle hepimize istikamet göstermektedir. Bu noktada saygıdeğer Karabük Haddecileri, Sanayicileri ve Kardemir A.Ş den Karabük halkı, gençlerimiz ve geleceğimiz adına beklentimiz, gençlerimizin bir sosyal sorumluluk projesi olarak ahilik kültürü ve ahlakı içinde ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayabilecek bireyler olarak yetiştirilmesi için işletmelerinin kapılarının onlara açılmasının sağlanmasıdır.

Unutmayalım ki Sosyal Sorumluluk projesine imza atmakla öncelikle evlatlarımızın dolayısıyla ülkemizin geleceğini sağlam temeller üzerine oturtmuş, Karabük halkı ve evlatlarıyla bir gönül köprüsü kurmuş bulunacağız. “

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
karabük haber