Karabük Haber Gazetesi

HASTANELERDE OTOMASYON REZALETİ!

Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere yoğunluğun hat safhaya ulaştığı Safranbolu Devlet Hastanesinde otomasyon krizi yaşanıyor

HASTANELERDE OTOMASYON REZALETİ!
15 Nisan 2016 - 18:32 'de eklendi.

Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere yoğunluğun hat safhaya ulaştığı Safranbolu Devlet Hastanesinde otomasyon krizi yaşanıyor. Büyük masraflarla alındığı öğrenilen program işleri adeta durma noktasına getirdi.
Günde 80-100 hasta bakabilen bazı doktorların aksaklıklar nedeniyle hasta sayısının yarı yarıya düştüğü ifade edilirken, doktorlardan memurlara kadar herkes yeni programa isyan ettiler. Programın hastaneye büyük masraflar açacağı ve döner sermayede ciddi azalmalar yaşanabileceği öğrenildi.

“Hastalar Perişan”

Otomasyon programındaki aksaklıklar hastaları da vurdu. Programın hızlı çalışmaması ve personel-uyumlu olmaması nedeniyle tedavi edilebilen hasta sayısının onda bire kadar düştüğü, hastaneye giden pek çok hastanın doktor göremeden, kızgınlıkla hastaneyi terk ettiği belirtildi. Bu nedenle tedavi alamayan hasta sayısının çok olduğu, memnuniyetsizliği büyüdüğü iddia edildi.

Bu arada bazı doktorların sinirlenerek sırada bekleyen hastalara “Görüyorsunuz halimizi. Bir bilgisayar programı bile çalışmıyor” dediği duyuldu.

Hasta Takip Bilgileri Kayıp İddiası

Otomasyon programının yenilenmesi esnasında bazı hastaların geçmiş bilgilerinin kaybolması ise skandala yeni bir boyut kattı. Bir doktorun ifadesine göre 2 yıldır tedavi olan bir hastanın geçmiş tedavi bilgilerinin kayıp olduğu anlaşıldı. İşin kötü tarafı bu durumun birçok hasta için geçerli olduğu iddia ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 6 Yorum )

 • Karabüklü ;

  Buradan haberi yapan kişiye sesleniyorum. Karabük sağlığının başında bulunanlar işini hakkı ile eda eden ve etmeye çalışan yöneticilerden oluşmaktadır. Bilip bilmeden kulaktan dolma bilgilerle haber yapılmaz. Öncelikle otomasyon değişim süreci kanun ve mevzuatlara uygun olarak yapılmış ihale sonucudur. Sağlık tesislerine başvuran hasta sayısı gün geçtikçe artmakta ve otomasyon değişimi sürecinde bu artış devam etmektedir. Acaba bu haberi yapan bilgi sistemleri veri aktarımı süreci hakkında bilgisi olan kişi midir. Firma değişikliğinde elbette eski otomasyondan alınan verilerin yeni otomasyona aktarımı için mevzuatta belirtildiği gibi bir süreci vardır. Yeni otomasyon firmasının işe başlayışı 15 gün olmuş ve şu an da hastanelerde sizin dediğiniz gibi sistemden kaynaklanan ne bir yoğunluk ne de muayene olmadan giden hastalar var. Ayıp ayıp Allah rızası için biraz anlayışlı olun.

  15 Nisan 2016 20:20
  • hasta ;

   arkadaş yeni sisteme geçilmesi bizim sağlık bilgilerimizin geç aktarılması demek değildir.uyum aşamasında bunlar daha erken den veri aktarımı şeklinde yapılmalıydı.sistemin azizliğini neden hasta çeksin,bizim ne suçumuz var.

   16 Nisan 2016 09:22
  • Ahmet çoban ;

   Asıl size yazık dünyadan haberiniz yok ben bir hasta olarak tetkik sonuçlarımı almak için 1.katta bilgi işlem kapısı önünde 2 saat bekledim anlayış dediğin bu mudur ne Zaman sonuçlarımı doktorum verebilecek ne Zaman bu kuyruklar bitecek

   16 Nisan 2016 13:09
  • Zafer can ;

   Karabük lü kardeşim ben geçen gün annem in Mr için hastaneye egitim araştırma hastanesi ne gittim ne oldu Biliyormusun randevu yok randevu saat i 11 00 de safranbolu devlet hastanesi gönderdi Mr çekimine saat 11 diye randevu yok hastane hasta hakları birimi çare bulamadı baş hekimlik görevlileri tam bir ukala ilgi alaka 184 ü aradım 2 saat sonra sağlık bakanlığin dan aradılar nedese beğenirsiniz tekrar doktorunuza görünün muayene yi tekrarlayın diyorum hastane bilgi sistemi değişmiş diyorum birçok hasta madur diyorum siz kendi işinize bakın diyor tam bir sağlık rezaleti

   17 Nisan 2016 00:56
 • Kardemir78 ;

  Öncelikle hastanede çalışan bir kişi olarak bu yaptığınız haber kadar sıkıntı varda bizim neden haberimiz yok. Bu şekilde iftiralar hoş şeyler değildir. Karabük halkımız için eski otomasyon yerine yenisi daha iyi olacağından eminim. Geçiş sürecidir ki bazı aksaklıklar yaşanır. Ama bu aksaklıklar asla hasta kayıt ve muayene işlemlerine harhangi bir etkisi olmamıştır. Karalama yapmayın lütfen. Basın özgürlüğü var bu memlekette ama insanlara iftiralar atarak yapılmassa memnun olurum.

  16 Nisan 2016 11:45
 • canan ;

  Sağlık Genel Sekreterinin pili bitmiş herhalde resim çekilmekten enerjisi kalmamış hastanelerle sorunlarıyla ilgilenen kimse yok yeni genç dinamik bir genel sekretrerdern başka bir çözümü yok bu işin karabükümüze yaklışır bir sağlık istioyurz karabüklü

  16 Nisan 2016 16:45
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER