Karabük Haber Gazetesi

HEYELAN BÖLGESİNE ÇED RAPORU NASIL VERİLDİ?

Karabük ve ilçelerinin çöplerinin depolanması ayrıştırılması için 2010 yılında Karabük Merkeze bağlı Kızılcaören Köyünde yapımına başlanan Katı Atık Depolama Tesisinde 2012 yılında meydana gelen heyelan nedeni ile çalışmalar durmuş, yüklenici firma ÇEVKA’nın sözleşmesi fesih edilmiş, daha sonra konu yargıya taşınmıştı. Yapılan yargılama sonrasında mahkeme yüklenici firma lehine karar verirken, idare Yargıtay’a temyiz etmişti. Henüz Yargıtay […]

HEYELAN BÖLGESİNE ÇED RAPORU NASIL VERİLDİ?
10 Ekim 2016 - 13:46 'de eklendi.

Karabük ve ilçelerinin çöplerinin depolanması ayrıştırılması için 2010 yılında Karabük Merkeze bağlı Kızılcaören Köyünde yapımına başlanan Katı Atık Depolama Tesisinde 2012 yılında meydana gelen heyelan nedeni ile çalışmalar durmuş, yüklenici firma ÇEVKA’nın sözleşmesi fesih edilmiş, daha sonra konu yargıya taşınmıştı.

Yapılan yargılama sonrasında mahkeme yüklenici firma lehine karar verirken, idare Yargıtay’a temyiz etmişti. Henüz Yargıtay sonucu gelmezken, konuyla ilgili olarak çalışma yapan ve konuyu yakından takip eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, bölgenin heyelan bölgesi olduğuna karar verildiğini, projenin başka bir yere uygulanacağını belirterek, yer seçimi bulunması konusunda muhtarlardan destek istedi.

Hafta sonu yaptığı basın toplantısı ile konuya açıklık getiren Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, “Bazı şehirlerde çöpler artık modern bir şekilde depolanmakla birlikte enerjiye dönüştürülüyor. Yani tamamen kompleks tesisler var. Karabük vahsi depolama yapılırken, bunun daha sağlıklı ve modern hale getirilmesi için 2010 yılında Katı Atık Bertaraf tesisi yapımına başlandı. Ama bazı tıkanmalar oldu.  Uzun yer arayışından sonra KARÇEV (Karabük Çevre Hizmetleri Birliği) yatırıma başladı.

Vali Başkanlığında kurulan Karabük Çevre Hizmetleri Birliğine (KARÇEV) ilçe belediyeleri ortak. Bu işi Karçev yapıyor biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak finansman yardımı yapıyoruz. Buranın yüzde 50’sini Bakanlığımız finanse ediyor. İşin sahibi biz değiliz. 2010 yılında Bakanlık oluruyla Aşağı Kızılcaören’de Orman arazisinde uzun uğraşlardan sonra ÇEVKA isimli yüklenici firma çalışmalara başladı. 13.5 yol yapıldı, İnşaatlar başladı. Prefabrik bir idari bina, kantar, 400 metre uzunluğunda menfezler yapıldı. Tamir atölyesi yapıldı. Bakanlığımız tarafından toplamda 1 milyon 250 bin TL para ödendi. Daha sonra ki süreçte KARÇEV ile yüklenici firma arasında sıkıntı oluştu. Heyelan nedeni ile proje değişikliğine gidildi ve ihale fesih edildi. Yüklenici firma ÇEVKA mahkemeye verdi idare kaybetti ve karar Yargıtay’a gönderildi. Bu arada biz süreç devam ederken vakit kaybetmeyelim diye belediye başkanı ile görüşme yaptık. Konunun hızlandırılması için buraya 18 Ağustos 2016 tarihinde ekip gönderdik. Ekiple ve KARÇEV yönetimi burada incelemelerde bulundu. Uzmanlar burada incelemede bulundular ve sıkıntılı olduğunu söylediler. Buranın eski heyelan bölgesi olduğunu inşaat sırasında hafriyatlar alınmış, buda sıkıntıya neden olmuş. En son MTA’nın heyelan tehlikesi arz ettiği raporu verildi. Kendimizde gittik gördük. Devlet yatırımı, ÇED raporu verilmiş, birçok uğraş verilmiş,. En son Valimizle, Ankara’daki heyetle birlikte bir kez daha gittik, sıkıntılı bir yer. Yapılabilir ama maliyetler yükselir dediler. İkbal inşaat bedeli 1 milyon 250 bin TL. Bu maliyetin 5-6 kat artacağını 30 milyon üzerinde bir maliyet çıkacağını belirttiler. 6 Milyonluk bir yatırımı 30 milyona yapacak kadar devletin gücü yok. Yer konusunda tıkanıyoruz. Çok sağlıklı bir katı atık tesisi olacak. Proje hazır. Muhtarlardan ricamız bu konuyu ele alsınlar, bize arazi bulma konusunda yardımcı olsunlar. Alternatif yerler var ama çok uzak, eski kullanılmayan taş ocaklarına bakıyoruz. Zemini sağlam olan yer arayışı içindeyiz. Yer bulunduğu takdirde Bakanlığımız yüzde 45 oranında destek verecek. Bu konuda muhtarlarımızdan destek istiyoruz” dedi

Diğer yandan ÇED raporu verilirken birçok kurum ve müdürlük incelemelerde bulunarak rapor tutuyor ve buna istinaden Çevre Bakanlığı ÇED raporu veriyor. Şimdi merak edilen ÇED raporu verilirken buranın heyelan bölgesi olduğu tespiti yapılmadı mı? Ya da eksik inceleme mi var? Bunun sorumlusu kurum kuruluş kim bu sorular cevap bekliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • vatan ;

  köylüler heyelan uzmanıdır zaten yakında ülke yönetimini de devredeceğiz muhtarlara. siz muhtarlara ve köylülere devredin projeyi onlar yapınca haber versinler açılışı yapılır hizmete girer. ancak öyle çözülür gibi görünüyor

  10 Ekim 2016 20:17
 • yakup ;

  kim verdiyse çed raporunu ona sormak daha uygun olur bence.

  11 Ekim 2016 09:20
 • karabüklü ;

  kardeşim bu memleketin hiç mi sahibi yok heyelan olan yere stat yapılır.katı atık bertaraf tesisi başlanır sonra çıkıp bırileri şikayet eder nerdeydiniz kardeşim başlarken.

  11 Ekim 2016 20:55