Karabük Haber Gazetesi

İHRAÇ KAPISI ARALANDI MI?

İl Genel Meclisi ve Safranbolu Belediye Meclisinde parti grup kararlarına uyulmamasının ardından derin bir sessizlik başladı. İl Başkanı Timurçin Saylar, partiyi zafiyete uğratanlara karşı tavrını korurken İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen ve diğerlerine ihraç kapısı aralandı.   AK Partide son yaşananlardan sonra sessizlik sürerken, Ankara ile yoğum temaslar başladı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta yapılan […]

İHRAÇ KAPISI ARALANDI MI?
08 Nisan 2016 - 1:18 'de eklendi.

İl Genel Meclisi ve Safranbolu Belediye Meclisinde parti grup kararlarına uyulmamasının ardından derin bir sessizlik başladı. İl Başkanı Timurçin Saylar, partiyi zafiyete uğratanlara karşı tavrını korurken İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen ve diğerlerine ihraç kapısı aralandı.

 

AK Partide son yaşananlardan sonra sessizlik sürerken, Ankara ile yoğum temaslar başladı.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta yapılan İl Genel Meclisi toplantısında alınan Meclis kararına uyumamış ve Hasan Yıldırım yerine Ahmet Sözen aday olarak İl Genel Meclisi Başkanlığına seçilmişti. Tam bu gelişmeden sonra bu hafta başı yapılan Safranbolu belediye Meclisinde ise ikinci deprem yaşandı. Safranbolu Belediye Meclisinde hafta başı yapılan komisyon ve encümen seçimlerinde yaşananlar ikinci kez deprem etkisi yaşatırken, Ak Parti Karabük İl Başkanı Timuçin Saylar, teşkilatları zaafa uğratan Ak Parti İl Genel Meclisi üyelerine ve Belediye Meclisi üyelerine karşı sert tavır takındığı belirtiliyor.

AK  Parti kulislerinden sızan haberlere göre, özellikle Ahmet Sözen başta olmak üzere, teşkilatı zafiyete uğratanlar hakkında ihraç kapısını aralandığı, bu yönde Ankara ile yoğum temasların yapıldığı gelen bilgiler arasında.

SAYLAR KARARLI!

AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar’ın İl Genel Meclis seçimlerinde grup kararına rağmen aday olan ve muhalefetin desteği ile İl Genel Meclis Başkanı seçilen Ahmet Sözen’e karşı çok sert bir tutum sergilediği bilgileri partiye yakın kaynaklardan aktarılırken,  öte yandan Safranbolu Belediye Meclis üyeleri arasından muhalefet ile birlikte hareket eden üç meclis üyesi hakkında da ne karar alınacağı yönünde bir formül aradığı belirtiliyor.

Saylar’ın Karabük Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yanı sıra, Karabük Koordinatör Milletvekili Hacı Turan, Teşkilat Başkanı Mustafa Ateş ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile Ankara’ya giderek görüşmeler yaptığı öğrenildi. İl Başkanı Saylar’ın yaptığı görüşmelerde, partiyi zaafa uğratanlar hakkında çok sert kararların alınması ve hatta ihraç kapısının açılmasını istediği öğrenildi.

SAFRANBOLU BELEDİYE MECLİSİNDE İHRAÇ DÜŞÜNÜLÜR MÜ?

17 Kişilik İl Genel Meclisinde 13 sandalye ile çoğunluyu sağlayan AK Parti’nin karşısında muhalefet 4 sandalye ile temsil ediyor.Grup kararına uymayan Ahmet Sözen ve diğer üç meclis üyesi ihraç edilse bile AK Parti yine 9 sandalye ile çoğunluğu sağlıyor.

15 kişiden oluşan Safranbolu Belediye Meclisinde ise sandalye oranları bıçak sırtı dengede. 8 AK Partili Belediye Meclis üyesinin karşısında MHP 4, CHP ise 3 sandalye ile temsil ediliyor. Bu nedenle azınlığa düşmemek için grup kararına uymayan 3 belediye meclis üyesinin ihracına zor gözü ile bakılıyor.

     BİRÇOK İLDE AYNI ŞEYLER YAŞANIYOR

İl Genel Meclislerinde ve Belediye Meclislerinde seçim dönemine girdiğimiz şu günlerde, birçok ilde grup kararlarına uyulmadığı haberleri geliyor. AK Parti grubu içinden alınan teşkilat kararlarına rağmen birden fazla adayların çıktığı, muhalefet ile yer yer hareket eden üyelerin olduğu ve bu sayede muhalefet meclis üyelerinin de çoğunluğa sahip olmadan meclis başkanı, komisyon üyesi gibi yerlere seçildikleri haberleri ülke genelinde diğer teşkilatlardan gelmeye başladı. En yakın örneği ise yakın tarihte Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşandı.

GENEL MERKEZ KONUYU MASAYA YATIRACAK

Birçok il ve  ilçede İl Genel Meclis Başkanlığı ile Belediye Meclis Komisyon seçimlerinde yaşanan ve AK Parti geleneğinde bu zamana kadar şahit olunmamış süreçler ile ilgili Genel Merkez inceleme başlattı. Yerel Yönetimler ve Teşkilat Başkanlığı, AK Parti genelinde ilk defa yaşanan parti içi muhalif hareketler ile ilgili incelemeler başlattığı, raporların istendiği ve önümüzdeki günlerde bu süreçlerin yaşandığı illere bizzat milletvekilleri görevlendirileceği bilgileri de gelmeye başladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER