Karabük Haber Gazetesi

İHTİYACIN KARŞILANMASI SEVİNDİRDİ…

Haberimiz ses getirdi. Gazetemizin 3 Mart 2016 tarihli sayısında çıkan “bu hastalar ne yapacak” başlıklı haber etkisini gösterdi. Karabük Eğitim ve Araştırma hastanesinde büyük eksikliği hissedilen PEG (perküton endoskopik gastrostomi) ihalesine çıkıldı ve malzeme temin edildi. Daha çok yoğun bakım ve ağızdan beslenme güçlüyü çeken hastalarda kullanılan PEG (perküton endoskopik gastrostomi) hastanede yoktu. Özellikle yutkunma […]

İHTİYACIN KARŞILANMASI SEVİNDİRDİ…
14 Mart 2016 - 17:59 'de eklendi.

Haberimiz ses getirdi. Gazetemizin 3 Mart 2016 tarihli sayısında çıkan “bu hastalar ne yapacak” başlıklı haber etkisini gösterdi. Karabük Eğitim ve Araştırma hastanesinde büyük eksikliği hissedilen PEG (perküton endoskopik gastrostomi) ihalesine çıkıldı ve malzeme temin edildi.

Daha çok yoğun bakım ve ağızdan beslenme güçlüyü çeken hastalarda kullanılan PEG (perküton endoskopik gastrostomi) hastanede yoktu. Özellikle yutkunma güçlüğü çeken Alzheimer hastalarının ihtiyaç duyduğu PEG olmaması birçok hasta için sıkıntı oluşturuyor, hastalar şehir dışına gitmek zorunda kalıyordu.

Haberimiz sonrası Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ihaleye çıkarken, ihale sonrası gerekli malzeme temin edilerek hastaneye teslim edildi. Gelişme hasta yakınları tarafından memnuniyetle karşılanırken, haberimizin yerini bulması ve hastalarımızın önemli bir ihtiyacının karşılanması gazetemiz açısından sevindirici oldu.

PEG NEDİR ?

PEG, ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama katı-sıvı gıdaların ve/veya ilaçların yemek borusundan geçmeksizin doğrudan mideye ulaşmasını sağlar. Bu yöntem özellikle uzun süre yoğun bakım servislerinde yatan, herhangi bir sebepten dolayı yutma refleksi kaybolmuş olan hastaların beslenmesi için uygundur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER