Karabük Haber Gazetesi

KAR; “ÜNİVERSİTE’YE SİYASET BULAŞMAMALI

Son günlerde Karabük Belediye Başkan adayı ve Karabük eski milletvekili Burhanettin Uysal’ın Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne atanacağı şeklindeki söylentilere MHP İl Başkanı Adem Kar’dan açıklama geldi. Kar “ Eğitim yuvasına siyaset bulaşamaz”  diyerek, tepkisini dile getirdi. Konu ile ilgili bir basın bildirisi yayınlayan MHP İl Başkanı Adem Kar, yapmış olduğu açıklama ile AK Parti Milletvekillerini kastederek […]

KAR; “ÜNİVERSİTE’YE SİYASET BULAŞMAMALI
27 Nisan 2019 - 15:48 'de eklendi.

Son günlerde Karabük Belediye Başkan adayı ve Karabük eski milletvekili Burhanettin Uysal’ın Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne atanacağı şeklindeki söylentilere MHP İl Başkanı Adem Kar’dan açıklama geldi.

Kar “ Eğitim yuvasına siyaset bulaşamaz”  diyerek, tepkisini dile getirdi. Konu ile ilgili bir basın bildirisi yayınlayan MHP İl Başkanı Adem Kar, yapmış olduğu açıklama ile AK Parti Milletvekillerini kastederek “ Böyle bir açıklama yapma gereğini duydum, umarım gerekli mesajlar alınır” dedi

MHP İl Başkanı Adem Kar yaptığı açıklama şu görüşlere yer verdi:

“Bir ilde milletvekilliği ve belediye başkan adayı olmuş bir kişinin Rektör olarak atanması halinde aynı kurum içerisinde kendisine destek verenler ve vermeyenler ile siyasi hesaplaşma içine gireceğinin aşikârdır, üniversite içerisinde hem akademisyenler hem öğrenciler arasında siyasi kutuplaşmanın kontrol edilemez bir duruma gelebileceği konusunda uyarıda bulunuyoruz.

Üniversitelerin eğitim ve bilim ile uğraşması gerektiğini, buralara özellikle yönetim bazında siyasetin sokulmasının, hem kaliteyi hem de huzuru bozacaktır. Geçmişi kimse unutmasın. Zira geçmişte üniversitelere siyaset bulaştırıldığında neler olduğunu en acı şekilde hatırlayanlar bilir. Bugün gelinen nokta da böyle bir hatırlatma yapmaya ihtiyaç duydum. Umarım ilgililer gereken mesajı alırlar” dedi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın 18 Mart tarihinde görev süresi doldu ve bu süreden beri yeni rektör ataması bekleniyor. Bu dönemde MHP Karabük İl Başkanı tarafından yapılan açıklamanın, Cumhur İttifakının diğer ortağına üst perdeden bir mesajı olarak yorumlandı.

Diğer taraftan Karabük Üniversitesine rektör olarak atanması için milletvekillerinin Uysal’a destek verdiği şeklindeki iddiaları kamuoyunun gündemine düşmüş ve bazı kesimler tarafından da tepkilere yol açmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
karabük haber