Karabük Haber Gazetesi

LOKUM FESTİVALİ OLSA!!

Her yıl olduğu gibi bu yılda 17. Uluslararası Altın Safran Film Festivali sessiz sakin yapıldı ve bitti. Hani yapılmasaydı daha mı iyi olurdu tartışılır. Ama Geleneksel hale geldiği için yapılma zorunluluğu hissedildi galiba. Son yıllarda festival iyice çoşkusunu yitirdi. Tabi bunda yerel yönetimleri direk yargılamak yersiz olur. Ülkenin içinde bulunduğu durum. Son yaşanan FETÖ darbe […]

LOKUM FESTİVALİ OLSA!!
02 Ekim 2016 - 13:11 'de eklendi.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 17. Uluslararası Altın Safran Film Festivali sessiz sakin yapıldı ve bitti. Hani yapılmasaydı daha mı iyi olurdu tartışılır. Ama Geleneksel hale geldiği için yapılma zorunluluğu hissedildi galiba. Son yıllarda festival iyice çoşkusunu yitirdi. Tabi bunda yerel yönetimleri direk yargılamak yersiz olur. Ülkenin içinde bulunduğu durum. Son yaşanan FETÖ darbe girişimi moralleri düşürdü. Bunun yanında Güneydoğu’da yaşananlar moral bırakmadı.

         Festivaller aslında o yörenin ortak ve yöresel değerlerinin ön plana çıkartıldığı ve tanıtıldığı etkinliklerdir. Mesala Ordu fındığı ile meşhurdur, ve her yıl Ordu Altın Fındık Festivali yapılır. Malatya Kayısı Festivali,  Kütahya Çini Festivali vb. Bu örnekler çoğaltılabilir.

            Safranbolu tarihi yapısı, lokumu ve çavuş üzümü ve diğer değerleri ile bir bütün. Ama ne yazık ki bu yönünü çok fazla ön plana çıkartamadı. Bugün Ankara Beypazarı bu yönüyle Safranbolu’yu geçmiştir neden, çünkü bir turizm stratejileri var.  Safranbolu’da da yıllardır bir Turizm Master planı üzerinde duruyor. Sayın Necdet Aksoy bu konuya aslında çok önem veriyor, bu konuda Turizmcilere çağrı yapıyor, Üniversiteden destek alıyor. Bu konu önemli, bir an önce bir master programı yapılıp hedefler belirlenmeli, tanıtım stratejileri oluşturulmalı, kısacası “ortak akıl” buluşulup Safranbolu’nun önü açılmalı.

           LOKUM FESTİVALİ YA DA ÇAVUŞ ÜZÜMÜ ŞENLİKLERİ

Bu yılda festival yapıldı ve bitti. Her yıl üç gün süren festival geçen yıl olduğu gibi bu yılda iki güne sığdırıldı. Zaten programa baktığınızda Festivalden çok “çalıştay” “şura” havası vardı.

            Konferans ve panellerle dolu bir festival oldu. İlgi gören kısmı belki sadece Belgesel film gösterimiydi. Her nedense her festivale, her kutlama içinde bir panel konferans programı konuyor. Oysa ki yıllardır hiçbir panel ve konferans dolu salonlara hitap etmemiştir. Ya da şöyle diyelim zoraki doldurulmuş salonlar…Daire müdürleri, kamu çalışanları ve öğrenciler. Çoğu kez bu yazılı ve görsel medyada konu da olmuştur. Boş salonlar, çoğu uyku modunda dinleyiciler…Ama ne yazık ki buna rağmen yöneticiler halen konferans ve panelde ısrarcılar…Tabi aslında panel ve konferanslar bilgilendirme amaçlı güzel etkinliklerdir ama, kitap okumayan, televizyonlarda eğitici programlar yerine saçma sapan diziler ve programları izleyen bir kesimin ne kadar ilgisini çeker (!)

       Aslında tam da bu nokta önemli, festival ve etkinliklere halkı neden katamıyoruz, ya da halka neden inilemiyor? Neden hep protokol düzeyince kalıyor?

             Keşke bu yıl festival hiç yapılmasaydı? Festivale ayrılan bütçe başka amaçlara kullanılsaydı. Yazık oldu, sırf yapmış olmak için yapılmış bir festival oldu. Boşa giden para, boşa giden zaman…

       Gelin bunu lokum festivali yapalım, üzüm hasat zamanı da üzüm şenlikleri yapalım farklı bir içerik ve sunumla…Daha güzel olmaz mı? Lokum tadında Safranbolu’nun tarihi yapısıyla nostaljik havasıyla bütünleşen bir festival (!) 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • atakan ;

    bizler baris mah. goztepe mevkinde tozdan topraktan 24 saat yanan coplugun dumanindan anamız aglasın coluk cocuk mahvolalım nejdet aksoy festivale butce ayirsin allah goruyor yazıklar olsun yap kardesim şu yolu artik

    3 Ekim 2016 17:47