Karabük Haber Gazetesi

MHP’de Sular Isınıyor!

30 Mart Yerel seçimlerine 15 gün kala, Karabük Belediye Başkanı ve MHP Adayı Rafet Vergili ile ters düştükleri gerekçesi ile İl Başkanı Metin Demirel ile Merkez İlçe Başkanı Feramuz Akbulut görevden alınmışlardı. Yerlerine yapılan atamaların ardından, Burhanettin Arslan’ın il Başkanlığında ve Samet Sarıtaş’ın Merkez İlçe Başkanlığında oluşturulan yönetimlere karşı tepkiler oluşmaya başlamıştı. Milliyetçi Hareket Partisi […]

MHP’de Sular Isınıyor!
30 Haziran 2014 - 17:01 'de eklendi.

sular-ısınıyor

30 Mart Yerel seçimlerine 15 gün kala, Karabük Belediye Başkanı ve MHP Adayı Rafet Vergili ile ters düştükleri gerekçesi ile İl Başkanı Metin Demirel ile Merkez İlçe Başkanı Feramuz Akbulut görevden alınmışlardı.

Yerlerine yapılan atamaların ardından, Burhanettin Arslan’ın il Başkanlığında ve Samet Sarıtaş’ın Merkez İlçe Başkanlığında oluşturulan yönetimlere karşı tepkiler oluşmaya başlamıştı.

Milliyetçi Hareket Partisi camiasının dışında bazı isimlerin İl ve Merkez İlçe Yönetimlerinde yer almalarına doğan tepkiler her geçen gün büyüyerek devam ederken, bardağı taşıran son damla Safranbolu İlçe Başkanlığı ataması oldu.

Fitili Safranbolu Ateşledi

Ahmet Savaş Başkanlığında yönetimin toplu olarak istifa etmesinin ardından, MHP Safranbolu İlçe Başkanlığına ilk olarak Emin Makaracı’nın atandığı açıklanmıştı.

Makaracı’nın ataması daha parti genel merkezi tarafından onaylanmadan kalp krizi geçirmesi, Safranbolu İlçe Başkanlığı sürecinin iptal olmasına neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Berke Atay’ın Safranbolu İlçe Başkanı olarak atanacağı haberleri basında yer alması, Safranbolu ve Karabük’teki MHP ve Ülkücü camiada rahatsızlıklar oluşturmaya başladı.

MHP’nin kapalı olan Safranbolu binasında toplantı

Berke Atay’ın MHP Safranbolu İlçe Başkanı olarak atanacağı haberlerinden sonra, bir süredir kapalı olan ve anahtarı İl Başkanında bulunan partinin Safranbolu İlçe binasında yapılan bir toplantı muhalif sesi ortaya çıkardı.

MHP camiasının tanınan ismi ve partinin gazisi olarak bilinen Av. Yaşar Kılıç önderliğinde 40-50 kişilik bir partili, kapalı olan Safranbolu İlçe binasını bir şekilde açarak burada toplantı yaptılar.

Toplantı sırasında Av. Yaşar Kılıç, cep telefonunun hoparlörünü açarak, partili gurubun içinde İl Başkanı Burhanettin Arslan’ı arayarak, Safranbolu’ya atanan ilçe başkanı ile ilgili sorularına, Arslan’ın “Ben böyle bir atama yapmadım. Atamayı Genel Merkez yapar.” dediği belirtildi.

BURHANETTİN ARSLAN, gerçekten ne söyledi?

Safranbolu İlçe binasında toplantı yapan partili guruba yaptığı atamayı yalanladığı iddia edilen Burhanettin Arslan’ın bazı çevrelere de “Anahtarı bizde duran, parti binasına izinsiz girerek, böyle illegal bir toplantı yapmak ihraç nedenidir.” Dediği ifade ediliyor.

MHP Karabük İl Başkanı Burhanettin Arslan’ın ikili mi oynadığı, yoksa onun ağzından birilerinin yalan mı söylediği tartışılıyor.

Öte yandan bu muhalif gurubun MHP İl Başkanlığını toplu olarak ziyaret etmek istedikleri de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Safranbolu MHP’de Toplu İstifa Söylentileri Var 

MHP içinden olmayan ve Ülkücü camiaya çok uzak olduğu öne sürülen Berke Atay isminin Safranbolu İlçe Başkanı olarak atamasına karar verildiği haberleri, MHP Safranbolu camiasında yaklaşık 200-250 kişilik bir gurubun parti üyeliğinden istifaya neden olacağı konuşulmaya başlandı.

İstifa edeceği belirtilen kalabalık partili gurubun içinde MHP Safranbolu Belediye Meclis Üyelerinin olduğu da iddia ediliyor.

İSTİFALAR İL VE MERKEZ İLÇE YÖNETİMİNE DE SIÇRAYACAK MI?

MHP Safranbolu camiasındaki bu istifa söylentilerine paralel olarak MHP Karabük İl ve Merkez İlçe Yönetiminden de istifaların başlayacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.

MHP Karabük İl ve Merkez İlçeyi pasif bir yönetim olarak değerlendiren, yönetim içinde ülkücü camiaya çok uzak isimlerin olduğunu öne sürerek muhalefet yapan bir çok ismin, parti yönetimindeki Ülkücü kökenli MHP’lilerin istifa etmesi için ciddi markaj çalışmaları yaptıkları da camia içinde konuşuluyor.

TEPKİLER RAFET VERGİLİ’YE Mİ?

MHP içinde siyaset yapan ama MHP’li ve Ülkücü kökenli partililere uzak durduğu için eleştirilen Rafet Vergili’nin bu atamaları yaptığı öne sürülüyor.

Vergili’nin, Karabük il genelinde partinin içyapısını değiştirmeye yönelik derin bir çalışma içinde olduğunu öne sürenler “MHP’de, Ülkücüleri ezdirmeyiz” şeklinde isyanlarda bulunuyorlar.

Rafet Vergili’nin gerek Belediye Meclis listesinde, gerekse yeniden yapılanan il ve merkez ilçe yönetiminde MHP ve ülkücü camiaya çok uzak isimleri belirli yerlere getirerek, monte etme çalışmasına karşı artık tepki seslerinin çok yüksek çıkacağı ifade ediliyor.

RAFET VERGİLİ SESSİZ…

Rafet Vergili ise tüm bu süreç karşısında şimdilik sessizliğini koruyor ve bu iddiaları kabul etmiyor.

SONUÇ OLARAK;

Milliyetçi Hareket Partisi seçim öncesinde il ve merkez ilçe’de seçim sonrasında da Safranbolu’da yönetim değişikliğine girmesi taban içinde biraz da olsa gerginlik ortamı yarattı.

Seçim öncesinde ki değişim belki de sessiz sedasız oldu desek yeridir. Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından organizasyonu yapılan il ve merkez ilçe seçim sonrasında da o sessizliğini hiç bozmadı, bozmaya da pek niyetli değil.

Mustafa Özata ismi ile Safranbolu’da tarihinde en yüksek oyu alan Milliyetçi Hareket Partisinde seçim sonrası işler pekde iyi gitmiyor.

İlçe teşkilatının topluca istifasının ardından aradaki boşluğu Emin Makaracı ismi ile kapatmayı hedefleyen Rafet Vergili’nin evdeki hesabı çarşıyı tutmadı.

Emin Makaracı’nın rahatsızlanması Vergili’nin hesabını bozdu.

Belli bir süre yapılan arayışın ardından Safranbolu MHP İlçe Başkanlığına Berke Atay atandı. Atay’ın önümüzdeki günlerde oluşturacağı yönetimi ile birlikte bir açıklama yapması bekleniyor.

İddialar gerçekten doğru ise, kapalı durumdaki ilçe ofisine girerek orada kendi aralarında toplantılar yapan bir grubun parti içindeki yeri ne olacak.

İşin en önemlisi de şu anda kirasını bile ödeyemeyecek durumda olan Safranbolu Milliyetçi Hareket Partisi ofisinin düştüğü duruma göz yumacaksın ama anahtarı olmadığı halde bir şekilde ofise girip isyan çıkaracaksın.

Olmadı, Yakışmadı…..

Koltuk savaşını bırakıp partinizi düşürdüğünüz duruma bakın…

Bunun adı kepazelikten başka bir şey olamaz!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Karabük Kız Yurdu