Karabük Haber Gazetesi

MHP’Lİ AKARSU AK PARTİ’YE VURDU!

İl Genel Meclisi toplandı. Toplantıda gündem dışı MHP grubu adına söz alan Meclis üyesi Ekrem Akarsu, İl Genel meclisi Ahmet Sözen’in seçilmesi ve ihracı konusunda konuştu. Akarsu Ak Parti İl Başkanlığına göndermede bulunarak “ Meclis Başkanlığı seçimleri hem iktidar hem muhalefet meclis üyelerinin demokratik haklarını ve tercihlerini kullanarak Ak Partili iki adaydan biri olan şu […]

MHP’Lİ AKARSU AK PARTİ’YE VURDU!
01 Aralık 2016 - 14:39 'de eklendi.

İl Genel Meclisi toplandı. Toplantıda gündem dışı MHP grubu adına söz alan Meclis üyesi Ekrem Akarsu, İl Genel meclisi Ahmet Sözen’in seçilmesi ve ihracı konusunda konuştu.

Akarsu Ak Parti İl Başkanlığına göndermede bulunarak “ Meclis Başkanlığı seçimleri hem iktidar hem muhalefet meclis üyelerinin demokratik haklarını ve tercihlerini kullanarak Ak Partili iki adaydan biri olan şu anki meclis başkanımız Ahmet Sözen seçilmiştir. Bu durum meclisimizin ve siz değerli meclis üyelerinin demokrasiye olan inancını ve demokratik yapısını ortaya koyması bakımından son derece önemlidir. Ne yazık ki o günden itibaren seçim ve üyelerin tercih konusu bir takım siyasi hesaplar uğruna sürekli tartışılır hale getirilmiştir. Bu anlayış aynı zamanda meclis tüzel kişiliğini ve meclisimizin hükmü şahsiyetini istismar ve istiskal eden, rencide edici ve asla tasvip edilemeyecek olan bir anlayıştır. İl ve İlçelerimizden gelen halkın oylarıyla seçilen meclis üyeleri iktidar da olur muhalefette. Muhalefeti yok kabul eden, muhalefet oyları ile seçildi diye Meclis başkanına olumsuz tavır koyan bir anlayışı tasvip edip benimsemek, ne demokrasi ile ne insan hakları ile ne de hukukun üstünlüğü ile kabul edilemez bir durum değildir.

Özellikle iktidar partisi İl Başkanlığınca basına ve kamuoyuna yapılan açıklamalarda muhalefetin oylarıyla seçilmiş bir meclis başkanını tanımıyoruz ve istemiyoruz şeklindeki beyanlarını, siyasi anlayış ve etik açıdan kabulü mümkün olmayan bir talihsizlik olarak görmekteyiz. Bu aynı zamanda demokratik bir seçim sonucu ortaya çıkan çaresizliğin dışa yansımasının ibretlik örneğidir. Birinci dönem il başkanımızda muhalefet oylarıyla ve oy birliği ile seçilmişti. Dahası Meclis üyelerinin çalışmalarını ve çalışma organlarının seçimlerini siyasi partilerin il başkanları mı tayin edecek? O zaman il genel meclisine ve meclis üyelerine ne gerek var. Versinler yetkiyi il başkanları bu görevi yürütsün. Böyle bir anlayış ve yaklaşımı il genel meclisimize siz saygıdeğer üyelerine onları seçerek gönderen halkımıza seçmenimize, muhalefete saygısızlık olarak kabul ediyoruz. Mecliste muhalefet üyeleri olarak bizler gelişmeleri dikkatle, sabırla, itidalle bir şekilde takip ediyor, ele alıyoruz. Muhalefeti yok saymakla kimse yok olmaz. Eğer söz konusu olan hizmetse, İl Genel meclisimizde, iktidar muhalefet elbirliği ile işbirliği içinde görev yapmak, çalışmak, halkın hizmetine amade olmak mecburiyetimiz vardır. Demokratik bir seçimle, üstelik Ak Partiden seçilmiş saysın meclis başkanını İl Genel Meclisimizin hükmü şahsiyetini ve onurunu savunmak, iktidarı ile muhalefeti ile hepimize düşen görev ve halkımıza karşı sorumluluktur. Bizler bu anlayışta, bu ilke ve düstur içinde görev yapan siyasi anlayışın temsilcileriyiz. İl Genel Meclisimize ve Başkanımıza karşı sürdürülen olumsuz siyasi tavır ve dayatmaları kabul etmemiz ve sessiz kalmamız mümkün değildir. Şayet kabul edenler varsa kendi siyasi tercihleridir. Unutmayalım ki unvanlar makamlar ve koltuklar hepsi geçicidir. Ak Partili bir meclis üyesi olarak meclis oyları ile Meclis Başkanlığına Sayın Başkan şu anda bağımsız olarak görev yapmaktadır. Bu ihraç olayı tabii ki Ak Partiyi ilgilendiren bir konudur. Kendi tercih ve tasarruflarıdır. Bizim için öncelik olan ne politika ne siyasettir. Öncelikle daima her halükarda vatandaşımıza hizmettir” dedi

Akarsu’nun bu konuşmasının ardından söz alan bir önceki Meclis Başkanı Hasan Yıldırım İl Genel Meclisi toplantısında siyasi konuşma ve açıklamaların yapılmasının mevzuata uygun olmadığını belirterek “ Partimize laf söylemek ve iç işlerine karışmak kimsenin hakkı değildir. Haddi de değildir” diyerek tepkisi ortaya koyarken, Akarsu’da oturduğu yerden “Siyasi baskıları dile getiriyorum. İç işlerine karışmıyorum. Beni de ilgilendirmez” dedi

Hasan Yıldırım İl Genel Meclisi toplantısında siyasi konuşma ve açıklamaların yapılmasının mevzuata uygun olmadığını belirterek “ Ben buraya 2009 yılında İl genel Meclisi üyesi olarak geldim ve bugüne kadar da burada hiçbir siyasi şova şahit olmadım. Benden daha eski üç dönemdir, hatta dört dönemdir görev yapan arkadaşlarımız var onlar da şahit olmadı” dedi. MHP’li üye Ekrem Akarsu tekrar söze girerek “Bu siyasi şov değildir, gerçekleri ortaya koyuyoruz” derken, Hasan Yıldırım ise Ekrem Akarsu’ya yönelik olarak “Meclis çalışma yönetmeliği vardır Meclis çalışma yönetmeliği der ki meclisteki konuşmalar Başkana hitap eder der, bir konuşmacı konuşurken, diğer konuşmacı sözü kesmez siz yıllardır öğretmenlik yaptınız bunu pekala bilirsiniz” diyerek cevap verdi.

Yıldırım konuşmasının devamında; “Sayın Ekrem bey konuşmasında geçmiş dönemlerle ilgili teşekkür ve takdir ifadelerini kullandı. Evet biz buna riayet ettiğimiz için bu böyle oldu. Biz geçmişteki arkadaşlarımızla da bu işbirliğini sağladık, bundan sonra da sağlamak için elimizden geleni yapmaya gayret ettik çünkü biz sizlerle yaşınıza hürmeten yıllarca öğretmenlik yapmışsınız, Müdürlük yapmışsınız, daha önceki arkadaşlarımız Şoförler Odası Başkanı,  Esnaf arkadaşımız,  bunlara hürmeten biz bu birliği sağlıyoruz, yoksa muhalefet diye değer vermemek, değersiz duruma düşürmek gibi bir uygulama içine girmiyoruz. Evet burada bir başarıdan bahsetti, doğrudur bu başarı bize aittir, çünkü biz çalışıyoruz, Özel İdare hangi makineyi alırsa daha çok iş yapar, hangi işi yaparsa daha çok yol yaparız biz bunlara hep beraber karar veririz. Şimdi burada bu tip işleri yapmak, huzuru bozmak, siyaset yapmak bunu maalesef ilk defa siz yapmış oldunuz, bu huzuru bozmak da size ait bir husus oldu. Burada siyasi konuşmalar yapılamaz değerli arkadaşlar bu İl özel İdaresi kanun hükmüne aykırıdır, İl Genel Meclisi çalışma yönetmeliğine de aykırıdır,  burada siyasi konuşmalar yapılamaz, bizim partimizin iç işlerine karışmak da sizlerin haddine değildir. Bizim partimizin iç işi sizi ilgilendirmez. Bizim siyasi partimizin İl Başkanının yapmış olduğu açıklamalar bizim partimizin iç işidir, Ahmet bey yine bizim arkadaşımızdır, partimizden ihraç edilmiş olabilir biz yine abi kardeş, birbirimizle huzur içindeyiz. Bir hadise olmuştur İl Başkanımızın demiş olduğu husus şudur AK Partili 12 İl Genel Meclis Üyesi var ben 7 oy aldım demek ki AK Parti  çoğunluğu benim üzerimdeymiş  iki arkadaşımız da çekimser vermişler. Ahenk içersinde çalışıyoruz yine diğer siyasi partilerimizle de ahenk içersinde çalışıyoruz. Bizim Siyasi Partimize laf söylemek de, hakkında ileri geri konuşmak da kimsenin haddine değildir” dedi.

“SİYASİ BASKI VE DAYATMALARI TEPKİ GÖSTERİYORUM”

Yıldırım’ın konuşmasının ardından takrar söz alan MHP’li Meclis Üyesi Ekrem Akarsu; “Maksadım AK Parti’nin iç işi, dış değil, yani yapılan açıklamalar “biz muhalefetin oyları ile seçilen bir Meclis Başkanını kabul etmiyoruz, tanımıyoruz” şeklinde kim seçti o Meclis Başkanını, Meclis Üyesi olarak bizler seçmedik mi o zaman muhalefetin oy birliği ile alınan kararların da hiç birisini tanımayın.  Meclis üzerinde dışarıdan siyasi baskı ve dayatmaları tepki olarak dile getiriyorum. Yoksa AK parti’nin iç işi, dış işi beni ne ilgilendirir. Hepimiz bir siyasi partinin temsilcisi olarak buradayız” dedi.

Tartışmaların uzamasına İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen müdahale ederek sonlandırırken, toplantı gündem maddelerinin görüşmeleri ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER