Karabük Haber Gazetesi

Muhalefetsiz İktidar!

Sözlükleri tarayıp bir şeylerin tarifini yapmak, tarihsel süreçleri inceleyerek günümüze gelmek istemiyorum. Entel laflar edeyim, yaşadığım toplumdan soyutlanıp elit olmak gibi derdim de yok. Amacım sadece yaşadığımız olaylara duyarlı olup duygu ve düşüncelerimi paylaşmak, bir nebzede olsa farklı seslerin varlığını göstermek benim gibi düşünen insanların fikrini dile getirmek amacıyla yazıyorum. Başka memleket yok gidebileceğimiz, ne […]

Muhalefetsiz İktidar!
19 Mart 2016 - 16:26 'de eklendi.

Sözlükleri tarayıp bir şeylerin tarifini yapmak, tarihsel süreçleri inceleyerek günümüze gelmek istemiyorum. Entel laflar edeyim, yaşadığım toplumdan soyutlanıp elit olmak gibi derdim de yok. Amacım sadece yaşadığımız olaylara duyarlı olup duygu ve düşüncelerimi paylaşmak, bir nebzede olsa farklı seslerin varlığını göstermek benim gibi düşünen insanların fikrini dile getirmek amacıyla yazıyorum.

Başka memleket yok gidebileceğimiz, ne olursa olsun deyip ecdada tarihe yüz çevirip köklerimizdende kopmadık.Biliyorum benden daha çok birikimi ve anlatacak şeyleri olan insanlar var. Şimdi onlar bir köşeye çekilmiş kayıtsız kalabiliyor umursamıyor. Kim bilir şarap misali kenarda durup değerlenmeyi bekliyor ve birçok insanda korkusundan susuyor. Bazıları işim bozulur ihale alamam, satış yapamam diye, bazıları yükselmek için, onlar gibi olursam beni de görürler diye, bazıları ise topluma kayıtsız olup bana ne diye.

Bütün bunlara rağmen kahve köşelerinde, dost meclislerinde samimi bulduğumuz ortamlarda yanlışlıkları konuşmadan da geri durmuyoruz. İktidar yanlılarınca eleştirmek, muhalefet etmek deyince algı zaten sizin işiniz konuşmak oluyor. Muhalefetsiz iktidar, susan bir ülkenin kendilerine ne fayda sağlayacağı noktasında fikirlerinin olduğunu düşünmüyorum. Bir parti hükümet olduktan sonra yaptığı her işin doğru olduğunu düşünmek liderini kutsamak onu dokunulmaz yapmak demokrasiyi benimsememiş toplumlara özgü bir şey sanırım.

Halkın büyük çoğunluğunun böyle düşünmesine sebep son 14 yıldır tek başına AKP hükümetleri ile yönetilip AKP dışında hükümetlerin Türkiye’ye bir fayda sağlamayacağı, koalisyonların ülkeyi geriye götüreceği algısını yerleştirmesi de etkili olmuştur.Bu işinde doruk noktası çalıyor ama iş yapıyor söyleminin makul bir söylem olarak benimsenmesidir. Buna muhalefetin katkısı azımsanmayacak kadar da büyük olmuştur.

Muhalefet partileri AKP’nin belirlediği gündemi tartışmış ülkenin kronik sorunları acil çözülmesi gereken konularda gündem belirleyememiştir. En son tartışılması gereken, ülke gündemi meşgul etmemesi gereken ne kadar konu varsa tartıştırmış enerjisini harcatmıştır.Muhalefet girdiği seçimlerde başarısızlığa uğramıştır. AKP iktidarda yıpranıp aldığı oy düşmesi gerekirken her seçimde aldığı oylar yükselmiştir. Burada AKP’nin müthiş başarısından öte muhalefetin müthiş başarısızlığı incelenmesi gereken bir konu.

Görünen o ki muhalefet liderleri sanki iktidar olmaktan kaçınıyor görüntüsü vermekte. Aman iktidar olursam bu kadar sorunla bir dahaki seçimlerde barajı geçemem, aman zaten birkaç ay sonra ekonomik kriz çıkar hükümet yıpranır düşüncesi, biraz daha bekleyelim muhalif kanat çıkıp AKP bölünür beklentisi.AKP’nin başarısızlığı ile başarı bekleyen muhalefet bloğu toplumsal sıkıntılarımızı, çarpıklıklarımızı nasıl dile getirecek. Muhalefet 14 yıllık AKP ile sanki yorulmuş yıpranmış bezmiş bitmiş vaziyette. Bu ruh halinde muhalefet halkı heyecanlandırmayı beklemek ayda ilk insan kolonisi beklemek gibi bahtsız olay olacak.

Ve görünen o ki muhalefetsiz iktidar olduğu sürece sosyal medya aktif şekilde muhalefet görevi yapacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER