Karabük Haber Gazetesi

NEREYE KADAR…!

Devlet yönetimini beceremiyoruz,  çuvallıyoruz. Neden böyle bir giriş yaptım. Türkler tarih boyunca devletsiz kalmamış yazılı kayıtlara göre16 devlet ve imparatorluk kurmuştur. Bu kadar teşkilatçı yapımız ve devlet kurma yeteneğimiz olmasına rağmen devlet hafızası, devlet aklı denen kavramları oluşturamamış, tarihten elde ettiğimiz birikimleri iyi kullanamamışız. Yıkıma sürükleyen hataları 3 nesil, 5 nesil bile geçmeden tekrar etmişsiz, […]

NEREYE KADAR…!
12 Mart 2016 - 15:46 'de eklendi.

Devlet yönetimini beceremiyoruz,  çuvallıyoruz.

Neden böyle bir giriş yaptım. Türkler tarih boyunca devletsiz kalmamış yazılı kayıtlara göre16 devlet ve imparatorluk kurmuştur. Bu kadar teşkilatçı yapımız ve devlet kurma yeteneğimiz olmasına rağmen devlet hafızası, devlet aklı denen kavramları oluşturamamış, tarihten elde ettiğimiz birikimleri iyi kullanamamışız. Yıkıma sürükleyen hataları 3 nesil, 5 nesil bile geçmeden tekrar etmişsiz, savaşarak kazandığımızı masada verir olmuşuz.

Geçmişte yaşanan tecrübelerle yine devletsiz kalmamış, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Geçen zaman insan ömrü için uzun olsa bile devlet için kısa bir zaman. Yapılan hatalar üst üste konduğu vakit, az zaman aralığında sanki 300 yıllık devletle yarışır gibi yanlış yapılıyor doğrular bir kenara konuluyor. Osmanlı’nın yıkımına yol açan ne kadar yanlış varsa uygulamak için Atatürk’ten sonra gelen siyasetçiler koltuk sevdası, devleti dönüştürmek amacıyla birbiri ile yarışır olmuştur.

Devleti yönetenler bir bakmışsın, üniter yapıyı yıkmak isteyen eşkıya ile kendi siyasi geleceği adına ortak hareket eder olmuşsun. Terörist başını halk kahramanı, barış yanlısı yapmışsın. Devletin hafızası silinmiş algı operasyonları ile millete yeni politika dikte edilmeye çalışmışsın. Böyle bir devlet yönetme şekli dünyada var mıdır? İktidar değiştiğinde nesnel bilgiye dayanmadan tehditleri, düşmanları yeniden belirleye bilir misin? Devlet kendi kendini bitirebilecek siyasi sosyal ekonomik gelişmeyi öngöremeyecek kadar her şeyi akışına bırakma lüksüne sahip midir? Akıllı devlet, akışına bırakmaz önlem almaz mı?

Dün Gülen hareketi, istihbarat teşkilatlarınca devlete sızmaya çalışan cemaat olarak nitelendirilirken, bir bakmışsın Hizmet Hareketine dönmüş Laik Cumhuriyetin yanında yer alan sivil örgütlenme olmuş, bir bakmışsın TSK kumpas kuran beyin takımı, bir bakmışsın hükümeti devirmeye çalışan okyanus ötesi oluşum paralel yapı. Devlete sızmak bu kadar kolay mı olmalı, nerede devletin refleksi, nerede devletin hafızası?

Dün Suriye, pkk yı destekleyen güneyimizdeki komşu iken, bir bakmışsın beraber bakanlar kurulu toplantısı yaptığımız kardeş Suriye, bir bakmışsın kardeş Suriye olmuş Esed rejimi. Böyle ciddiyet olur mu?

Bütün bunları AKP yaptı demek çok partili hayata geçtiğimizden bu güne iktidarın ucundan tutan bütün partilere haksızlık olur. Devlet mekanizmasını yönetmeye talip olan siyasiler devletin bütün birikimlerini, refleksini sıfırlamak için yarış yaptılar. Akıllı devlet, hafızası sağlam devlet oluşturmalıyken yapılanlarda göstermektedir ki, şu an devletin hafızası ve aklı kaybolmuştur.

Devlet edeb müddet yaşayacaksa, gelecek bin yılda bu topraklarda yaşayacaksak devlet hafızasını ve aklını ortaya çıkartacak bir yol bulmalıyız. Dün düşman olanı yeşertip, büyütüp daha sonra pardon beni kandırmışlar diyerek nereye kadar yaşayabileceğiz, devlete olan güveni ne kadar daha saklayabileceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER