Karabük Haber Gazetesi

OMUZ AĞRILARINA DİKKAT!

Karabük Özel Medikar Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Tayfun omuz ağrılarına dikkat çekerek” Omuz ağrıları toplumda çok sık karşılaştığımız ve hastaların bize başvurduğu şikayetlerden biridir. Omuz ağrısı bel ve boyun ağrılarından sonra 3. sıklıkta görülen bir problemdir. Omuz ağrısı özellikle kolunu kullanarak çalışan kişilerde doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Omuz ağrısının sık […]

OMUZ AĞRILARINA DİKKAT!
20 Eylül 2016 - 10:18 'de eklendi.

Karabük Özel Medikar Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Tayfun omuz ağrılarına dikkat çekerek” Omuz ağrıları toplumda çok sık karşılaştığımız ve hastaların bize başvurduğu şikayetlerden biridir. Omuz ağrısı bel ve boyun ağrılarından sonra 3. sıklıkta görülen bir problemdir. Omuz ağrısı özellikle kolunu kullanarak çalışan kişilerde doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Omuz ağrısının sık görülmesinin en önemli nedenlerinden biri omuz ekleminin insan vücudunun en hareketli ve en karmaşık eklemi olmasıdır.

En sık karşılaştığımız omuzun kendi yapılarından kaynaklanan omuz ağrılarıdır. En başta omuzun tendonlarını ilgilendiren sıkışma sendromu diye tanımladığımız problem gelmektedir. Donuk omuz, tendonlara kireç birikimi ile oluşan kalsifik tendinitler, omuz gevşekliği ya da omuzun yarı çıkıkları, miyofasyal ağrı sendromu denilen omuzun çevresindeki kaslara bağlı zorlanma ağrıları en çok görülen problemlerdir. Omuz çevresi kasların sinirlerinin hasarına bağlı olarak da omuz ağrıları görülebilir ve omuzda kuvvetsizlik, zayıflık daha ön plandadır.

Daha az karşılaştığımız nedenler ise omuz dışı yapılardan kaynaklanan ağrılardır. İltihaplı romatizmaların çoğunluğu omuzu etkilemektedir. Akciğerin üst bölgesinin kanserleri, karaciğer, safra kesesi, dalak problemleri bile omuz ağrısı ile karşımıza çıkabilmektedir. Boyun fıtıklarının omuza yayılan ağrı yapması dolayısıyla boyun ağrısı yapan nedenlerle omuz ağrısı yapan nedenlerin sıklıkla karışabileceği unutulmamalıdır.

Omuzun tümör, enfeksiyon, kırık, çıkık ve ciddi kas yırtılmaları dışında tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerince yapılır. Tedavide geleneksel ağrı kesicilerin yanında soğuk uygulamaları, yüzeyel ve derin ısıtıcı tedaviler, ağrı kesici elektrik tedavileri, lazer tedavisi gibi fizik tedavi uygulamaları yapılabilmektedir. Hastalığa uygun egzersiz tedavileri tedavinin bir parçası olmalıdır. Bazı hasta gruplarında kortizon iğnesi yapılabilir. Uygun hasta gruplarında hastanın kendi kanından elde edilen hasarlı bölgenin iyileşmesini sağlayan PRP uygulanabilir.  iltihabi romatizmal hastalığa bağlı ise iltihap giderici tedaviler uygulanmaktadır. Yine omuz yırtıkları sonrası yapılan operasyonlar sonrası daha iyi sonuçlar almak için hastaların fizik tedavi ve egzersiz tedavisi almaları çok faydalı olmaktadır.

Omuz ağrılarından korunmak için; ağır paket ve yük taşınmamalıdır. Uzun süre kolların yukarıda tutulduğu çamaşır asma, perde asma, yüksek raflara uzanmaktan kaçınılmalıdır. Çocuklarımızın ağır okul çantası taşımasına izin vermemeliyiz. Ağrı durumunda iş yapmaya devam etmemeliyiz. Eğer ağrı süreklilik arz ediyorsa bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurulmalıdır.  Karabük Özel Medikar Hastanesi olarak halkımıza ağrısız, sağlıklı günler dileriz.” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER