Karabük Haber Gazetesi

REKTÖR POLAT’I KIZDIRAN SORU!

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat düzenlediği basın toplantısı ile 2015/2016 eğitim öğretim dönemini değerlendirirken, 2016/2017 eğitim ve öğretim dönemi ile ilgili bilgilendirme yaptı

REKTÖR POLAT’I KIZDIRAN SORU!
18 Ağustos 2016 - 17:31 'de eklendi.

Karabük Üniversitesinden 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde 47 bin 890 öğrenci eğitim ve öğretim görürken, bu yıl verilen mezunlarla birlikte bu sayı 42 bine düştü. 2016/2017 döneminde ise 9500 gelirken, sayı 52 bine ulaştı.

 

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat düzenlediği basın toplantısı ile 2015/2016 eğitim öğretim dönemini değerlendirirken, 2016/2017 eğitim ve öğretim dönemi ile ilgili bilgilendirme yaptı. Toplantıya Öğrenci İşlerinden sorumlu Rektör Yardımcısı Ali Güneş ile, Üniversitede yeni göreve başlayan Sağlıkla ilgili Birimlerden sorumlu rektör Yardımcısı İbrahim Kültür’de katıldı.

İlk olarak söz alan Rektör Yardımcısı Ali Güneş, 2015/2016 eğitim ve öğretim yılında Karabük Üniversitesinde 47 bin 890 öğrencinin eğitim aldığını, bu yıl mezunlarla birlikte sayının 42 bine düştüğünü, bu yıl 9 bin 500 yeni öğrencinin geldiğini ve sayının 52 bine yükseldiğini söyledi.

2015/2016 eğitim ve öğretim döneminde 1100 öğrencinin Karabük Üniversitesinde eğitim aldığını, bu yıl yabancı öğrenci sayısının 2 bin 700’e çıktığını belirten Güneş, birinci alımın yapıldığını, ikinci alımın yapılacağını, 22 Ağustos’ta gelen yabancı öğrenci sayısının netleşeceğini söyledi.

Güneş, 52 bin öğrencinin tamamının Karabük’te yoğunlaşmayacağını, bunların içinden uzaktan eğitim alanlar olduğunu, Karabük’te ortalama 40 bin civarında öğrenci olacağını söyledi.

Karabük Üniversitesi bünyesinde Sağlık ile ilgili açılan ve açılacak olan yeni birimler hakkında bilgi aktaran Sağlıkla ilgili Birimlerden sorumlu Rektör Yardımcısı İbrahim Kültür, bu yıl Tıp Fakültesi öğrencilerinin kampüs alanında binalarda eğitim ve öğretime devam etmeleri için gereken başvuru yaptıklarını söyledi. Kültür, diğer yandan Diş Hekimlği Fakültesi için ise gerekli girişimlerin yapıldığını, önümüzdeki yıllarda fakültenin hizmete gireceğini söyledi.

 

ENGELLİ MERKEZİ YERİNE DİŞ HEKİMLĞİ FAKÜLTESİ

Daha önce Karabük Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan Engelli Eğitim Merkezi projesinin değiştiğini, bunun yerine Diş Hekimliği Fakültesi kurulmasına karar verildiğini belirten Rektör Prof. DR. Refik Polat “Bildiğiniz gibi daha önce engelli eğitim merkezi kurmaya karar vermiştik. Böyle bir merkezin olduğunu, buraya bizim destek vermemizi istediler. Böyle olunca bizde turuncu kantinin bulunduğu alana Diş Hekimliği fakültesi yapmaya zarar verdik. Alanda gerekli çalışmalar yapılıyor. Tadilat projeleri hazır. Sağlık Bakanlığından geldiler. Yeri gördüler. Yakında inşallah Diş hekimliği fakültesini kuracağız. Hoca alımına başlayacağız” dedi

Rektör Polat daha sonra 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yapılan çalışmalara aktarırken, sorulara yanıt verdi.

Darbe girişimi sonrasında Valiliğe gittiklerini, gece 12.30 meydanlarda olduklarını ve sonrasında ise hep meydanlarda olduklarını belirten Rektör Polat, Fetö operasyonları kapsamında üniversiteden 68 idari ve akademik personelin açığa alındığını, bunların bir kısmının tutuklandığını söyledi,.

KOMİSYON KURULDU

Diğer yandan Üniversite içinde 7 kişiden oluşan bir komisyon kurulduğunu bu komisyonun adil bir şekilde çalıştığını belirten Rektör Polat, komisyon tarafından yapılan çalışmaların somut delile ulaştıktan sonra YÖK’e aktarıldığını söyledi.

YENİ AKADEMİSYEN ALINACAK MI?

Bir basın mensubunun açığa alınanların yerine yeni akademik personel alınacak mı? Derslere kimler girecek bu yönde bir çalışmanız var mı şeklindeki sorusunu Rektör Polat “ 50’nin üzerinde dersleri olan var. Bu konuda gerekli çalışmayı yapıyoruz. Sıkıntı oluşturacak ama, aşılamayacak sıkıntı yok. Bu konuda gerekli çalışmayı yaptık” diye cevapladı,.

TOPU EŞRAFA VE SİYASİLERE ATIYORUM

Daha önce gündeme gelen Safranbolu İlçesinde Sanat Üniversitesi kurulmasına ilişkin soruyu ise Rektör Polat “ Ben pas verdim topu attım. Top Safranbolu eşrafında, ileri gelenlerinde, siyasilerde. Şimdi tam zamanı. Bu konuda başka illerin büyük ilçelerinin de istekli olduğunu biliyoruz. Bana göre şimdi tam zamanı” dedi.

Karabük Üniversitesinde açığa alınanların 17/25 öncesi mi sonrası mı göreve başladıkları yönünde bir basın mensubu tarafından sorulan soruyu ise Rektör Polat “ kim önce kim sonra diye bir çalışma yapmadım. Şu bir gerçek ki alınan personelin biz akademik kariyerini, becerisini ve diğer unsurları göz önünde bulundururuz, hem biz bunların FETÖ’cü olup olmadıklarını nasıl bilebiliriz, alınlarında yazmıyor ki” diye cevapladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • ayyıldızlı bayrağım ;

    sayın hocam ,FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ‘ nde ,yönetimdeki hocaları dikkatle izlemenizi tavsiye ediyoruz…nedeni şu;lisans üstü başvuruların sınav ve mülakatlarında bazı öğrenci adaylarının puanları kasıtlı olarak baraja takılıyor…Bazıları ise hak etmeden kabul görüyor,görmek için en son başvuru yapanları ve sınavlarını kontrol yeterli…Hele bir de araştırma görevlisi olarak seçilenleri özel bir dikkatle inceleyin….GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ gibi FETTÖ cu AKADEMİSYEN ler fabrikası olmak üzeresiniz…

    19 Ağustos 2016 00:37