Karabük Haber Gazetesi

RESTORE EDİLEN KIBLE VE DUA TAŞI AÇILDI

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde belediye tarafından restore edilen ve çevre düzenlemesi yapılan tarihi kıble ve dua taşı törenle açıldı. İzzet Paşa Mahallesi Dış Kale Altı Sokak’ta düzenlenen törende konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Safranbolu kültürünün detaycı olduğunu ve bir üst kültür ürünü olduğunu söyledi. Safranbolu’nun bütünüyle bir yaşam stilini içerdiğini kaydeden Aksoy, “Evlerinden Arnavut kaldırımlarına, […]

RESTORE EDİLEN KIBLE VE DUA TAŞI AÇILDI
30 Haziran 2016 - 18:26 'de eklendi.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde belediye tarafından restore edilen ve çevre düzenlemesi yapılan tarihi kıble ve dua taşı törenle açıldı.
İzzet Paşa Mahallesi Dış Kale Altı Sokak’ta düzenlenen törende konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Safranbolu kültürünün detaycı olduğunu ve bir üst kültür ürünü olduğunu söyledi.

20160630AW790808_02

Safranbolu’nun bütünüyle bir yaşam stilini içerdiğini kaydeden Aksoy, “Evlerinden Arnavut kaldırımlarına, çeşmelerinden iş yerlerine, bu iş yerlerinin iç çalışma düzenlerine, evlerin iç yaşam düzenlerine kadar bir bütün halinde kültürü içeriyor. Bu kültür de İslam kültürü. Bugün dünyanın her neresinde olursa olsun ‘İslam inancının sivil hayat nizamı nasıldır?’, ‘medeni ilişkileri nasıldır?’, ‘mimarisi nasıldır?’ sorusunun tek bir cevabı vardır ‘Safranbolu’. Biz geçmişimizden devraldığımız bu kültürü bütün halinde geleceğe aktarmanın derdindeyiz.” dedi.
Safranbolu’daki kültürü geleceğe aktarmak için çalışmalar yaptıklarını da ifade eden Başkan Aksoy, şunları söyledi:
“Devraldığımız bu kültürün, küllenmiş, yıpranmış olan kısımlarını tamir ederek, gün yüzüne çıkartarak geleceğe aktarmanın peşindeyiz. İşte bu iddiamızın yansımalarından bir tanesi de kıble ve dua taşı. Burada bir gezi esnasında burayı mutlaka düzeltmemiz tamir etmemiz gerekir, ata yadigarı var düşüncesiyle hareket ettik. Araştırma yaptık ve hayat bulacak şekilde restore ettik.”
Konuşmanın ardından İlçe Müftüsü Hasan Güneş tarafından dua okunarak kıble ve dua taşı hizmete açıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER