Karabük Haber Gazetesi

Safranbolu’ya Saat kulesi görünümünde üst geçit

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En İyi Korunan 20 Kent” arasında bulunan Safranbolu’da yapımı süren üst geçit, Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa’nın 1797’de ilçede yaptırdığı saat kulesinin görünümünde olacak. Karayolları tarafından Karabük-Safranbolu karayolunun terminal mevkisinde yapımına başlanan üst geçidin kuleleri Safranbolu Saat Kulesi, geçiş kısmı ise Safranbolu evlerinin andıran bir […]

Safranbolu’ya Saat kulesi görünümünde üst geçit
17 Kasım 2016 - 14:13 'de eklendi.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En İyi Korunan 20 Kent” arasında bulunan Safranbolu’da yapımı süren üst geçit, Osmanlı padişahlarından 3. Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa’nın 1797’de ilçede yaptırdığı saat kulesinin görünümünde olacak.
Karayolları tarafından Karabük-Safranbolu karayolunun terminal mevkisinde yapımına başlanan üst geçidin kuleleri Safranbolu Saat Kulesi, geçiş kısmı ise Safranbolu evlerinin andıran bir görüntüye sahip olacak.
Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu’nun her geçen gün büyüdüğünü belirterek, ilçenin en büyük mahallelerinden Emek ve Barış mahalleleri arasında yapılacak olan üst geçidin Safranbolu’ya yakışır bir hizmet olacağını söyledi.
Başkan Aksoy, “Karabük-Safranbolu karayolunda çok yoğun bir trafik akışı oluyor. Vatandaşlarımız buradan karşıya kontrolsüz bir yaya geçidiyle geçiyordu. Burada da bazı trafik kazalarının yaşanmasına neden oluyordu. Karayollarının standart üst geçit projeleri var. Türkiye’nin her yerinde aynı standartta üst geçitleri yapmaktalar. Ancak burası dünya miras şehri, buranın özel nitelikleri var. Karayolları çelik inşaatını tamamlayacak. Bu özel niteliği yansıtacak olan üst geçidin kaplama kısımlarını belediye olarak biz yapacağız. Umuyorum yıl başına kadar kendilerine düşen vazifelerini tamamlayacaklar. Biz de bahar gelmeden önce Safranbolu estetiğine uygun ve Safranbolu’nun giriş kapısı olarak bu üst geçidi tamamlayacağız. Burası nitelikli bir giriş kapısı olacak. Sadece görsel güzelliği olan bir üst geçit değil, Safranbolu’nun değerlerini yansıtan giriş kapısı olacak.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Orhan Yılmaz ;

    Gerçekten Safranbolu mimarisine yakışır bir proje olmuş. Klasik üst geçitlerin dışına çıkıldığı için Tasarımcıyı ve Karar verenleri kutluyorum. Başkanlar birbiyle tartışmayı bırakıp, Proje yarışına girmeliler. Ozaman insanları etkilerler. Artık sıradan projelerin dışına çıkılmalıdır diyorum. İnşaallah asansör vardır, çünkü özürlülerin geçmesi mümkün olamaz.

    20 Kasım 2016 20:35