Karabük Haber Gazetesi

SICAKLARDA ANNE ADAYLARINA ÖNERİLER

Hamilelik süresince anne adaylarının birçok konuya özen göstermeleri gerektiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu, özellikle havaların çok sıcak olduğu şu günlerde anne adaylarının çok dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi. Aşırı sıcakların özellikle hamileler açısından risk oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu, “Güneş ışınları ve aşırı sıcaklar, anne adayının aşırı […]

SICAKLARDA ANNE ADAYLARINA ÖNERİLER
24 Haziran 2016 - 13:47 'de eklendi.

Hamilelik süresince anne adaylarının birçok konuya özen göstermeleri gerektiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu, özellikle havaların çok sıcak olduğu şu günlerde anne adaylarının çok dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.
Aşırı sıcakların özellikle hamileler açısından risk oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu, “Güneş ışınları ve aşırı sıcaklar, anne adayının aşırı su kaybetmesine yol açıyor. Vücutta oluşan aşırı ısınma da gebelik acısından sorunlara sebep oluyor. Bu nedenle öğle saat 11-15 arası hamilelerin güneş ışınlarından uzak durmaları, bol su tüketmeleri, kızartma ve ağır yağlı besinler yerine ızgara veya haşlama tercih etmeleri, alkol, kafein içeren içeceklerden uzak durmaları oldukça önemli. Meyve ve sebze tüketmelerini öneriyorum” dedi.
Önderoğlu, anne adayları için denizlerin yüzme havuzlarına göre kirlilik açısından daha az riskli olduğunu belirterek, şu önerilerde bulundu:
“Hamileler kramp girme riskine karşı denize tek girmemeli, öğlen saatleri yerine sabah saatleri veya akşamüzeri tercih edilmeli. Deniz sonrası uzun süre ıslak mayo ile oturulmamalı. Bronzlaşmak amacıyla güneşin altında uzun süre kalınmamalı. Yüksek faktörlü kremler tercih edilmeli. Bol sıvı alınmalı, öğlen saatlerinde dinlenmek amacıyla uyumak oldukça yararlı. Gebelik süresince özellikle aşırı sıcaklarda ağır spor ve fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı. Anne adayları, kontrollerini yapan kadın doğum uzmanından öneri ve görüşlerini tatile çıkmadan almalı. Uzun araç seyahatlerinde mola verilmeli. Anne adayları molalarda satılan gıdalardan uzak durmalı, evde kendi hazırladıkları yiyecekleri tercih etmeli.”
Hamilelik süresince anne adaylarının sadece hekimlerinin önerdiği ilaçları kullanması gerektiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Lütfü Önderoğlu, hekim önerisi olmadan kullanılan her ilacın hem anne adayı hem de bebek için birçok önemli riski beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER