Karabük Haber Gazetesi

TÜCCAR İSYANDA!

KARDEMİR A.Ş bilindiği üzere yayınladığı satış fiyatları üzerinden kütük demir ve inşaat demiri satışlarını yapmaktadır. KARDEMİR’in son satışlarından sonra Demir tüccarlarına yaklaşık 100 Bin ton inşaat demiri, haddecilere ise yine yaklaşık 250 Bin Ton kütük demiri borcu bulunuyor. Bu alımlar demir fiyatlarının hızlı yükselişi döneminde yapılmış, hem demir tüccarlarının, hem de bazı haddecilerin dikkatlerini çekmişti. […]

TÜCCAR İSYANDA!
30 Mayıs 2016 - 1:23 'de eklendi.

KARDEMİR A.Ş bilindiği üzere yayınladığı satış fiyatları üzerinden kütük demir ve inşaat demiri satışlarını yapmaktadır.

KARDEMİR’in son satışlarından sonra Demir tüccarlarına yaklaşık 100 Bin ton inşaat demiri, haddecilere ise yine yaklaşık 250 Bin Ton kütük demiri borcu bulunuyor.

Bu alımlar demir fiyatlarının hızlı yükselişi döneminde yapılmış, hem demir tüccarlarının, hem de bazı haddecilerin dikkatlerini çekmişti.

Neden mi?

Çünkü yönetimde bulunan haddeci şahısların halen hem inşaat demirinde, hem de kütük demir satışlarında ön alım hakları devam etmekteydi. Fiyatların her yükselişinde ön alım hakkı bulunan KARDEMİR Yöneticileri yüklü alımlarla diğer müşterilerin tonajlarını azalttırmakta ve siparişlerin önüne geçmekteydiler.

VE FIRIN ÇÖKTÜ İSYAN BAŞLADI…

Geçtiğimiz hafta Cuma günü KARDEMİR Satış departmanı inşaat demir fırınının çöktüğünü ve yaklaşık 20 gün inşaat demir siparişlerini teslim edemeyeceklerini açıkladı. Demir tüccarları bu açıklamaya tepki göstererek, isyan edip, KARDEMİR Satış Müdürlüğünü telefon ile faks yağmuruna tuttular.

Demir tüccarları “Demir fiyatları yükselirken, yöneticilerinizin şirketleri ön alım hakkı nedeniyle yüklü alımlarla önümüze geçiyorlar, fiyatlar düşerken de bu tür oyunlara mı başvuruyorlar? Bizim inşaat demirlerimizi kütük demir olarak versinler biz işletelim. Çünkü alımlarımızı 1.620 TL/Ton bandında yaptık. Bu gün ise inşaat demir fiyatları 1.450 TL/Ton bandında. Bu fiyatlardan piyasadan demir alıp, teslimlerini yapsınlar. Satış politikası gereği KARDEMİR sözünde dursun ve piyasaya karşı güven kaybetmesin.

MADALYONUN ARKA YÜZÜ…

Yaptığı satışlarla piyasaya borcu olan KARDEMİR A.Ş, inşaat demiri satışındaki 100 Bin tonda şirket yöneticilerinin çok cüzi alacaklarının kaldığı bilinmekte. Fakat KARDEMİR’in yaptığı satışla borcu olan 250 Bin Ton kütük demir satışındayüklü miktarda yöneticilere olduğu yine herkesçe bilinmekte.

Karabük’teki bir haber sitesi, KARDEMİR Yönetiminin haksız uygulamalarına karşı uzun yıllardır mücadele veren Murat Orhan’ın Facebook hesabındaki paylaşımını değerlendirmesinin ardından, KARDEMİR’deki bir yetkilinin, inşaat demiri haddesinin tuğlalarının iki senede bir değişmesi gerektiğinin itirafını yapmıştır. Bundan da anlaşıldığına göre, fırının çökeceği geçmişten bilindiği gerçeği de ortaya çıkmış oluyor.

Murat Orhan ise bu sürecin ardından KARDEMİR A.Ş’ye hitaben “Basiretli tüccar da şu oldu, bu oldu olmaz. İnşaat demirini satışa çıkarken açıklayacaksın. Bakkal dükkanı mı yönetiyorsun? 2 senede bir fırının tuğlasının yenilenmesi gerekiyorsa, satışa çıkmadan ‘ben şu tarihlerde bakım yapacağım’ diye duyurursun. Müşteri razı olursa alır, olmazsa almaz ve talepleri ona göre toplarsın veya günlük dağıtım yaptığın inşaat demirini piyasadan satın alır, müşterini mağdur etmezsin.Kendinizi de sütten çıkmış ak kaşık gibi yorumlamazsınız.” Şeklinde açıklama yaptı.

MURAT ORHAN, ASLINDA NE DEMEK İSTİYOR?

Murat Orhan bilindiği üzere yaklaşık 8 yıldır KARDEMİR’de yaşanan haksız rekabet ve uygulamalara karşı bir mücadele veriyor.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer veren Orhan “Bu ve buna benzer uygulamalarla senelerdir Karabük tüccarı ve haddecisi mağdur edildi. Şimdi benim verdiği mücadele daha iyi anlaşılmaktadır. Önce SPK’ya şikayet ettim ve ön alım haklarını durdurdum. Fakat KARDEMİR yönetimi tekrar ön alım hakkını değişik yöntemlerle kendi lehlerine çevirerek haddeci ve tüccarı mağdur etmeye devam ediyorlar.

Ama bilsinler ki o günler çok yakın ve bu uygulamaların tamamı, eninde sonunda çok yakın bir tarihte duracaktır. Bilindiği gibi, KARDEMİR Yöneticilerinin hakkında önceki çalıştığım şirketim ve şahsım adına yaklaşık dört hukuk davasında Karabük yerel mahkemelerinden ‘Ret’ yenilse de, Yargıtay tarafından davamız haklı görüldü. KARDEMİR Yöneticilerinin 2011 ve 2014 yıllarındaki ticaret müsaadeleri iptal edildi. 2013 Yılı Ticaret müsaadesi ile ilgili itirazımız da Yargıtay tarafından haklı görüldü ve Karabük yerel mahkemesinde tekrar dava görülecek. 2015 Yılı ile ilgili de Yargıtay’a itirazımız yapılmıştır.

Elimizde bulunan 2011 ve 2014’ün Ticaret müsaadelerinin iptalinin Yargıtay onamalarını delil göstererek, 2016 yılı için TİCARET MÜSADELERİ ile ilgili Yürütmeyi Durdurma müracaatımız da yaptık ve bu gün yarın kararı beklemekteyiz.” Diye konuştu.

KARDEMİR A.Ş’nin piyasaya teslim etmesi gereken inşaat demiri ile ilgili de şu açıklamaları yapan Murat Orhan “KARDEMİR’in bu tür yanlış satış politikaları, piyasaların KARDEMİR’e olan güvenini her geçen gün daha da sarsmaktadır. KARDEMİR Satış Müdürlüğü SPK’nın ‘Şeffaflık ilkesi ve afaki iyi niyet kurallarına’ uyarak hareket etmelidir. KARDEMİR’deki bir yetkilinin inşaat demiri haddesindeki fırının çökmesi ile ilgili yaptığı itiraf ne acıdır ki KARDEMİR’in kimlere hizmet ettiklerinin en açık göstergesidir.

KARDEMİR’den alım yapıp, ticaretini sürdüren tüccar ve haddeci arkadaşlara tavsiyem; KARDEMİR SPK’ya bağlı bir şirkettir. Bu tür keyfi uygulamalarla ilgili şikayet merciinin SPK olduğunu hatırlatırım.” Şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER