Karabük Haber Gazetesi

ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE EKSİK BİTMİYOR!

Karabük Eğitim ve Araştırma hastanesinde büyük eksiklik

ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE EKSİK BİTMİYOR!
02 Mart 2016 - 19:35 'de eklendi.

Karabük Eğitim ve Araştırma hastanesinde büyük eksiklik. Daha çok yoğun bakım ve ağızdan beslenme güçlüğü çeken hastalarda kullanılan PEG (perküton endoskopik gastrostomi) hastanede yok. Özellikle yutkunma güçlüğü çeken Alzheimer hastalarının ihtiyaç duyduğu PEG olmaması düşündürüyor.

 

Karabük’te 40 binin üzerinde yaşlı nüfus olmasına rağmen başta fizik tedavi olmak üzere bir çok sağlık sorunu konusunda yaşlı ve hasta kesim sıkıntı yaşıyor.

Daha öncede gazetemiz tarafından fizik tedavi konusundaki sıkıntılar gündeme taşınmıştı. Şimdide başta Alzheimer olmak üzere yoğun bakım hastaları ile ağızdan beslenme güçlüğü çeken hastalar için kullanılan PEG (perküton endoskopik gastrostomi)  yok. Bu konuda hastane defalarca ihaleye çıkmasına rağmen sonuç alınamazken, PEG takılması gereken hastalar başka hastanelerden hizmet almak zorunda kalıyor.

Türkiye’de olduğu gibi Karabük’te de Alzheimer Hasta sayısı gittikçe artarken, bu hastalar son evrelerinde yutma güçlüğü çektiği için PEG ile beslenmesi gerekiyor. Bu konuda mağdur olduklarını dile getiren Alzheimer Hasta yakınları, hastane yönetiminin bu konuda harekete geçmesini istediler.

Diğer yandan Alzheimer Hastası ve aileleri birçok konuda güçlük çekerken, yardım alabilecek bu konuda kendilerine yardım edebilecek, yönlendirecek unsurların olmaması da ayrı bir sıkıntı.

Alzheimer hasta yakınları Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde belirli günlerde, Alzehimer hastalarının bakımı, beslenmesi konusunda bilgilendirme yapılmasını, özellikle bu tür hastalarla ilgilenen dal doktorlarının hastaların bakımı, tedavisi ve diğer konulurda yardımcı olmaları istendi.

          PEG NEDİR ?

PEG, ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama katı-sıvı gıdaların ve/veya ilaçların yemek borusundan geçmeksizin doğrudan mideye ulaşmasını sağlar. Bu yöntem özellikle uzun süre yoğun bakım servislerinde yatan, herhangi bir sebepten dolayı yutma refleksi kaybolmuş olan hastaların beslenmesi için uygundur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER