Karabük Haber Gazetesi

VATANDAŞ RAHATSIZ!

TUİK(Türkiye İstatistik Kurumu), “İllerde Yaşam Endeksi” değerlerini ve sıralamasını açıkladı. Buna göre 81 ilin, konut, gelir ve servet dağılımı, sağlık, eğitim gibi birçok kalemde sıralaması yapıldı. Bununla birlikte yine TUİK tarafından 2015 yılı ADNKS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) sonuçları da açıklandı.   Yaşam Endeksi verilerine göre Karabük İl’i, genel yaşam endeksi sıralamasında 0,6262 endeks […]

VATANDAŞ RAHATSIZ!
08 Şubat 2016 - 2:31 'de eklendi.

TUİK(Türkiye İstatistik Kurumu), “İllerde Yaşam Endeksi” değerlerini ve sıralamasını açıkladı. Buna göre 81 ilin, konut, gelir ve servet dağılımı, sağlık, eğitim gibi birçok kalemde sıralaması yapıldı. Bununla birlikte yine TUİK tarafından 2015 yılı ADNKS (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) sonuçları da açıklandı.

 

Yaşam Endeksi verilerine göre Karabük İl’i, genel yaşam endeksi sıralamasında 0,6262 endeks oranı ile 12. sırada yer alıyor. 81 il içinde 12. sırada olmak önemli bir gösterge elbet ancak biz biraz da detaylara bakıldığında,

 

Konut endeksinde 11. Sırada yer alan Karabük, çalışma hayatı endeksinde 14. sırada, gelir ve servet endeksinde ise 30. sırada. Bir çok devlet desteği ve teşviklerden çok az bir oranda yararlanabilen Karabük İl’i kişi başına düşen milli gelir rakamlarının üzerinde olduğundan bahisle bu desteklerden faydalanmadığı söyleniyordu. İşte TUİK verileri adeta bu söylemi yalanlamış oldu. Gelir ve servet dağılımı endeksinde 30. sırada yani ortalarda, siyasilerin destek modelleri belirlenirken ilgili Bakanlıklara durumu bir daha net bir şekilde arz etmeleri gerekecektir.

 

Sağlık alanında 26. Sırada

 

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hali ortada. Muhteşem dış görüntüsün içinde sorunlardan hiçbir suretle sıyrılamayan hala günler hatta aylar sonrasına verilen randevular, kendilerini düzgün yönetemediği için mahkemelik olmuş bir sağlık sistemi ile 26. Sırada olması gerçekten büyük başarı…

 

 

Çevre endeksinde 2. Sıradayız

 

Özellikle Karabük’te yaşayan insanların bu oranların imkansız olduğunu düşünüldüğü tarafından bakıldığında aslında durum İl geneline bakılarak bu oran ortaya çıkıyor. Yenice, Ovacık, Eflani ve Safranbolu’ya bakıldığında Karabük Merkezi oranlamadan çıkarırsak 1.sırada yer alınmaması büyük sürpriz olurdu. En büyük engel Karabük Merkez…

 

Güvenlik endeksine göre 14. sırada.

 

Karabük İl’inin hemen hemen her kesim tarafından oldukça güvenli ve bir o kadar da emniyetli bir il olarak düşünüldüğünde bu rakam tam bir hayal kırıklığı. Bu endeks sıralamasında ilk 5 içinde olması bekleniyordu. Umarız ilgili kurumlar bu konuda kendilerine bir ödev çıkartır ve sonraki yıllar için sırlamamızı yükseltir.

 

YAŞAM MEMNUNİYETİ YOK!

 

En şaşırtıcı gösterge, yaşam memnuniyeti. Bazı değerler pek beğenilmese de birçok gösterge rakamına göre 81 il içinde ilk 15 içinde olan ilimiz yaşam memnuniyeti endeksi sıralamasında 63. sırada. Yani Karabük Halkı diyor ki evet sağlık 26, eğitim 9, çevre 2, konut 11. sıra ama arkadaş ben Karabük’ten memnun değilim.

Bu rakam çok şaşırttı, neden;

Karabük’lü yaşamından memnun değil?

O’nu mutsuz eden ne?

Karabük’te arayıp da bulamadığı ne?

Örneğin genel yaşam endeksinde 47, çalışma hayatında 51, sağlıkta 50, eğitimde 50. sırada olan Bayburt, yaşam memnuniyeti endeksinde 3. sırada.

Yani birçok göstergeye göre ortanın altında bir il olan Bayburt ilinde Bayburtlular yaşamlarından memnun ancak ilk 15 içinde olan Karabük’te Karabüklüler yaşamlarından memnun değil. Bu konunun herhalde çeştli kurumlarda görev alan sosyologlar tarafından incelenmesi gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • yyy ;

    aynen katılıyorum

    9 Şubat 2016 10:09