Kent Konseyinden A’dan Z’ye Sonuç Bildirgesi « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

Kent Konseyinden A’dan Z’ye Sonuç Bildirgesi

Bu haber 07 Kasım 2014 - 0:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

sonuc

Karabük Kent Konseyi geçtiğimiz hafta gerçekleşen ORTAK AKIL toplantıları çerçevesinde Muhtarlar Derneği ve Merkeze bağlı Mahalle Muhtarları ile gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi Kent Konseyi Başkanı Yalçın Kılınç tarafından açıklandı

 

Yapılan açıklamada;


MADDE 76. – Kent konseyi, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır.
Kent Konseyimiz  1 Kasım 2014 tarihinde Muhtarlar Derneğimizin öncülüğünde kent merkezine bağlı 18 katılımcı muhtarımızla toplanarak aşağıda belirtilen konularda kentimiz sorunlarını tespit etmiş, sivil irade olarak çözüm arayışına katkı sağlamak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlara öneri , tavsiye ve teşekkür hükmünde aşağıdaki sonuçlara ulaşmıştır. 

1-  Sağlık alanında kentimize son derece modern bir Araştırma Hastanesi kazandırılmıştır. Her ne kadar yaşanan sorunlar ve eksiklikler olsa da zaman içinde sorunların aşılacağına inanılmaktadır. Böylesine modern bir hastanenin kazanılmasında emeği geçen siyasi irade ve bürokratlara şükranlarımızı sunarız.

Ancak daha önce Şirinevler Devlet Hastanesi, Bayırmahalle Devlet Hastanesi ve Beşbinevler Devlet Hastanesi olarak kentimizde bulunan toplam yatak sayısı yarı yarıya azalmıştır. Bu sebeple yaşanan mağduriyetler kentimizde yeni bir hastane ve yatak sayısının artırılması talep ve mecburiyetini gerektirmektedir. Bu nedenle ilimiz milletvekilleri ve yetkililerine öneri getirme kararı alınmıştır.

2-  Kentimizde son aylarda büyük oranda Trafik sıkışıklığı yaşanmakta, bu sorun her geçen gün daha da artmaktadır. Ayrıca Kemaloyman mevkiinde kantar uygulamasından kaçmak isteyen tonajlı ağır vasıtaların , OSB – Aydınlıkevler yolunu kullanması , Aydınlıkevler- Kayabaşı mahalle içinde büyük risk ve tehdit oluşturduğu gibi hat safhada mahalle sakinlerine rahatsızlık vermektedir.

Çözüm noktasında, Karabük Belediyesi, İl Trafik Komisyonu, İl Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü ve Kara yolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile iletişime geçilmesi, Sinyalizasyon düzenlemesinin gözden geçirilme talebi, düzensiz ve kuralsız araç parkı probleminin giderilmesi, yeni yol düzenlemeleri için ilgili kuruluşlar ile  ortak akıl üretilmesi ve OSB- Aydınlıkevler yolu kamyon trafiği ve alınacak tedbirler için  yazılı ve sözlü  iletişime geçilmesi kararlaştırılmıştır.

3- Kentimizin pek çok mahallesinde sokak aydınlatmalarının yetersizliği görülmektedir. Bu durum modern , konforlu ve güvenli  yaşam için  pek çok risk ve memnuniyetsizliği beraberinde getirmektedir.

Karabük Elektrik Dağıtım Şirketi Yetkilileri ile iletişime geçilmesine , birlikte ivedi ve nihai yazılı ve sözlü çözüm arayışına gidilmesine karar verilmiştir.

4- Yine kentimizin başta menderes caddesi olmak üzere pek çok merkezi cadde ve sokağında MOBESE kameralarında eksiklik ve yetersizlik olduğu düşünülmektedir.

Karabük Emniyet Müdürlüğümüz ile güvenlik ve olası işlenebilecek suç unsurlarına caydırıcılık ilkesinden hareketle ,  yazılı ve sözlü iletişim ve istişarede bulunmasına karar verilmiştir.

5- Kentimizde artan uyuşturucu ve sentetik  madde  tehlikesi gençlerimiz için tehlike oluşturmaktadır.

Karabük Emniyet Müdürlüğümüz uyuşturucu ile mücadelede başarılı operasyon ve gayretleriyle  büyük  takdir toplamaktadır. Kendilerine Kent Konseyi olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Ancak uyuşturucu ile mücadele sadece kolluk kuvvetleri ile başarılacak bir sorun değildir. Gençlerimiz için İl Spor Müdürlüğümüzün çalışmaları da göz doldurmaktadır. Yakın zamanda Makasbaşında yapılan salonun, Öğlebeli gençlik merkezinin, 100. yıla yapılan kültür merkezinin ve yüzme havuzunun devreye girmesiyle gençlerimiz spor ve kültürel etkinliklere yönlendirilerek uyuşturucu ile mücadelede daha üst seviyeye ulaşılacağına inanmaktayız. Ayrıca semtlere kurulan sosyal yaşam merkezlerimiz ve açılacak kurslarımızın da bu mücadelede önemli payı olduğuna inanıyoruz. Tüm ilgili,  yetkili ve emek sahiplerine  şükran duyuyoruz.

 6-  Kentimizde artan işsizlik beraberinde pek çok  ekonomik, sosyolojik ve yaşamsal sorun ve travmaları beraberinde getirmekte, evliliklerin parçalanmasını tetiklemektedir.

Bu durum sadece kentimizin değil ülkemizin genel sorunudur. Ancak son zamanlarda AK Parti İl Başkanının ve Sanayi Ticaret Odası yönetiminin dile getirdiği Eskipazar Serbest Ticaret Bölgesi projesi ve Organize sanayi bölgesinin genişletilmesi proje ve çabaları bu yönde umutlarımızı artırmaktadır.  Bu proje gerçekleşmesi halinde  Kentimiz ve bölgemizde işsizliğe kesin çözümler üreteceği, kent insanımızın alım gücünün artmasında büyük katkı sağlayacaktır.  Proje sahip ve takipçileri AK Parti İl Başkanı Sn. Timuçin Saylar ve T.S.O Başkanı Sn. Sedat Namal’a  kentimiz adına teşekkür ederiz. Proje gerçekleştiğinde ise inanıyoruz ki tüm Karabük halkı minnettar olacaktır. Kent Konseyi olarak her türlü desteğe hazırız.

7-  Şehir içindeki haddehanelerin , organize bölge yada serbest bölgeye taşınması zaruret olarak görülmektedir. Zira  şehir içindeki görüntü ve gürültü kirliliğine sebep olmakta , aynı zamanda   haddehaneler nedeniyle şehir içinde tonajlı kamyonların girmesi sıkıntı ve sakıncalar doğurmaktadır.

Bu durum uzun zamandır sürekli tartışılmaktadır. Kentimizde çalışan haddehane sayısının hayli azaldığı bir gerçektir. Bunların pek çoğu teknolojik olarak geri , bir kısmı da hurda halindedir. Ancak bunların şehir dışına çıkarılması büyük maliyet ve zorlukları  beraberinde getirmektedir. Üretime devam edecek haddehanelerin taşınabilmesi  bazı teşviklerin ve kolaylıkların sağlanması durumunda gerçekleşebilir bir durumdur.  Bu sebeple bu işletmelerin bulundukları arsalar imar açısından değerlendirilebilir, kentsel dönüşüme açılabilir ise buradan gelecek kazanç işletmecilerin taşınmasında yada hurda durumundakilerin kalkmasında fayda sağlayacağını düşünüyor ve öneriyoruz.
Ayrıca Belediye Başkanımız Sn. Rafet Vergili  birkaç gün önce bir televizyon programında bu konuda proje ve çalışmaları olduğunu açıkladı. Kendilerine Kent Konseyi olarak  şimdiden teşekkür ederiz.

 8- Kentimizde hava ve  çevre kirliliği özellikle kış ayları olmak üzere halk sağlığını tehdit etmektedir. Açıklanan hava kirliliği oran ve rakamları halkımız tarafından inandırıcı bulunmamaktadır. Başta  kentimizdeki ağır sanayi kuruluşları ve  geri kazanım  tesislerinin  hava ve çevre kirliliğine yol açmanın dışında tarım ürünleri ve bağcılığa zarar verdiğine inanılmaktadır.

Ağır sanayi  kentimizin olmazsa olmazı ve de kentimizin varlık nedenidir. Ancak kazanılan ekmek parası, karnımızı doyurmanın ötesinde sağlığımıza verdiği zarar ve artan kanser vakaları düşünüldüğünde verdiği zararın karşılığı olamaz.  Denetimleri artırılmalı gece ve gündüz salınımları daha dikkatli takip edilmeli, bu konuda Çevre Müdürlüğü ve İlimiz siyasi İrade daha kararlı ve caydırıcı olmalıdır.
Geri kazanım tesisleri ise kurulduğundan buyana hemşehrilerimiz için risk ve  şüphe kaynağı olmuş, olmaya da devam etmektedir. Buradaki işletme denetimleri yanı sıra, çalışanların da denetimlerinin artırılması , yakından takip edilmesi, işletme yakınına hava ölçüm cihazının gece ve gündüz her daim çalışır olması ve denetimi zaruridir. Bu konuda ilgili ve yetkililerin hemşehrilerimizin akıllarında şüpheye mahal vermemeleri gerekmektedir.

 9- Bir mahalle muhtarımız mahallelerinde dere islahı konusunda DSİ ve Belediye arasında anlaşmazlıkların hizmetin gecikmesine sebep olduğunu dile getirmiştir.

Bu konuda Kent Konseyimizin AK Parti İl başkanlığını ziyareti sırasında Sn. Timuçin Sayların, belediye hizmetlerine  yardımcı olabilmek için  tüm mahallelerin dere islah projelerini programa alma talimatı verdiğini bizzat söylediler. Bu durum Mahalle Muhtarlarımızın memnuniyetini kazandı. Kent Konseyi olarak  Sn. Timuçin Saylara Teşekkür ederiz.

10- Engelli vatandaşlarımız için teknolojik kolaylıklar gelişmesi ile  Kentimizde de akülü araba kullanımı bir hayli artmaktadır. Bu durum bazı yeni ihtiyaçlar doğurmaktadır.

Engellilerimiz için yol ve kaldırım düzenlemeleri önemlidir. Ayrıca Akülü araba kullanan engellilerimiz için bazı merkezlere akü şarz istasyonu kurulmasını öneriyoruz. Yine arabalı engellilerimiz için yürüyen medivenlere acaba bir aparat sistemi geliştirilebilirmi diye düşünüyoruz. Bu hizmetler için Karabük Belediyemize yazılı ve sözlü iletişime geçilmesi kararlaştırılmıştır.

11- Kentimiz gerçek  nüfusu  Karabük Üniversitesine dışarıdan kayıt olan öğrencilerin katılımı ile bugün görünen resmi sayıdan 40.000 fazla olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısıyla resmi nüfus sayısı gerek ilimize gelen hizmetler ve iller bankası ödeneği açısından, gerekse T.B.M.M. temsilci sayımızın artması açısından % 40 düşük görünmekte , bu da kentimizin mağduriyetine sebep olmaktadır.

İl nüfus müdürlüğümüzle yazılı ve sözlü olarak iletişime geçilerek, mevzuatının ve koşullarının uygun olabilmesi durumunda gerekirse Üniversite Kampüsü içerisine geçici mobil nüfus servisi kurularak, üniversite öğrencilerimizin kentimiz adrese dayalı sistemine geçirilmesi ve uygulamanın öğrenci yeni kayıt dönemlerinde de uygulanması için teklif ve koordinasyon sağlanması kararı alınmıştır.

12- İlimize yapılması planlanan Havaalanı projesi heyecan uyandırmış, ancak gelişmelerin yavaş ilerlemesi kaygı uyandırmaktadır.
Öncelikle proje ve emek sahibi Üniversite Rektörümüz Sn. Burhanettin Uysal’a bu konudaki özverili gayretleri için, Kardemir yönetim kuruluna da arsa hibe ve tahsisinde gösterdikleri özveri için teşekkür ediyoruz.  Kentimize bir havaalanı kazandırılması bizce de önemli hatta yakın gelecek için zaruridir. Kastamonu da bulunan Havaalanının Karabük için Ankara dan bir farkı yoktur.
Ancak yapılacak havaalanı, sadece Üniversitemiz bünyesindeki Sivil Havacılık Okulu faaliyetleri ve birkaç küçük özel uçak inmesine hizmet etmemeli, en azından yurt içi tarifeli özel hava yolu şirketlerinin kullanımına da yeterli ve uygun  olmalıdır. Sayın Rektörümüzün ve Sayın Milletvekillerimizin gayretleri halkımız ve tüm sivil toplum örgütleri tarafından teşvik edilerek desteklenmelidir. Kent Konseyi olarak her türlü desteği vermeye hazırız.

13- Filyos Limanı projesi Kentimiz Sanayisinin denize açılması açısından yılların hayali ve özlemidir. Bu konudaki gelişmeler sevindiricidir. Özellikle son günlerde Karabük TSO Başkanımız Sayın Sedat Namal’ın  bu projenin KİK tarafından kabul edildiği, yapılan itirazların ret edildiği ve ihale aşamasına geldiği noktasındaki bilgilendirmeler her türlü takdirin üzerindedir. Kent Konseyi olarak teşekkür ederiz.

Toplantıya katılan muhtarlarımıza, sesimizi duyuran kentimiz güzide basın kuruluşlarına ve tüm  emek sahiplerine  bu toplantıya katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.