50’li Yaşlardaki Öğrencilerden Şaşırtan Buluşlar « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

50’li Yaşlardaki Öğrencilerden Şaşırtan Buluşlar

AMASYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU BÜNYESİNDEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMLARINA KATILIP ALDIKLARI EĞİTİMLE CİHATLAR ÜRETMEYE BAŞLAYAN YAŞLARI 35 İLE 55 ARASINDA DEĞİŞEN ÖĞRENCİLERİN GELİŞTİRDİKLERİ CİHAZLARIN YANI SIRA GERÇEK MESLEKLERİ DE DİKKAT ÇEKİYOR.

Bu haber 05 Şubat 2015 - 12:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki uzaktan eğitim programlarına katılıp aldıkları eğitimle cihatlar üretmeye başlayan yaşları 35 ile 55 arasında değişen öğrencilerin geliştirdikleri cihazların yanı sıra gerçek meslekleri de dikkat çekiyor.

Uzaktan eğitim programlarına kayıtlı 400 öğrencisi bulunan okulda zabıta, kazan dairesi görevlisi, ASELSAN’da görevli teknik personel ile SGK’da görevli sıhhi tesisat teknisyenlerinin de bulunduğu değişik meslek gruplarından öğrenciler yumurta kuluçka makinesi, sensörlü garaj kapısı, trafik ışıklarında güvenli geçiş ve uzaktan tarla sulama gibi sistemler geliştirdi. Şeker hastası olan babasının evinden tarlasını sulaması için cep telefonuna bağlı bir sulama sistemi kuran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 38 yaşındaki 12 yıllık zabıta memuru Adem Esen, “Kazandığım Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mekatronik Bölümü’ndeki hocalarımızın verdiği eğitim sonucu uzaktan tarla sulayan bir devre geliştirdim. Babam oturduğu yerde cep telefonuyla 1 numaralı tuşa bastığı anda tarlaya gelen suyu depoya çekiyor. 2 numaralı tuşa bastığında depodaki suyu tarlaya veriyor. 3 numaralı tuşa bastığında ise onu fıskiyelere yönlendirerek ağaçların ve sebzelerin sulanmasını sağlıyor. Bunu biz pano şeklinde köydeki tarlamıza kurduk. Çok daha maliyetsiz, işçi tutmadan ve ekstra ekipmanlar kullanmadan biz bu sayede tarlamızı sulayabiliyoruz” diye konuştu.

Kendilerinden sonra okula gelecek öğrencilerin görüp geliştirmeleri için ürettiği yumurta kuluçka makinesini düzenlenecek yarışmanın ardından okula bırakacağını belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kazan dairesi görevlisi olarak çalışan 44 yaşındaki Musa Altınsoy ise, “Amasya UZEM ile tanışana kadar elektronik ve elektrikli cihazlarla hiç muhatap olmadım. Çünkü ben metal işleri teknisyeniyim. O cihazlar her zaman ürkütücü geliyordu ve yaklaştığımda zarar vermekten korkuyordum. Yapacağım işi yapamamaktan korkuyordum. Şimdi o cihazlara çok rahat yaklaşıp, probleminde ne olduğunu çözebiliyorum” şeklinde konuştu.

ASELSAN’da teknik personel olarak çalışan Halil Muştucu, trafik ışıklarında ambulans, itfaiye ve diğer güvenlik araçlarının geçişleri esnasında yeşil ışığın yanmasını sağlayıp güvenli bir geçişe öncelik tanıyan bir sistem geliştirdiğini söyledi.

Sınavlar için geldiği Amasya Üniversitesi’nde tanıştığı arkadaşlarının projelerinden etkilenip cihazlar üretmeye başladığını söyleyen ODTÜ’de sıhhi tesisat görevlisi olarak çalışan 52 yaşındaki 3 çocuk sahibi Dursun Önal da, “Çocuklarım üniversiteyi bitirdi. ‘Onlar bitiriyorsa biz de bitirebiliriz’ dedik. Etrafımıza örnek olmak amacıyla bu okula başvurdum. Okul da bize kucak açtı. Bu zamana kadar elektrik, elektronikle ilgili hiçbir bilgim yoktu. Ama çok mesafe katettim bir yıl içinde. Şimdi istediğimiz gibi bir devreyi çalıştırabiliyorum. Yaklaşım sensörü yaptım. İki, üç denemede başardım garaj kapısı sensörünü. Çokta güzel oldu. Hocamızda beğendi” dedi.

SGK’da 27 yıldır çalışan 50 yaşındaki Yüksel Cihan ısıya duyarlı sensör yaptığını anlatırken, aynı kurumda görev yapan sıhhi tesisat teknisyeni 55 yaşındaki Nurdoğan Karakaya da şöyle konuştu:

“3 çocuk babasıyım. Üçünü de okuttum, kendim okuyamadım. Baktım Amasya UZEM Mekatronik Bölümü açmış. Geçen sene kazandım, projelere katıldım. Isıtma, algılayıcı projelerimiz var. Deneyimizi yaptık. Başarılı olarak geçtik.”

Uzaktan eğitim yoluyla elektrik, mekatronik ile internet ağ ve teknolojileri bölümlerine devam eden öğrencilerinin farklı meslek gruplarından olduğunu ve çok başarılı çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Feda Öner, “Uygulamaları için Amasya’ya geliyorlar. Bir hafta, 10 gün süreyle uygulamalarını yaptırıyoruz. Daha sonra final ve bütünleme sınavlarını oluyorlar. Vize sınavları ise internet ortamından oluyor” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerinin bireysel ya da ekip halinde geliştirdikleri projelere sanayi ve iş dünyasının dikkatini çekmek için geçen yıl ödüllü proje yarışması düzenlediklerini belirten Doç. Dr. Öner, bu yıl da Mayıs ayında düzenleyecekleri yarışmaya çok ilginç çalışmaların katılacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.