AKDEMİR: “NAYLON FATURANIN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ” « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

AKDEMİR: “NAYLON FATURANIN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ”

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ (TÜRMOB) GENEL SEKRETERİ YÜCEL AKDEMİR, “BİZİM YETKİLERİMİZ BELLİ SORUMLULUĞUN YANINDA YETKİDE OLMASI LAZIM BİZ HİÇ KİMSENİN VERGİ DAİRESİNE GİDİP ONA AİT BİR BİLGİYİ GÖREBİLİYOR MUYUZ DOLAYISIYLA NAYLON FATURANIN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ” DEDİ.

Bu haber 29 Ocak 2015 - 18:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Sekreteri Yücel Akdemir, naylon faturanın sorumlusunun kendileri olmadığını söyledi.

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından, serbest muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik dönem sonu işlemleri eğitimi verildi. Düzenlenen eğitime; Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Halil Pak, TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir, SMMMO Başkanı Hayrul Kayar ve çok sayıda serbest muhasebeci mali müşavir katıldı.

Eğitim öncesi konuşan Başkan Hayrul Kayar, serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin sorunlarını dile getirdi.

Ardından konuşma yapan TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir, “Mesleki sorunlarla ilgili çok konuşulacak şey var. Ben sadece şunu ifade etmek istiyorum; E-birliğin zamanlamasıyla ilgili haksız rekabet yazılımının zamanlamasıyla ilgili iki tane önümüzde tartışmamız gereken gündem var. Bir tebliğ taslağı var, ikincisi de denetim ile ilgili bir yönerge taslağı var. Kamuoyunda öncelikle ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Tek tebliğ taslağı ayrı bir olay. Tek tebliğ taslağını özetlersek, zaten bizim yıllardır uyguladığımız şu an uygulamada olan tebliğlerin birleştirilmesi, sorumluluk açısından burada ufak tefek şeylerin dışında çok değişen bir şey yok. Bu tebliğdeki sorumlulukların hepsinin doğru olacağı anlamına da gelmiyor. Bunların bir kısmını kaldırmayı talep edebiliriz ama bildiğimiz sorumluluklar yıllardır bizim bu konuda gerek yönerge ile ilgili gerek buradaki sorumluluklarla ilgili söylediğimiz tek bir şey var. Bizim yetkilerimiz belli, sorumluluğun yanında yetki de olması lazım. Biz hiç kimsenin vergi dairesine gidip ona ait bir bilgiyi görebiliyor muyuz, böyle bir yetkimiz var mı? Mükellef açısından bakıyorlar. Yetkilerimiz belli yani dolayısıyla özellikle burada tartışılan naylon fatura. Naylon faturanın sorumlusu biz değiliz. Bakın Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) hükümlerine uygun defter ve belgelere işlenmesinden, defter ve belgelere uygun beyannamenin düzenlenmesinden sorumluyuz. Bunun dışında bizim hiçbir sorumluluğumuz yok” diye konuştu.

Konuşmanın ardından TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir “E-birlik uygulamaları” konusunda, Luca Ürün Yöneticisi Cenk İçer “E-fatura ve e-defter” uygulamaları konusunda ve TÜRMOB Denetim Kurulu Başkanı Nazım Anıl da “Dönem sonu işlemleri” konusunda katılımcılara eğitim verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.