AKYAZI TÜNELİ’NDE IŞIK GÖRÜNDÜ « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

AKYAZI TÜNELİ’NDE IŞIK GÖRÜNDÜ

TRABZON’DA YAPIMI DEVAM EDEN VE ÜZERİNDE 9 TÜNEL, 22 KAVŞAK, 47 KÖPRÜ VE 1 VİYADÜĞÜN BULUNDUĞU 24 KM UZUNLUĞUNDAKİ KANUNİ BULVARI’NIN YILDIZLI İLE BEŞİRLİ ARASINDAKİ BAĞLANTISINI SAĞLAYAN 2.5 KM UZUNLUĞUNDAKİ TÜNELİN DELME İŞLEMLERİ TAMAMLANDI.

Bu haber 27 Ocak 2015 - 15:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trabzon’da yapımı devam eden ve üzerinde 9 tünel, 22 kavşak, 47 köprü ve 1 viyadüğün bulunduğu 24 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nın Yıldızlı ile Beşirli arasındaki bağlantısını sağlayan 2.5 km uzunluğundaki tünelin delme işlemleri tamamlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, çift tüp olarak yapılan ve her tüpü 2.5 km uzunluğundaki Akyazı tünelinin sol tüpünün giriş ve çıkış kazılarının birleştirilmesi için yapılan törene katıldı. Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak, Proje müdürü Ahmet Gürsel Koçak ve çalışanların katıldığı törende kurbanların kesilmesi ve duaların ardından iş makinesine çıkarak giriş ve çıkış tünellerinin birleştirilmesini kazısını yapan Başkan Gümrükçüoğlu şehri daha yaşanılabilir hale getirecek Kanuni Bulvarı’nın Trabzon’un hayat yolu olacağını söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, “Hakikaten bugün Trabzon için bir milat. Bugün dev Kanuni Bulvarı’nın ilk tünelinin birbiriyle buluşturulması ve tüpün açılması anı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde büyük tensip ve gayretleri ile başlayan bu dev yola katkılarından ötürü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, dönemin Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’a, şimdiki Ulaştırma Bakanımız Sayın Lütfü Elvan’a, Bakanlık yapmış olan Sayın Faruk Nafiz Özak’a, Sayın Erdoğan Bayraktar’a, bütün milletvekillerimize, bir önceki rahmeti valimiz Sayın Recep Kızılcık’a, şimdiki Valimiz Sayın Abdil Celil Öz’e, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Cahit Turan’a, öncekiler ve şimdiki Karayolları bölge müdürlerimiz Zeynel Abidin ve Selahattin Bayramçavuş’a, MNG Holding’in sahibi Mehmet Nazif Günal’a, projede emekleri olan Vedat Çetintaş’a ve proje müdürümüz sayın Ahmet Gürsel Koçak’a, tüm teknik çalışma arkadaşlarına, projenin yükleniciliğini yürüten MNG ve MAPA firmalarımıza, tünel inşaatında çalışan işçi arkadaşlarımıza, imar planları ve 18. Madde uygulamaları ile projeye büyük katkılar sunan 2009-2014 Trabzon il meclisine bugünkü Büyükşehir Belediye Meclisine, bu projenin 18. Madde uygulamalarını başlatmış olan daha önceki belediye başkanlarımıza, Bu projede çok büyük gayretleri olan Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Cengiz Çolak’a ve çalışma arkadaşlarına, katkısı olan bütün basın yayın mensubu arkadaşlarımıza, tüm Trabzon’umuzun sivil toplum ve meslek kuruluşlarına, Trabzon halkı adına şükranlarımızı ifade ediyorum. Trabzon ve bölge halkı bu yolun yapılmasında emeği geçenlere müteşekkirdir” diye konuştu.

Kurban kesimi ve yapılan duanın ardından Gümrükçüoğlu ve beraberindekiler, araçlarına binerek tünelin giriş ve çıkışını birleştirecek kazı alanına hareket etti. Burada iş makinesine binen Başkan Gümrükçüoğlu dev projenin ilk tüneli olan Akyazı tünelinin sol tüpünün giriş ve çıkışını birleştiren bölümünde yaptığı kazı çalışması ardından ışığın görünmesi, tünel inşaatında çalışanların büyük bir mutluluk duymasına vesile oldu.

Trabzon’u geleceğe taşıyacak üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor. 24 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nda 8’i hemzemin, 15’i köprülü olmak üzere toplamda 22 kavşağın yanı sıra 47 köprü ve 1 viyadüğün yer aldığı dev projede 8’i çift, biri tek tüp olmak üzere 9 adet tünel bulunuyor. Trabzon’u adeta inci gerdanlık gibi kuşaklayacak ve Yıldızlı mevkiinden başlayıp Trabzon-Maçka Yolu Gözalan mevkiinde son bulacak dev bulvarında çalışmalar tam gaz devam ederken, 2015 yılı sonuna kadar yolda önemli mesafeler alınması hedefleniyor.

Bulvarda üzerinde bulunan ve toplam uzunlukları yaklaşık 10 km olan ve delme çalışmaları hızla devam eden Akyazı, Beşirli, Akyazı Kanuni Bağlantı tüneli, Boztepe tüneli ve Bahçecik tünellerinde yaklaşık 4 km kazı yapıldı. Bunun yanı sıra proje bünyesinde henüz başlanılmayan; 0,4 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 1 Tüneli, 0,3 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 2 Tüneli, 0,5Km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 1 Tüneli , 0,75 Km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 2 Tüneli yer alıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.