ALTINÖZ; İŞTE CHP USULÜ BASINA SANSÜR..! « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

ALTINÖZ; İŞTE CHP USULÜ BASINA SANSÜR..!

Bu haber 01 Mayıs 2020 - 14:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz son günlerde kamuoyunun gündeminde olan Safranbolu Belediyesinin Karabük basını ile ilgili hazırlatılan abonelik sözleşmesi ve Belediye Başkanı Elif Köse’nin konuya ilişkin yazılı olarak yaptığı açıklamaya cevap verdi.

Altınöz’ün yazılı olarak yaptığı açıklamada;  “Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin yerel basına uyguladığı CHP usulü Sansür uygulaması ile ilgili bu açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur.
Karabük basınına reva görülen bu sözleşme abonelik sözleşmesi değil Utanç sözleşmesidir basın mensuplarımızı üzdüğü gibi bizlerde ziyadesiyle üzmüştür . CHP’li Belediye Başkanı Elif Köse, Karabük ve Safranbolu basınının önüne abonelik için öyle maddeler koydu ki, skandal sözleşmenin C Maddesi çok ilginç. CHP usulü Sansür içeren madde aynen şöyle:
c) Şirketin, belediye, belediye başkanı, meclis üyeleri, belediye çalışanları, belediye tüzel kişiliği ile alakalı siyasi eleştiri, şahsi eleştiri ve nezaket sınırlarını aşan yayınlarına, paylaşımlarına rastlanması halinde sözleşme belediye tarafından tek taraflı olarak fesih edilecektir. Bu maddede belirtilen sınırların aşılıp aşılmadığının takdirinin tek taraflı olarak belediye başkanında olduğu taraflarca kabul edilmiştir.”
Basın özgürlüğünü ağzından düşürmeyenler, belediyenin imkanlarıyla vereceği abonelik ücreti karşılığında Safranbolu ve Karabük basınının iplerini ellerine alacaklarını zannettiler. Safranbolu Belediye Başkanı, Türk Basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bu sözleşmeyi yerel basına dayatmıştır. Karabük basını bu sansürcü ve basın özgürlüğüne karşı olan sözleşmeye tepkisini net olarak ortaya koymuştur.
Sözde özgürlük savunucusu CHP’nin Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin, Karabük ve Safranbolu basınının önlerine, imzalaması için koyduğu sözleşmenin can alıcı maddesinde özetle şunu diyor; “Safranbolu Belediyesine, başkanına, meclis üyelerine ve çalışanlarına karşı, siyasi eleştiri, şahsi eleştiri veya eleştiri sınırlarını aşan yazı, haber paylaşım yapılırsa, bu abonelik sözleşmesinin tek taraflı fesih edilmesi belediye başkanının yetkisindedir. Belediye ve şahsımla ilgili bir eleştiri mi, asla ve kat’a yapamazsınız. Derhal aboneliğinizi keserim. Belediye Başkanı ile ilgili siyasi bir eleştiri mi, yapamazsınız.”
İşte CHP usulü basın özgürlüğü.
İşte CHP usulü Basına Sansür.
İşte CHP usulü yerel basına destek.
Bugün herkes Belediye Başkanının çıkıp Karabük ve Safranbolu’daki basın mensuplarından özür dilemesini beklerken, yapmış olduğu basın açıklamasında, UTANÇ sözleşmesini savunmuştur.
Basın Ahlak kurallarından bahseden, ona atıf yapan açıklaması da özrü kabahatinden büyük bir açıklamadır. Hele Basın mensuplarıyla alakalı bu kuralları ihlal edecekleriyle ilgili “önyargımız yok” demesi tam bir fecaattir. Çünkü basın hakkındaki düşünceleri sadece önyargı da kalmamış , bu Utanç sözleşmesine resmi madde olarak konulmuştur. Fazla eveleyip gevelemenize gerek yok, konuştukça batıyorsunuz. Sizden fazla bir şey beklenmiyor bu UTANÇ sözleşmesini yırtıp çöpe atın ve Karabük Basınından özür dileyin.” ifadelere yer verildi…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.