BACIOĞLU, GÜMRÜK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ SIRALADI « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

BACIOĞLU, GÜMRÜK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ SIRALADI

TÜRKİYE KAMU-SEN ZONGULDAK İL TEMSİLCİSİ KADİR BACIOĞLU, GÜMRÜK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ SIRALADI.

Bu haber 26 Ocak 2015 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, gümrük çalışanlarının taleplerini sıraladı.

Türkiye’nin coğrafi itibari ile oldukça önemli bir stratejik konumda olduğunu aktaran Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarının taleplerini sıraladı. Bacıoğlu, “Değerli Basın Mensupları; Ülkemiz bulunduğu coğrafya itibari ile oldukça önemli stratejik bir konumdadır. Bu noktada gümrükler de, ülkemizin dünyaya açılan yüzüdür. Gümrüklerde yaşanacak her türlü olumsuzluğun ülkemizin imajını derinden etkileyeceği gerçeği ile karşı karşıya iken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanları maalesef bir çok olumsuzlukla yüz yüzedir. Gümrük çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarında hak ettikleri bir düzenleme bu güne kadar yapılmadığı gibi, sürekli mevzuat değişikliği, gümrük çalışanlarına yöneltilen haksız ithamlar ve yer değişikliği endişesi çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Dünyanın kilit noktasındaki Gümrüklerimiz her türlü teknolojik imkânı hak etmektedir. Avrupa Birliği idealini benimsemiş, her fırsatta dünyadaki gelişmelerden bahsedenler bu konuda sınıfta kalmışlardır. Gümrük kapılarındaki teknolojik standardın artması öncelikli olarak ülkemizin itibarını ve gelişmişliğinin bir ispatı olduğu gibi, gümrüklerde çalışan personelinde çalışma motivasyonunu arttıracaktır. Sendikamızca yıllarca; yetkililere gümrük çalışanlarının sorunları iletilmiştir. Maalesef zor şartlarda görev yapan, can güvenlikleri tehdit altında bulunan her an karalanma, yolsuzluk, kaçakçılık ithamı korkusuyla görev yapan çalışanların sorunları görmezden gelinmiş, çalışanlar kaderleriyle baş başa bırakılmıştır” dedi.

26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nü de kutlayan Bacıoğlu, “Özel hizmet tazminat oranlarının, diğer kamu kurumlarında aynı unvanda çalışanlara ödenen tazminat oranlarına yükseltilmesi. Gümrük muhafaza personeline silah tazminatı ve yıpranma payı verilmesi. 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na göre ödenmekte olan fazla mesai ücreti uygulamalarında alt limitlerden başlanılarak tüm unvanlara mesai puan artışı ile ilgili çalışma yapılması. 24/24 ya da 12/12 olan çalışma saatlerinin, uluslararası çalışma örgütü ve 657 sayılı kanunun öngördüğü kriterlere göre yeniden düzenlenmesi. Gümrük kapılarında görevli personelin can güvenliğinin sağlanması. Başta muayene ve muhafaza memurları olmak üzere; belirlenecek kriterlere göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personeline kurum içinden Gümrük Uzmanlığına geçiş imkânı, ile Bilgi İşlem Dairesinde çalışan personelinde Bilişim Uzmanı olarak atanması. Tüm kadro ve unvanlar için lise mezunu Yardımcı Hizmetliler dahil olmak üzere, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavının açılarak sürekli hale getirilmesi. Araştırmacı kadrosunda görev yapan personelin mali ve sosyal hak kayıplarının giderilmesi için kadrolarına uygun görevlerine atanması. 666 sayılı KHK ile değişik 4458 sayılı Gümrük kanunun 221. maddesine göre 15.01.2012 tarihinden sonra merkez teşkilatına naklen atanan veya geçici görevlendirilen personele fark tazminatı ödenmemekte olup, bu durumdaki ayni iş yerindeki ayni işi yapan personelin ücret adaletsizliğinin giderilmesi. Ek ödeme, mükellef mesaisi gibi tüm ücretlerin emekliliğe sayılması. Kılık ve kıyafet Yönetmeliği kapsamında dağıtılan üniformaların mevsime ve bedene uygunluğunun sağlanması hususlarında, biran önce tedbirler alınmalıdır. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü’nde, Gümrük çalışanlarının kazanılmış haklarının iade edilmesi temennisi ile, tüm gümrük çalışanlarının Gümrük Günü’nü kutlarım” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.