“BAROLAR VE AVUKATLAR SUSMAYACAK” « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

“BAROLAR VE AVUKATLAR SUSMAYACAK”

Bu haber 05 Nisan 2017 - 17:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

5 Nisan Avukatlar günü kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı.  Daha sonra Baro başkanı Av. Rıdvan Erdoğan ve Baro üyeleri eski Belediye önünde basın açıklaması yaptılar.

Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan tarafından yapılan basın açıklamasında son dönemde avukatlık mesleğini işlevsiz hale getirmeye yönelik bazı girişimler olduğuna dikkat çekildi. Baroların demokrasi ve hukuk devleti için yürüttükleri mücadelenin hem milletin hukukunu korumak için hem de avukatlık mesleğini korumak için olduğunu söyleyen Erdoğan, Avukatlık mesleğinin ancak ve ancak demokratik rejimlerde varlığını koruyabileceğini ifade etti.

Baro Başkanı Erdoğan açıklamasında şu görüşlere yer verdi”  Şahsım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım adına tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Haftası’nı kutluyorum.2017 yılının Avukatlar Haftası’nın meslek camiamız için, yargı camiası için ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Avukatlar haftasını kutladığımız bu günde   meslek camiamızın sorunlarını, yargının sorunlarını dile getirmeyi tarihsel bir görev sayıyoruz.

Yaşadığımız süreçte sizlerinde takip ettiği üzere meslek camiası ve  yargı camiası olarak büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Gelinen noktada avukatlık mesleğinin ifası için zorunlu olan demokratik düzene ve rejime  yönelen tehditler yoğunlaşmış durumdadır. Hukuk devletini ve hukukun üstünlüğü prensibini yok etmeye yönelik çabalar hız kazanmaktadır. Diğer yandan  mesleğimizi işlevsiz hale getirmeye, itibarsız hale getirmeye yönelen bir takım gelişmeler yaşanmaktadır.

Burada bir gerçeği bir kez  daha tekrar edelim ki, avukatlık mesleği ancak ve ancak demokratik bir düzende, gerçek bir hukuk devletinde, kuvvetler ayrılığının ve yargı bağımsızlığının gerçekleştiği bir sistemde ifa edilebilir.  Demokrasinin ortadan kalktığı, kuvvetler ayrığı ve yargı bağımsızlığının olmadığı rejimlerde, avukatlık mesleğinin yapılması mümkün değildir. Mesleğimizin ayakta kalması, yaşayabilmesi için öncelikle demokratik düzenin muhafaza edilmesi ve bu uğurda mücadele edilmesi gerekmektedir. Bu durum  avukatlar ve Barolar için öncelikli bir konudur.

Avukatlar ve Barolar hem milletin hukukunu korumak için, hem de kendi mesleklerini korumak için bu mücadeleyi vermektedir. 2016 yılında yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler ülkemizde demokrasiye ve hukuk devletine yönelik tehditlerin çok güçlü bir şekilde devam ettiğini ortaya koymuştur. Ortaya çıkan bu gelişmeye karşı milletçe topyekün demokrasiye sahip çıkmamız gerekmektedir. Tüm sivil toplum örgütlerimizin, tüm aydınlarımızın, tüm toplum kesimlerinin demokrasiden yana tavır alması gerekmektedir.

Demokrasiye yönelen tehditlere karşı Karabük Barosu olarak tavrımız ve duruşumuz her zaman olduğu gibi bugün de nettir. Karabük Barosu kuruluşundan bu yana Demokrasiden yana, hukuk devletinden ve hukukun üstünlüğünden yana olmuştur. Bu çizgimiz devam etmektedir.

Demokrasiye ve hukuk devletine yönelen tehditlerin yanında son dönemde mesleğimizi itibarsız hale getirmeye yönelen, işlevsiz hale getirmeye yönelen bir takım gelişmeler de yaşanmaktadır. Bu bağlamda avukatlık mesleğini  bilgiye dayanan bir meslek olmaktan çıkararak iş takipçiliği düzeyine indirmeye çalışan bir takım girişimler söz konusudur. Maalesef meslek camiamız içinde yuvalanan bir takım unsurlarında bu gelişmelerin içinde olduğunu  görmekteyiz. Yargının ve savunma mesleğinin kutsallığından haberi olmayan bu kesimler avukatlık mesleğini sıradanlaştırarak  siyasi kanallar üzerinden  yargıdaki dosyaları takip etme ve yönlendirme  iddiası içine girmişlerdir.

Kutsal savunma mesleğini iş takipçiliği düzeyine indirmeye çalışan bu kesimler avukatlık mesleğine en büyük darbeyi vurmaktadırlar.  Avukat kimliği  taşıdıkları halde Baroların verdiği demokrasi mücadelesinden rahatsız olanlar,  yargı bağımsızlığı mücadelesinden rahatsız olanlar, bağımsız yargı dendiğinde tüyleri diken diken olan bazı kesimler avukatlık mesleğini  işlevsiz hale getirmeye, iş takipçiliği düzeyine indirmeye çalışmaktadırlar.

Yaşadığımız bu süreçte barolar ve avukatlar susmayacaktır. Demokrasi mücadelesi, hukukun üstünlüğü mücadelesi ve avukatlık mesleğini sonsuza değin yaşatma mücadelesi kararlılıkla devam edecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.