BENİ BAŞKALARI İLE KARIŞTIRMAYIN! « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

BENİ BAŞKALARI İLE KARIŞTIRMAYIN!

Bu haber 08 Eylül 2014 - 23:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Untitled-4

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumartesi günü akşamı yaşanan su baskını sonrası açıklamalarda bulunarak, Battı-Çıktı’da yaşanan sıkıntının Enerjisa’nın trafo değiştirmesinden dolayı pompaların ters çalışmasından kaynaklandığını açıkladı. 
Cumartesi akşamı kenttin çok kısa sürede yüksek miktarda yağış aldığını belirten Başkan Vergili, “Sıkıntılı saatler yaşandı ama bir iki saat süren bir problem yaşandı. Benim Belediye Başkanlığım diğer belediye başkanlarından çok daha farklı. Ulusal medyada çıkan görüntüler ise, bazı gazetecilerimizin farklı bir şekilde yorumlayarak ulusal medyaya geçmesinden kaynaklandı. Aynı hadiseleri yaşamış olduğumuz zaman herhangi bir belediye başkanı bu yağış anından caddede sokakta göremezsiniz. Benim özelliğim bu problemlerin nerden geldiği ve ileride nasıl çözeriz diye tetkik etmek için arazide olmam. Rüzgâr, fırtına, sel veya yağmur anından ben bizzat kendim araziye çıkarak noksanları tespit ederim. O anda da arazideydim. Son yapmış olduğumuz olan kanaldan cevizlidereden gelen suyun tahliyesi rahat bir şekilde yapılıyor mu diye baktım, Valilik önündeki suyun tahliyesine baktım. En son battı çıktı’nın içersine girerek suyun çekip çekmediğine baktım. Bunları kontrol ederken, ulusal medyada bazı yayınlar yapıldı. Bunlar hiç önemli değil. Biz bir sonraki afet durumunda neler yapabileceğimizin programını yaptık. Ben battı çıktıda olduğum zaman tahliye boruların su gidiyor mu diye baktırdım ve suyun gitmediğini tespit ettik. Projede iki pompa olmasına rağmen biz üç pompa koyduk. Ama su pompalardan gitmiyordu. Pompalar çalışmayınca tahliya kanalında tıkanma olduğunu sandık. Sabah yeniden incelemeye aldığımızda pompaların ters çalıştığını gördük. Böyle bir şeyin olması mümkün değildi. Afet denen şey her türlü tersliklerin olmasıyla ortaya çıkan zararlardır zaten.” dedi.
“DAVA AÇACAĞIZ”
Battı Çıktı’nın içindeki pompaların neden ters döndüğünü araştırdıklarını da belirten Başkan Vergili, “Burada, bu bölgede Enerjisa trafo değişimi yapmış. 380 volt enerji üç faz olduğundan bunlardan birinin kablosu yer değiştiğinden bizim motolarımız ters dönmüş. Bunu tespit ettik. Eğer Enerjisa bize bu bölgede trafo değişimi yaptığını söyleseydi biz buna hemen bakardık. Çünkü benim bizzet kendimin bildiği konular. Eğer biz bunu tespit etmeseydik, pompalar hala çalışıyor sanardık ve bundan sonraki yağışlarda da aynı sıkıntıyı yaşamaya devam ederdik. Bunun yanında battı çıktının hemen başından yeni bir kanal açılmasına ve su dranajı yapılmasına karar verdik. Çok hızlı bir şekidle su dranajını açacağız. 200 evler ve Yenişehir bölgesinden gelen suyuda bu kanaldan tahliye etmeyi düşünüyoruz. Bir daha battı çıktı bu tip sorunları yaşamaz. Ben bu sahada olmasaydım bu sorunları tespit edemezdik ve geciktirirdik. Bunları en kısa süre içinde çözerek bu problemleri gidermiş olacağız. İstasyon caddesindeki yeni kanal asıl görevini yaptı ve su taşkını fazla olmadı ama suyun yayıldığını gördük. Oradaki ızgara boyut büyütülecek ve bir daha istasyonda bu sorun yaşanmayacak. Yeşil mahalle çok kritik bir yerdi ve oraya yaptığımız kanallarla su baskını sıkıntısı yaşamadık. Önümzüdeki günlerde bu sıkıntıları daha az yaşacağız. Benim bu çalışma sistemini Karabük’teki basın mensupları çok iyi bilmesi halinde ulusal medayada Türkiye gündemine gelmiş olduk. Bu hoş tarafı haber sayesinde bizi belki o gün 5 milyon kişi izlemiştir. Karabük’ten ziyade beni ön plana çıkarması beni mutlu etti. Bu haber başkan yerinde tetkik yaparken, battı çıktıda mahsur kaldı diyebilirlerdi. Aynı gün Sincan’da yaşanan olayda başkanın sokakta olacağına caddeye çıkacağına inanmıyorum. Yağmur başladığında ve bitene kadar ben caddedeydim. Vatandaş nerede ne sorun yaşadıysa ben de bizzat yaşadım. Bu benim için iyi bir deneyim ve tecrübeydi. Diğer belediye başkanları ve AK Parti’li mensuplarına seslenmiş olayım; onların belediye başkanları bu tür afet durumunda sokağa çıkmış mı? Benim görevim, Karabük’ün tüm eksikliklerini bu dönemimde tamamlayarak görevimi nihayete ulaştırmaktır. Bunda Türkiye’de en başarılı belediye olarak yapacağımıza inanıyoruz. Enerjisa’yla ilgili dosyaları tamamlanıp dava açacağız. Eğer pompalar çalışmış olsaydı bu sorun hiç yaşanmamıştı” dedi.
Sosyal medyadan yanıt verdiği yazıya da cevap veren Başkan Vergili, “ Medya mensupları arkadaşların yazdığı yazıları gördükten sonra böyle bir yazı yazmaya karar verdim ve yanlış yazdığımı düşünmüyorum. Ulusal meydaya aktarım şekli iki türlü olabilirdi. Birinci şekli ‘Başkan yaptığı battı çıkıtada battı çıkamadı,” diğeri ‘Başkan sahada çalışırken afete maruz kaldı’ diyebilirdi. İkisinin halk nezdinde yorumu farklı olur. Allah’ın sopası yok gibi propadangalarda çok hoş değil. Dediklerimin arkasındayım” açıklamasında bulundu.
“DEPREM RİKSİ YAPILMALI”
Hürriyet Caddesi üzeridne devam eden Belediye işmerkezi inşaatı sonrası Hürriyet Caddesinde bulunan 30-40 yıllık binalarında sıkıntı yaşandığı yöndeki bir soruya ise Başkan Vergili, “ Bu caddede bulunan binaların deprem riks analizlerinin yapılması lazım. İlla yıkılacak diye bir şey yok güçlendirlebilir. Bu caddede binaların yıkılmasının hiçbir mahsuru yok. Yeni binaların yapılması rant miktarı daha fazla artacaktır. Bu tip binalarda mal sahiplerinin bunu yapması lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Belediyeye bırkamamaları lazım. Binaların dayanıklıklarını bizden daha iyi biliyorlar. Karabük’ün en büyük rant getiren bir caddesi burası. Burada binaları yenilemek o kadar maliyetli bir olay değil. Çok kısa sürede bu maliyetleri geri alabilirsiniz. Şuanda şehircelik bakanlığı ile ilgili bazıları şikâyet dilekçeleri vermiş. Gerekli analizler yapılır. Halk Bankasının orada bir çatlaklık görmedim. Onların binayı boşlatması kendi tasarrufları. Aşağıda yapılan inşaatla ilgili bir sıkıntıları olacağını sanmıyorum. Tekniki konular çok iyi incelenerek yapılan bir inşat. Proje hatası olduğunu sanmıyorum. Hepsi fore kazık sitemi çakılarak binaların güvenliği alınarak harfiyat yapıldı. Büyük bir şikâyet gelmedi. Eğer kazıklama çalışmaları yapılmasaydı orada çok büyük sıkıntı yaşanırdı. Orada kapalı olan yoluda birkaç güne kadar açacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Şahin ÜNSAL9 Eylül 2014 / 00:55Yanıtla

Bunu ekrem açmalı denen ŞEREFLİ bi okusun bakalım.! Mal bulmuş mağrubi gibi atlayan m.. herif.. Çok biliyoRsan aday olaydın da kazanaydın..!!

Dursun Bostancı9 Eylül 2014 / 08:37Yanıtla

Teşekkürler başkanım. Ata sözümüzdür ‘ it ürür, kervan yürür. ‘ Gayret ve başarılarınızın devamını dilerim. Karabükümüzün size ihtiyacı var.

kemal akça9 Eylül 2014 / 09:31Yanıtla

peki başkan balıklarkayasında üniversite mahallesinden karayoluna doğru akan dere balçık çamur, esentepeden karayoluna akan ırmak, polis evinin önünden, askeri lojmanların önünden karayoluna akan dere de mi enerjisanın suçu? Onları da mahkemeye verin. Her yağışta balıklarkayasında güzelim asfaltta çamur çakıl balçık yığınından geçemiyoruz. Nereden geliyor dersiniz bu çamur gökten mi yağıyor sayın başkan? Buna da cevap verirsiniz umarım

Trafolara hep kedi girdi10 Eylül 2014 / 13:48Yanıtla

Enerjisa karabük üniversitesi toki yolunu yapsın. Malum 8 aydır çamuru kampuse taşıyoruz.

ismail akay13 Eylül 2014 / 12:36Yanıtla

baskanim it urur kervan yurur bazi yerel basin catlayacak duruma geldi en basta cetinkayalar bunlara kulaklarini tika