“ BU YIL Kİ FESTİVALİMİZ 15 YILIN ÖZETİ OLACAK” « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

“ BU YIL Kİ FESTİVALİMİZ 15 YILIN ÖZETİ OLACAK”

Bu haber 04 Eylül 2014 - 1:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

20140903AW183559_01

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, bu yıl 15.’sini düzenleyecekleri Uluslar arası Altın Safran Belgesel film festivale farklı baktıklarını ve 15 yılın özeti gibi olacağını söyledi. 
Başkan Aksoy, 15.’ci kez kapılarını açacak olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalinin bu sene 19-21 Eylül tarihleri arasına gerçekleşeceğini belirterek, “ Bu seneki festivale farklı bakıyoruz. Bunun nedeni ise 15 yılın özeti gibi olacak. 15 yıl önce biz festivallerimizde her zaman bir mesleğin ileri gelenlerini, o mesleğin icap ettirdiği hususların neler olduğunu ve bunların Safranbolu’da yaşatılmasını irdelediğimiz resim, fotoğraf sergisi ve belgesel filmlerle cereyan etti. Bu senin ana teması her yıl olduğu gibi Kültürel miras ve korumacılığın yaygınlaştırılması ve bilinçlendirilmesi toplumun her kesiminin korumacılık hakkında düşüncelerini olgunlaştırmak. Bu sene alt tema ise ‘Ustaya Saygıyı’ benimsedik. 2009 yılından bu yana alt tema vurgusu yapmaktayız. 2009 yılında Süha Arın ile başlayan temalarımızda hamamlar, kültür mirasımızdan, çeşmeler ve mezar taşları oldu. Bu sene ise alt temamız ustaya saygı. Safranbolu’da sadece binaları, çeşmeleri, hanları, hamamları, cami ve arnavut kaldırımlarını korumuyoruz. Aynı zamanda Safranbolu’da gayri maddi kültür varlık dediğimiz varlıkları da koruyoruz. Örfü, adeti, meslekleri, demircilik, bakırcılık, yemenicilik gibi yine Osmanlı sanatlarını da koruyoruz. Bu kapsamda SAKEM bünyesinde açtığımız kurslarla bunları yapmaya gayret ediyoruz. Çarşıda pek çok mesleğin yaşaması için kent olarak gösterdiğimiz özveriler ve bunların hepsi maddi olmayan somut soyut mirasımızın korunmasına yönelik. Bu sene her şeyin ustası, yani, aşçılığın, fırıncılığın, sözün, sanatın ustası gibi bunların hepsini ön plana geçireceğimiz ve Safranbolu’da yaşattığımız kültür miraslarını ön plana çıkarttığımız bir festival olacak. Güzel bir alt yapı hazırlıyoruz. Çarşıdaki o zanaatkârlarımızın dükkanları festival etkinlik alanları olacak. İnsanları demircinin, bakıcının, ahşap oymacılığı dükkanlarının önünde gezdireceğiz. Festivalin açılış kortejini bu sene çarşı kesiminde yapmayı planlıyoruz” dedi.
MUSTAFA CECELİ KONSERİ
Başkan Aksoy, festivalin 19 Eylül Cuma günü, şehitlik önünden başlayacak yürüyüşümüz Kazdağlıoğlu meydanında sona erecek. Yol güzergahında sergi açılışı yapacağız. Daha sonra etkinliklerimizin pek çoğu çarşı ile birlikte kıranköy ile gerçekleşecek. Cumartesi günü Mustafa Ceceli konseri olacak ve ödül gecesini de konserin önüne aldık. Altın Safran Belgesel film festivali ve fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri vereceğiz. Son gün ise en iyi restore edilen ev plaketini çakacağız. Şefik Dizdar’ın restore ettirdiği Zalifre konak olacak. Bunun yanında ulusal ve uluslar arası medyaya bu sene festivalin yürütülmesi esnasında önemli aktarımlarımız olacak. Festivali bu sene daha bir uluslar arası olacak aşinahi bir çalışma olacak” dedi.
FUARLAR, TURİST DENGESİNİ DEĞİŞTİRİYOR
Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, tarihi bir kent olmanın yanı sıra, katıldıklarını yurtiçi ve yurtdışı fuarların kente gelen yabancı turistin dengelerini de etkilediğini söyledi.
Aksoy, bu sene ilk olarak Kasım ayının ortasında Antalya’da düzenlenen yapı restorasyon fuarına katılacaklarını anlatarak, “ Burada Safranbolu’da yaptığımız restoreasyon çalışmalarını ve ilçemizin tanıtımını yapacağız. Bunun yanında İstanbul’da tanıtım günlerimiz olacak. Ankara Karabüklüler Vakfının organize ettiği ‘Karabüklüler Günü’ fuarı feshanede 25 -27 Aralık arasında yer alacağız. Bundan öncesinde İzmir’de bir fuar var, oraya Karabük vilayeti olarak birlikte hareket etmeyi arzu ediyoruz. O fuarda Türkiye’nin turizm alanında ikinci köklü fuarı. Son olarak ülke içinde İstanbul’da Emitt fuarına katılmaya dönük arzumuz var. Yurt dışında da başta Almanya olmak üzere, bir çok ülkede fuarlara katılacağız. 2010 yılında Almanya’da düzenlenen turizm borsası denilen fuarda yer aldık ve o tarihten sonra Avrupa’dan gelen tursit sayısında artış var. Bizim önceden en ağırlık turistimiz uzak doğudan geliyordu. Şimdi dengelenmeye başlandı. İnsanların bildiğini yakını oluyor ve onun için farklı tanıtım alternatif alanlarında ilçemizi tanıtmaya gayret ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atakan kartal5 Eylül 2014 / 10:23Yanıtla

SAYIN BŞKAN SEN ÖNCE FESTİVALİ BIRAKTA SAFRANBOLUNUN SUYUNU DÜZELT SAFRANBOLUNUN YOLLARI TOZ TOPRAK O GÖZTEPE CADDESİNİ ALLAH RIZASI İÇİN ASFALTLAYIN VALLA BİLLA BEDDUA YİYORSUNUZ.