CHP Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Yenidünya: « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

CHP Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Yenidünya:

CHP KASTAMONU MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI CANER YENİDÜNYA, KİŞİSEL DÜŞÜNCELERLE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN HUKUK VE ADALETE HİZMET ETMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Bu haber 23 Mart 2015 - 11:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Caner Yenidünya, kişisel düşüncelerle yapılan değişikliklerin hukuk ve adalete hizmet etmeyeceğini söyledi.

Adana Barosu’nun düzenlediği Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki Son Değişikliklerin Değerlendirilmesi konulu konferansa konuşmacı olarak katılan CHP Kastamonu Milletvekili Aday Adayı Prof.Dr. Caner Yenidünya, hukukun toplumun menfaatlerine göre şekil aldığını, kişisel düşüncelerle yapılan değişikliklerin adalete hizmet etmeyeceğini belirtti.

Haziran 2015 Genel Seçimleri kapsamında bir yandan seçim çalışmalarını yürüten Yenidünya, diğer yandan da ihtisası olan Ceza Hukuku alanında konferans çalışmalarını sürdürüyor.

Adana Barosu tarafından organize edilen Prof. Dr. Ahmet Caner Yenidünya’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan son değişiklik ve yansıması ele alındı.

Konferansa, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Üyesi Yusuf Hakkı Doğan, Yargıtay 16. Ceza Dairesi Üyesi Bülent Savtok ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi Üyesi Hakan Yüksel sunum yaptı.

Türk Ceza Kanunu’nda 2014 yılında 6526, 6529 ve 6545 sayılı kanunlarla yapılan değişikliklere ilişkin bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Caner Yenidünya, yapılan değişikliklerde toplumun özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Ceza kanununun her toplumsal olayda, panik yasaları ile değiştirilmesinin yerinde olmadığını kaydeden Yenidünya, “Yasama yetkisi kullanılırken toplumun genel menfaatlerinin gözetilmesi gerekiyor. Kişisel düşüncelerle yapılan değişiklikler hukuk ve adalete hizmet etmeyecektir. Suçla mücadelede sadece cezaları artırmanın bir faydası yok. İşlenen suçların kültürel, sosyolojik, ekonomik, demografik özellikleri dikkate alınmaksızın yapılan bu kişisel yahut panik düzenlemelerin topluma kötü yansımaları olacaktır” dedi.

Yenidünya, ayrıca cinsel suçlarda, mal varlığına karşı suçlarda ve uyuşturucu madde ticareti suçlarında yapılan değişikliklerle ilgili katılımcılara bilgi verdi. Konferans diğer konuşmacıların ceza muhakemesi kanununda son yıllarda yapılan değişikliklere ilişkin sunumlarının ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.