CHP’Lİ ELİF KÖSE SKANDALA DOYMUYOR

CHP’Lİ ELİF KÖSE SKANDALA DOYMUYOR
17 Ağustos 2019 - 14:32 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından 5 aylık bir süre geçmesine rağmen Safranbolu’nun CHP’li Belediye Başkanı Elif Köse skandal kararlarına bir yenisi daha ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Karabük Net Haber internet sitesinde yayınlanan habere yazılı olarak bir açıklama gönderen Safranbolu Belediyesi Yazıköy sınırları içinde bulunan ve 15 Temmuz Mahallesi olarak Safranbolu Belediyesine bağlanan Çay mevkiindeki yaklaşık 36 dönümlük arsanın “ATLANAN, SEHVEN YAPILAN..!” bir hata üzerine Safranbolu Belediyesine devir işlemleri tam bir skandalı daha ortaya çıkardı.

ELİF KÖSE KENDİNİ SIYIRMAYA MI ÇALIŞIYOR

Skandallarıyla anılan UNESCO Kenti Safranbolu Belediyesinin CHP’li Başkanı Elif Köse imzalı 09/07/2019 tarihli Safranbolu Tapu Müdürlüğüne Yazıköy’de ki bahse konu arsaların devir işlemlerinin yapılmasına dair yazının ardından bugün  maillere düşen açıklamanın Safranbolu Belediyesi Basın birimi adı altında gönderilen yazı adeta isim vermeden Tapu Müdürlüğüne suçlar şekilde yapılması  “ELİF KÖSE KENDİNİ SIYIRMAYA MI ÇALIŞIYOR” olarak yorumlanıyor.

Safranbolu Belediyesinin CHP’li Başkanı Elif Köse bahse konu arsalara belediyenin hiç talebi olmamış gibi bir tavır içine girmesi ve isim vermeden Tapu Müdürlüğünü suçlarca bir açıklamanın basın organlarına gönderilmesi kamuoyunda nasıl yorumlanacak?

KASTAMONU TAPU KADASTRO 19.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN YALANLAMA…

Safranbolu Belediye Basın birimi tarafından gönderilen yazıda; “işlem sürecinde atlanan sehven yapılan bir eksiklikten kaynaklanan sorumluluğu hiçbir biçimde Belediyemize ait olmayan bir prosedür nedeniyle Belediye adına düzenlenen tapular düzeltilmesi için iade edilmiştir.” İbaresi yer almasına rağmen Kastamonu Tapu Kadastro 19. Bölge Müdürlüğünün açıklamasında Safranbolu Belediyesinin açıklamasını yalanlarcasına;  Tapu Sicil Tüzüğünün 52. Maddesi uyarınca işlem Re’sen  geri döndürülmüştür. Konu ve süreç ile ilgili olarak Safranbolu Kaymakamımıza bilgi verilmiş olup; ilgili Muhtar ve Belediye Başkanlığına resmi yazı gönderilmiştir.” İfadeleri kullanılmıştır.

Kastamonu Tapu Kadastro 19.Bölge Müdürlüğü bahse konu arsaların devir işlemlerinde Safranbolu Belediyesini yalanlarken UNESCO Kenti Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer’in konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN TAPU MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLEN YAZI

SAFRANBOLU BELEDİYESİ TARAFINDAN HABER YAYINLANDIKTAN SONRA GÖNDERİLEN AÇIKLAMA

16.08.2019

15 Ağustos 2019 tarihinde www.karabuknethaber.com haber sitesinde https://www.karabuknethaber.com/yazikoyun-arsasini-uyanik-muhtar-kurtardi-72626.html linki ile yayımlanan “YAZIKÖY’ÜN ARSASINI UYANIK MUHTAR KURTARDI” başlıklı haberde Safranbolu Belediyesi tümüyle haksız bir itham altında bırakılmıştır. “Safranbolu Belediyesi, Yazıköy’ün 36 dönümlük arsasını usulsüz bir şekilde kendi üzerine geçirmeye kalkışmış, Kaymakamlık olaya el koyarak ve arsa köy tüzel kişiliğine tekrar geri verilmesini sağlamıştır” cümleleriyle Belediyemiz, kaynaklarından duydukları iddiaları araştırmadan Karabük Net Haber tarafından suçlayıcı ve haksız bir habere konu edilmiştir.

Safranbolu Kaymakamlığı’nın 20.07.2018 tarihli yazısına biaen;

“Safranbolu ilçesine bağlı Yazıköy sınırları içerisinde yer alan “Çay” adlı yerleşim yerinin anılan köyün bağlısı olarak İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 23/09/2016 ve 6410 sayılı Bakanlık Onayı ile tescil edilmiştir. Tescili yapılan yer Safranbolu Belediye Meclisi’nin 19.12.2016 tarih ve 230 sayılı karar ile de Yazıköy Köyü sınırlarından ayrılarak Belediye sınırları içinde kalan Akçasu Mahallesine bağlanmıştır.

Safranbolu Belediye Başkanınca düzenlenen bila tarihli gerekçe raporu ve 03.03.2017 tarih ve 34 sayılı Belediye Meclis kararı ile Akçasu Mahallesine bağlanan Çay Mevkiinin Akçasu Mahallesinden ayrılarak 15 Temmuz Mahallesi ismiyle yeni bir mahalle kurulmasına karar verilmiştir. 15 Temmuz Mahallesi kurulmasına dair belediye meclis kararının Safranbolu Kaymakamlığınca da uygun görüldüğü anlaşılmıştır.” Karar 27/07/2018 tarihinde tasdik edilmiş, 03/08/2018 tarihinde Safranbolu Belediye Başkanlığı’na bildirilmiştir.

Bu karar gereği İmar Müdürlüğümüzce, tapuları talep edilen parseller hakkında 29/07/2019 tarihinde işlemler başlatılmıştır, işlem sürecinde atlanan sehven yapılan bir eksiklikten kaynaklanan sorumluluğu hiçbir biçimde Belediyemize ait olmayan bir prosedür nedeniyle Belediye adına düzenlenen tapular düzeltilmesi için iade edilmiştir. Bu konuda söylendiği gibi usulsüz bir biçimde belediye kayıtlarına geçirmek gibi bir işlem yapılmamıştır.

Hakkımızdaki bu asılsız iddiaları hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve itibarımıza gölge düşürmeye yönelik bu tarz haberlere gerekirse hukuki süreçlerle karşılık vereceğimizi belirtiriz.

T.C. SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI BASIN BİRİMİ

 

VE KASTAMONU TAPU KADASTRO 19.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN İLGİLİ YAZISI

“KARABÜKNETHABER” web sayfasında 15/07/2019 tarihinde yayınlanan haber ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gerekliliği doğmuştur.

Karabük  İli, Safranbolu İlçesi, Yazıköy Köyü  sınırları içerisinde bulunan 7 adet köy tüzel kişiliği adına kayıtlı taşınmaz ile ilgili olarak;  Safranbolu Belediye Başkanlığının 09/07/2019 tarihli ve  3482 sayılı yazılarında  “15 Temmuz”   adında yeni bir mahalle kurulmasından bahisle 5393 sayılı Kanunun “Köy Tüzel Kişiliklerinin Sona Erdirilmesi” başlıklı 11. Maddesinin birinci fıkrası uyarınca Safranbolu Belediyesi adına resen tescil talebinde bulunulmuş ve Müdürlüğümüzce Karabük Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğünden  de gerekli teyit alınmak suretiyle yazı ekindeki olur evrakı ve onaylı haritalarla   29/07/2019 tarih ve 4403 Yevmiye numarası ile işlemlere yön verilmiştir.

Müdürlüğümüzce işlemin tescil kontrolü esnasında, bahsi geçen taşınmazlarla ilgili tereddüt hasıl olduğundan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz Hukuk Müşavirliği ve Teftiş Kurulu Başkanlığı ile görüşülmüş ve neticesinde Yazıköy Köyü Tüzel Kişiliği tamamen sona ermediğinden ve köyün tamamı mahalleye katılmadığından 5393 sayılı Kanunun  “Köy Tüzel Kişiliklerinin Sona Erdirilmesi”  başlıklı 11. Maddesinin birinci fıkrasının bahse konu işlemimizi kapsamadığı anlaşılmıştır. Tapu Sicil Tüzüğünün 52. Maddesi uyarınca işlem Re’sen  geri döndürülmüştür. Konu ve süreç  ile ilgili olarak Safranbolu Kaymakamımıza bilgi verilmiş olup; ilgili Muhtar  ve Belediye Başkanlığına resmi yazı gönderilmiştir.

Yukarıda da izah edildiği üzere söz konusu taşınmazlarla ilgili süreç bu şekilde cereyan etmiş olup; ilgili haber kaynağındaki Müdürlüğümüze atfen usulsüz bir işlem yapıldığı yönündeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kastamonu Tapu ve Kadastro 19. Bölge Müdürlüğü

İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • kemalist ;

    SANIRSINIZKİ BELEDİYE BAŞKANI ARSALARI ŞAHSI ÜZERİNE GEÇİRMİŞ !!!!! yandaş medya örneği komik

    29 Ekim 2019 10:06