Diplomat Yaşar Yakış’ın Gözünden Ortadoğu Barış Sürecinde Filistin « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

Diplomat Yaşar Yakış’ın Gözünden Ortadoğu Barış Sürecinde Filistin

Bu haber 09 Aralık 2014 - 19:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün düzenlemiş olduğu Eski Büyükelçi ve Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın katılımlarıyla ‘Ortadoğu Barış Sürecinde Filistin’ konferansı gerçekleştirildi.

Ortadoğu’da kapsamlı bir barışın kurulması ve bu barışın ardından coğrafyanın refah bölgesine dönüşmesi Bölge ülkelerinin öncelikli ihtiyacı durumundadır. Türkiye bu sorunların merkezinde yer alan stratejik bir konuma sahip ülke konumundadır. Yürütülen diplomatik çalışmalar ile Türkiye barışçıl tavrını korumaktadır ve Filistin halkına yönelik yardım faaliyetlerini de arttırarak sürdürmektedir.

Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Üniversitemiz Dekanları, Müdürleri Akademik ve İdari Personeli, Karabük Mahalle Muhtarları ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yaparak duygularını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “Sayın Bakanım, Değerli eşi, çalışma arkadaşlarım ve sevgili öğrencilerimiz hepiniz programımıza katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Davetimizi kırmayarak programa katılmanız bizleri şereflendirdi. Filistin tüm dinlerde kutsal bir mekândır. Filistin’den ne zaman bizim alakamız kesildi o zaman kan gölü haline, İnsanlık vahşeti haline geldi. Türkiye olarak Filistin’le uğraşmak bizim işimiz olmalıdır. Ben tekrardan hoş geldiniz diyor, konferansın iyi geçmesini temenni ediyorum ”dedi.

Ortadoğu Barış Sürecinde; Filistin konulu konferansta kürsüye çıkan Türkiye Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış: “Sayın Rektörüm, Değerli hocalarım ve öğrencilerimiz hepinize saygılarımın sunarım. Karabük’e uzaktan baktığımda ve içine girdiğimizde çok farklı. Üniversitenin heybeti üniversiteye girmeden görülüyor. Bu salonda mevcut olan öğrencilerimiz çok şanslı. Türkiye ve dünyanın birçok yerinde bulunmayan yenilikler burada olduğu için şanslılar. Konferansa gelmeden önce ağaç diktik ve benimde üniversite de dikili bir ağacım oldu. Ağacı zaman zaman ziyaret edeceğim ve ağacın büyümesini izlerken sizlerin de gelişimini takip edeceğim. Sizlerin burada öğrenecekleri Türkiye ve dünya barışı ile ilgili Filistin sorunu bazen sadece İsrail çatışmaları gibi görünürken Büyük Ortadoğu da olup bitenleri her ne şekilde olursa olsun Filistin’le alakası bulunmaktadır. Filistin’e yapılan haksızlıkları ortaya çıkardıkları için Ortadoğu’da karmaşa mevcuttur. Filistin sorunu çözümlenirse diğer sorunlarda çözüme kavuşacaktır. “dedi.

Orta Doğuda Barış sürecinde Filistin konulu sunumunda, Osmanlı Devleti’nin Ortadoğu’dan çekilmesinden sonraki barış süreci, Arap-İsrail Barış Süreci, Arap-İsrail anlaşmazlığı, İsrail devletinin kuruluşundan sonraki savaşlar, Filistin başlıkları altında sunumunu gerçekleştirdi.

Sayın Yakış konferansın ardından katılımcıların bu süreç ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’a günün anısına hediyelerini takdim etti.

Kısa bir teşekkür konuşması yapan Sayın Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış; “Benim için en büyük hediye Üniversitenize davet etmiş olmanızdır. Böyle genç ve uluslararası ilişkilerle çok ilgili öğrencilerle karşılaşmama vesile oldunuz. Sayenizde Üniversitenizin bahçesinde ve Türkiye de ilk defa dikili ağacım oldu. Teşekkür ederim. “dedi.

Teşekkürlerini ifade eden, Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal:“Sayın Bakanıma şükranlarımı arz ediyorum çok güzel bir konferans oldu. Millet olarak Filistin topraklarına yüzyıllardır önem verdik, bundan sonrada önem vermenin bir insanlık borcu olduğuna inanıyoruz. Bu çözüm noktasında bundan sonra sizler olacaksınız. Ben bunun daha kısa sürede çözüleceğine inanıyorum ve öğrencilerimizin yapmış olduğu hediyeyi sayın bakanıma arz ediyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.