DURUMA VAZİYET EDİLİYOR « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

DURUMA VAZİYET EDİLİYOR

Bu haber 03 Mart 2017 - 11:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İki hafta yazılarımıza ara vermek zorunda kaldık. Bir sebeple yurtdışında olmamız gerekti.  Zorunlu ihmalimizden dolayı okurlarımızdan özür diliyoruz. Döndük çok şükür ve yazımıza bir önceki yazımızdan hatırlatma yaparak devam ediyoruz.

En başından itibaren büyük bir sabır ve siyasi nezaketle olayların özellikle dışında duran ve bütün siyasi hayatında kısır kavgaları hiç sevmemiş olan Sayın Parti Büyüğü, duyduğu rahatsızlığı nihayet hissettirir. Herkes yerini ve sınırlarını bilmelidir artık. Milletvekili seçilmiş bir temsilcidir ve saygıyı hak eder. Belediye Başkanı da seçilmiş bir hizmet ehlidir, o da saygıyı hak eder. Birbirlerini sevmek zorunda değildirler belki ama en azından siyasi nezaket ve etik gereği saygın davranma konumlarındadırlar. Milletvekili ve Belediye Başkanı kavgası hoş değildir ve acilen sonlandırılmalıdır.

Bu bir talep değil talimattır…

Siyasi partilerde her partinin kurumsal yapısına uygun farklı bir hiyerarşik yapı vardır. MHP taşrada tamamen Milletvekili sistematiğine uygun bir yapı arzeder. Yani en tepede milletvekili vardır.. Eğer Milletvekili yoksa Belediye Başkanı hakimiyeti vardır. Belediye Başkanı tek karar makamıdır. Teşkilatlar referansını oradan alırlar. CHP tamamen teorik bir yapıdır, çok daha farklı bir durum sergiler.  Zihinsel parti mensubiyeti olan eşraf daima tesirlidir. Her dönem aynı isimlerin etkisi altında sadece partili olmayı severler.  Ama Ak Parti bütün bunlardan çok daha karışık, çözülmesi zor fakat basit bir sistemi uygular. Teşkilat yapılanması çok önemlidir. İl Başkanlığı milletvekillerinin, Belediye Başkanlarının ve bütün diğer teşkilatların bağlı oldukları en tesirli makamdır. İl Yürütme Kurulu Başkanın sorumluluklarını paylaştığı icra makamıdır.  İlçe koordinatörleri ilçeler üzerinde başkandan daha tesirli yöneticilerdir ve direkt başkana karşı sorumludurlar.  Sadece Kadın Kolları ve Gençlik Kolları teşkilatları ana kademeye bağlıdır.

Ama,

Bu tamamen makam sahiplerinin kimlik, kişilik ve kariyer pozisyonlarına göre farklı bir şekilde karşılık bulur.  Yani; Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Teşkilatlar güçlü ve kararlı bir yönetim tarzı olmayan ekipler karşısında çok teslimiyetçi olmazlar. İl yönetimindeki yapı bir bütünlük arzetmiyor ise tesirli olamaz. Ve eğer bir de Parti üst yönetiminde tesirli bir “büyük” milletvekili varsa bütün teslimiyet ordadır. O zaman teorik yapı tamamen değişir. Karabük özelinde olduğu gibi. Basit ve kısır kavgalara asla karışmayan, aksine büyük bir tepkiyle yaklaşan, partinin selameti ve menfaati adına uzlaştırıcı bir tutum sergilerken daima kararlıdır.

Yenice konusundaki tutumu ve müdahale zamanlaması tam bir siyaset dersidir. Kavganın muhatapları ile görüşme şekli ise ciddi bir mesajdır.  Yeni atanan İlçe Başkanı ve ekibine bütün yetersizliklerine rağmen Genel Merkez ataması sıfatından dolayı gösterdiği tahammül, Belediye Başkanı’nın uzlaşmadan uzak, inatçı kimliğine karşı sergilediği sabır, Sayın Milletvekili’ne makam ve mensubiyetten dolayı bahşettiği himaye… Hepsi siyaseten saygıyı hak eder.  Ama artık bu rahatsız edici durumun acilen sonlandırılması gerekmektedir.  İlgili sinir uçlarına kesin ve net talimatlar verilir. Yaklaşan referandum öncesi bu tür kavgalar bir amaca hizmet etmekten uzak ve gereksizdir.  Sayın Milletvekilini de refaketine alarak, beraberinde İl Yönetimi Kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği Yenice ziyareti önemlidir. Zira bu ziyarette Yenice Belediyesi ziyaret edilir. Belediye Başkanı’na gösterdiği yakın alaka; şahsa, vefaya ve makama verilen değerin göstergesidir. Uzun bir süreden sonra Yenice rahat bir nefes almıştır. Aklı evvellerin köşe başı dedikoduları, “Belediye başkanı partiden ihraç edilecek” safsataları fitnenin ötesine geçmemiştir. Görünen odur ki, Belediye Başkanı Genel Merkez için de değerlidir. Evet hatalar yapmıştır ama bu partiye ve Yenice’ye 16 sene ciddi hizmetler de etmiştir. Bir Belediye Başkanını sırf birileri istiyor diye gözden çıkarmak o kadar da basit değildir. Lakin Belediye Başkanı’na da,” artık kavga istemiyoruz, durum şu andan itibaren kontrolümüz altındadır” kıvamında mesajlar verilmiştir. Siyasi tecrübe ve geniş vizyon donanımı, hırs ve kariyer beklentili planlara, inat ve sahiplenme odaklı taşra siyaset anlayışına galip gelmiştir. Bu üç farklı imalı sıfatlar toplamının kimlere ait olduğunu sanırım anlamışsınızdır. Değilse de serbest bırakın onlar gider ve sahiplerinin paçasına ayrı ayrı yapışır. Siz sadece takip edin.

Amacımız asla bir karara referans olmak değildir, ya da niyetleri sereserpe ifşa etmek hiç olmamıştır. Birini diğerine tercih etmek, haklı ve haksız ayrımı gibi çok iddialı bir ukalalık da değildir. Yer gök şahit olsun, samimiyetsizliğe tahammülsüzlüğümüz fıtratımız gereğidir. Biz bu konuda bildiklerimiz içerisinden sadece terbiye ekseninde yazabileceklerimizi paylaştık. Emin olmadığımız rivayetlere asla itibar etmedik.  Bir de eğer; Karabük siyasetini biliriz, bu yazıların sahibi ile ilgili adres gösteren tahminler olmuşsa, iftira ve kul hakkına sebep olmak üzer bizi. Bilinsin isteriz, Ankara’da yaşıyoruz, Karabük, Karabük siyaseti ve siyasetçileri ile direkt hiçbir bağımız olmamıştır. Ama olanlar ile ilgili epeyce bilgi ve birikim sahibi olduğumuz bilinsin isteriz. Alakamızın kaynağı ise; Karabük’te doğmuş olmak gibi epeyce masum,  doğduğumuz şehre bu vesile ile hizmet etmek gibi kaliteli bir sebeptir.

Problem çözülmüş müdür?  Bilinmez…

Yaşayacağız ve göreceğiz.

Bu yazıyı kaleme alırken dahi pek çok ciddi ihbarlar almışızdır konuyla ilgili. Yenice burası, siyaset aile boyu ve sert yapılır burada. Yenice siyasetinin büyük bir bölümü referansını fitneden alır. Kavgadan beslenir.  Referandum süreci bir süre öteleyecektir sorunları. Ya da iyice ayyuka çıkacak boyutlarda tekrar hissettirecektir kendini.

Biz Yenice konusuna referandum sonrasına kadar ara vereceğiz. Ülkemiz ve bölgemiz artık farklı bir sürece girmiştir. Bir süre referandum konusunu yazmak niyetindeyiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.