“HALT ETMİŞ” DEMEKLE OLMAZ! GEREĞİNİ YAPIN. « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

“HALT ETMİŞ” DEMEKLE OLMAZ! GEREĞİNİ YAPIN.

Bu haber 06 Eylül 2014 - 15:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

kesk

Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Cevat Soylu yaptığı açıklama ile Milli Eğitim Camiasındaki olumsuzluklara dikkat çekti.

2014 – 2015 Eğitim-öğretim yılının başladığı şu günlerde  kaos içinde sürüklenen bir eğitim yapılanmasıyla karşı karşıyayız diyen Soylu,  “Okullardaki sorunlar artarak devam ederken, sorunları çözüm mekanizmasının başında bulananlar, sorunları çözmek bir tarafa kaostan beslenir şekilde vurdumduymaz ve umursamaz tavırlarına devam etmektedirler” dedi

Müdür atamalarına da değinen Soylu “Okullardaki sorunları çözmeyi bir yana bırakıp, siyasi manevra peşinde koşanlardan ve müdür atamaları için yandaş sendika yöneticileriyle pazarlık yapanlardan çözüm beklemek abesle iştigaldir. Okullarda tatil dönemlerinde yapılması gerekirken planlama, koordinasyonsuzluk ve beceriksizlik sonucu yapılamayan bakım, onarım ve boya işleri gecikmeli olarak başlanmış ve devam etmektedir. Birçok okulda bakım ve onarım sebebiyle tuvaletler kullanılacak durumda değildir. Okullarda yardımcı hizmetler sorunları çözülememiş. Hatta bazı okullarımızda hiçbir kadrolu hizmetli yoktur. Okullardaki idari kadrolardaki belirsizlik devam ederken, yapılması gereken işler inisiyatif alınamadığı için yapılamamaktadır” dedi

                “HALT ETMİŞ” DEMEK OLMAZ, GEREĞİNİ YAPACAKSIN!”

İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Kaplan’ın Atatürk’le ilgili paylaşımına değinen ve siyasilere gönderme yapan SOYLU  “Okullarda yığınla sorunlar dururken sosyal medyadaki bir paylaşımının Ulusal ve yerel medyada gündeme gelmesiyle il milli eğitim müdürünün Karabük’e atanma nedeni ve misyonu ortaya çıkmıştır.  Müdürü bu makama uygun gören siyasi irade “halt etmiş” diyerek fikrini belirtmiştir. Halt etmiş demek yetmez gereğini de yapmak gerekir. Gereği yapılmazsa, yapılanı kabullenmek olur. İstifa etmek onurlu  ve erdemli bir tavırdır. Tabii ki bulundukları görevlere onurla, erdemle ve hakkaniyetle atananlar için. Türkiye Cumhuriyetinin temel değerlerine ve onun kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e dini ve milliyeti üzerinden ayırımcı faşizan zihniyetle hakaret düşüncelerini tasvip edenler bulunduklara makamlara dikkat etmelidirler. Göreve başlamasıyla birlikte arkasındaki gizli güçlerin yönlendirmesiyle yaptığı eğitim yöneticilerinin değerlendirilmesi aşamasındaki misyonunu, atamaları tamamladıktan sonra bitecek gibi görünün il milli eğitim müdürü Karabük te kaotik bir ortam bırakıp gidecek. Siyasi manevralarla, siyasi rant peşinde koşanların eğitim ve öğretimdeki sorunlar ve çözümler umurlarında olmaz.

TEOG sonuçları üzerinden yapılan yerleştirmelerde bazı mağduriyetler yaşanmıştır. Evlerinden uzak liselere yerleştirilen öğrencilerin nakilleri biran önce yapılmalıdır. Okul öncesi eğitimdeki ikili öğretim inadından vazgeçilip tam gün devam ettirilmelidir. Bazı bölgelerdeki okullara yığılımın önlenmesi için gerekli çalışmalar zamanında yapılmadığı için sıkıntılar artarak devam etmektedir.  Okullara atanacak eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde hiçbir baskı ve yönlendirmeye izin verilmemeli, her okul kendi yöneticisini, o okuldaki eğitim bileşenlerinin katılacağı demokratik seçimlerle yine kendisi seçmelidir.

Bu dilek ve temennilerle tüm eğitim öğretim çalışlarına başarılı bir eğitim-öğretim sezonu diliyoruz” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.