İl Genel Meclisi dün Mart ayı ilk toplantısını yaptı « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

İl Genel Meclisi dün Mart ayı ilk toplantısını yaptı

Bu haber 02 Mart 2017 - 17:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her ayın ilk haftası toplanan  İl Genel Meclisi, Mart  ayı toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Sözen Başkanlığında yapıldı.
İl  Özel İdare binası Meclis toplantı salonunda yapılan toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Sözen, “Yerel Yönetimler belli bir coğrafi alan üzerinde yaşayan yerel topluluk üyelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ekonomik, sosyal, kültürel zenginliğe ve refaha ilişkin yerel hizmetleri genel yetki ile kendi sorumluluğu doğrultusunda yerine getirir.

İşleyişinde açıklığı, şeffaflığı, çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini hayata geçiren yetkilerin yerel halka en yakın yönetim birimince kullanıldığı, kamu tüzel kişiliğine sahip, demokratik kuruluşlardır.

İl Genel Meclisleri İl Özel İdaresinin karar organıdır. 2972 sayılı Mahalli İdareler ve 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunlarıyla gösterilen esas ve usullere göre ilin tamamındaki seçmenler tarafından seçilmiş üyelerden oluşur. Bu nedenle diğer bir yerel yönetim birimi olan Belediyelerin yetki ve sorumluluk alanı Belediye sınırları iken, İl Genel Meclisinin yetki ve sorumluluk alanı tüm il sınırlarıdır.

2017 yılında Ocak ve Şubat aylarında hava şartlarının arazi çalışmalarına izin vermemesi nedeniyle planlanan çalışmalarla ilgili yoğun verimli bir hazırlık dönemi geçirdik.

Gerek ihtiyaçların yerinde tespiti, gerek ilave taleplerin bütçe imkanları dahilinde değerlendirilmesi noktasında Sayın Valimizin, İlçelerimizde muhtarlarımızla bir araya gelmesi, milletvekillerimizin ilçelerimizi ziyaretleri, ilçe kaymakamlarımızın ve birlik encümeni arkadaşlarımızın köy ziyaretleri hazırlık dönemimize çok büyük katkılar sağladığı gibi saha çalışmalarımıza da çok büyük faydaları olacaktır.

Şu an itibariyle ilçelerimizden gelen tüm talepleri milletimizin yerelde kamu hizmetlerinin halka sunulması ve erişiminde sorumluluk yüklediği İl Genel Meclisi üyelerimizle hassasiyetle değerlendiriyoruz.

Bu değerlendirmelerimizde birbirinden kıymetli merkez ilçe ve diğer 5 ilçemiz, 278 köy, 876 yerleşim birimimizi ayrı ayrı birbirinden kıymetli ve çok değerli buluyoruz. Bu nedenle tüm çalışmalarımızda ve eksikliklerin tespitinde hangi ilçe, hangi köy, hangi mahalle olduğuna bakmaksızın topyekun hizmet anlayışımızla bir bütün olarak çözüm bulma gayreti içinde oluyoruz. Tasarruf edilen her kuruşun milletimize hizmet olarak geri döneceği ve envanterimizdeki bir eksiği tamamlayacağı bilincinden hareketle hazırlamış olduğumuz tasarruf eksenli ve mali disiplini ön planda tutan 2017 mali yılı bütçesi ile ilk günden itibaren kamu yatırımlarının ilimizde etkili ve verimli kullanılmasına büyük önem veren Sayın Valimizin koordinasyonunda İl Genel Meclis üyelerimizin tecrübeleri, İdaremiz personelinin teknik donanımı ve azmi, makine parkımızın bölgesinde emsalsiz olması üzerinde hassasiyetle durduğumuz Meclisimizin birlik, beraberlik ve bütünlüğü sayesinde çözülemeyecek sorun halledilemeyecek problem yoktur” dedi.

Sözen’in konuşmasının ardından gündemde yer alan maddeler görüşülerek karara bağlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.