İlkadım’da Türk-rus İlişkileri Konuşuldu « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

İlkadım’da Türk-rus İlişkileri Konuşuldu

POLİS AKADEMİSİ GÜVENLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. OSMAN KÖSE, TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE GÜÇLÜ OLMASI İÇİN TEKNOLOJİ ÜRETMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Bu haber 03 Şubat 2015 - 17:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Köse, Türkiye’nin bölgede güçlü olması için teknoloji üretmesi gerektiğini söyledi.

Acem Tekkesi’nde gerçekleştirilen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri programı kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Türk-Rus ilişkileri konuşuldu.

“Geçmişten Günümüze Türk-Rus İlişkileri” konulu söyleşide konuşan Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Köse, Türk-Rus ilişkilerinin kökeninden bahsetti.

Türk-Rus ilişkilerinin eski yıllara dayandığını ve iki ülkenin uzun süren iletişimler gerçekleştirdiğini belirten Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Köse, “Her iki ülkenin Karadeniz’e açılan kıyılarının olması, boğazlar ve Türkiye’nin jeostratejik konumunun bulunması tek düze yer yer çalkantılı bir sürece neden olmuştur. Yer yer emperyal amaçlar ön plana çıkmış ama dostluk ve kaynaşma da sergilenmiştir” dedi.

Günümüzde Türk-Rus ilişkilerinin geni yelpazede ticari ilişkilerin ivme kazandığını söyleyen Köse, Ruslarla tarihin en iyi seviyede ilişki içersinde olunduğunu kaydetti. Ticari yelpazede ilişkilerin artmasıyla sosyal anlamda da kaynaşma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Osman Köse, “Teknoloji üretirsek daha da güçlü oluruz. Ülkeler arasında teknolojik ve ekonomik anlamdaki güç kalkınma ivmemizi yükseltir. Bu ivmede dünya ülkeleri arasındaki güçlülüğümüzü gösterir” diye konuştu.

Batılı devletler tarafından yıllardır Türkiye’nin komşu ülkelerle düşman olduğu algısı oluşturulduğuna dikkat çeken Köse, “Uzun yıllar sınırımız olan ülkelerle düşman olduk. Bu da ilişkilerimizin zayıflamasına neden oldu. Bu bilinç batılı devletler tarafından bilinçli bir şekilde oluşturuldu. Güçlü bir ülke olmanın en büyük şartı bilim ve teknoloji alanında ilerlemektir. Teknoloji alanında yaptığımız bir yenilik veya önemli bir çalışmanın dünya ülkeleri tarafından kullanılması ve ihtiyacının karşılanması ülke olarak gücümüzü gösterir. Teknoloji alanındaki yapacağımız büyük devrimler bizi daha ileriye taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.