İTİRAZLAR REDDEDİLDİ, HES’E “EVET” DEDİ « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ, HES’E “EVET” DEDİ

Bu haber 02 Ağustos 2018 - 16:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyadaki tür çeşitliliğinin en fazla olduğu 100 ormandan biri olan Yenice Ormanları’ndaki doğa ve macera tutkunlarının uğrak yeri Şeker Kanyonu’ndaki Şimşir Deresi’ne yapılması planlanan Hidroelektrik Santral (HES)  kurulması ile ilgili gündem maddesi yeniden İl Genel Meclisi toplantısında tartışıldı. Yapılması planlanan HES için gerçekleşen itirazlar meclis tarafından reddedildi.

Yenice İlçesi Şeker Kanyonuna yapılmasına karar verilen Hidro Elektrik Santrali’ne (HES) yapılan itirazlar Ağustos ayı İl Genel Meclisi toplantısında görüşülerek karar bağlandı. Yapılan görüşmelerde 3 Meclis üyesinin EVET oyuna karşılık 13 meclis üyesinin HAYIR oyu ile HES’e yapılan itirazlar red edildi.

İlk olarak 2010 yılında ilçede gündeme gelen ve büyük tepkilere neden olan HES projesinin yıllar sonra yeniden gündeme gelmesi ve hatta tüm kurumlardan alınan onay yazısıyla birlikte İl Genel Meclisi tarafından 5 Şubat 2018 de gerçekleşen oylama ile “12 EVET” “3 HAYIR” oyu ile kabul görmüştü. HES’e evet diyen Karabük İl Genel Meclisi’nin bu kararının duyulması üzerine, başta Yenice Platformu olmak üzere, Karabük halkı, siyasiler, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşlarından tepki yağmıştı.

Kararı değerlendiren Yenice Platformu Sözcüsü Mustafa Akay ise yaptığı açıklamada;  İl Genel Meclisi’nin aldığı kararın dünyanın sonu olmadığını ve bu kararın mücadelelerini engellemeyeceğini söyledi.

Yenice Platformu Sözcüsü Mustafa Akay, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı. ” 6 Şubat 2018 tarihinde İl Genel Meclisi’nin Şeker Kanyonu’ndaki HES’e inşaat izninin verilmesi üzerine kolları sıvadık ve bu konuda çalışmalara başladık. Amacımız, bu olaya dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmekti. Bunda büyük ölçüde başarılı olduk. İlimizde ve Türkiye genelinde bir gündemin yaratılmasına zemin hazırladık. Yenice’yi Türkiye’ye taşıdık. Bu çalışmalarımız sürecinde de Yenice’mizin tanıtımına büyük katkı sağladık.  İl Genel Meclisi’nin son aldığı karar sanki işin bitmiş olduğu gibi yorumlanmasına neden oluyor. Özellikle sosyal medya paylaşımlarında işin sonuna gelindiğine ilişkin sorumsuz paylaşımlar yapılıyor. İl Genel Meclisi’nin aldığı karar dünyanın sonu değildir ve mücadelemizi hiç bir şekilde etkileyemez. Toplumun bazı kesimlerinde Yenice Platformu bir siyasi hareket olarak yorumlanarak işin sorumlusu gibi gösterilmek istenmektedir. Yenice Platformu içinde her türlü siyasi görüşü barındıran bir Yenice Sevdalısı oluşumdur. Siyasi hiç bir yanı yoktur. Kimileri de Şeker  Kanyonu’nun  bulunduğu köydeki oy dağılımlarından yola çıkarak yılgınlık ve bezginlik içine düşmüş durumdalar. Yenice Platformu yurttaşın oy tercihine saygı duyacak bilinçte bir yapıdadır. Yurttaş istediği yere oyunu verir. Bu onun Şeker Kanyonu’nda HES yapılmasını istiyor anlamına gelmez. Kaldı ki, Yenice Platformu seçimlere katılmış bir siyasi oluşum değildir.

Yine, belli kesimlerde de ÇED Raporuna dava açılmadığı için sonucun böyle olduğunu ilişkin yorumlar yapılmaktadır. Bu yorumlar havada kalmaya mahkum yorumlardır. Çünkü, ÇED Raporu 6 Şubat 2013 tarihinde alınmış ve iki aylık itiraz sürece geçeli beş yılı aşkın bir süre olmuş. Kaldı ki; 475  sayfalık ÇED Raporu, konuyu gönüllü olarak takip edeceklerini beyan eden İstanbul’daki Yeniceli avukatlara da gönderilmiştir. İki muhtarımız da bu avukatlarımıza vekaletname vermişlerdir.

Yenice Platformu  bu işin sadece öncülük tarafındadır. Davanın tarafı değildir. Davanın tarafları iki köyün muhtarlığıdır.

Yenice Platformu olarak Şeker Kanyonu’nun sadece Yenice değil, dünyanın olduğu görüşüne sahibiz. O nedenle, bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Hukuki mücadelenin yanında dün yaptığımız gibi bugün de siyasileri olaya katma çabamız sürecektir. İnsan yaşadıkça umut bitmez. Umudu kırıldığı yerden tekrar ayağa kaldıracağız ve mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz. İl Genel Meclisi’nin aldığı karar sadece bir  virgüldür. Bu mücadelede noktayı koydurmayacağız. İktidar partisinden tüm partilere, sivil toplum örgütlerinden meslek odalarına, basın  kuruluşlarına kadar herkes bu olaya karşı iken bu HES’i buraya yapmak  olanaklı değildir. Sesimizi duyurmak için her şeyi yapacağız. Cumhurbaşkanına kadar bu derdimizi ileteceğiz. Bize gölge olunmasın, başka ihsan istemeyiz. Halkımız da sosyal medyada bilgi sahibi olmadan fikir beyan edenlere itibar etmesin. 24 Haziran’da tüm siyasi partilerin vaatleri arasında bu konu da vardır ve biz bunu sık sık hatırlatacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.