KURTOĞLU; “YASA UTANÇ VESİKASIDIR!” « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

KURTOĞLU; “YASA UTANÇ VESİKASIDIR!”

Bu haber 25 Ağustos 2014 - 17:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

kurt

Türk Eğitim-Sen Karabük şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu, Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdiğini, okul müdürlerinin puanları açıklandığını belirterek, atamaların tamamen siyasi kadrolaşma olduğunu söyledi.

Kurtoğlu “ Bilindiği gibi görev süresi uzatılacak müdürler; ilçe mili eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildi.

Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Bu noktada puanlamaya dair ciddi endişelerimiz de vardı. Zira en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısının değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğrenci meclis başkanının değerlendirmesi 10 puan iken; ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, değerlendirilecek eğitim kurumundan ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puan idi. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, şahsi çıkarlarını temin için yalakalıkta sınır tanımadan,  riyayı sanat haline getirerek iktidar destekçisi gibi görünen  malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da- şayet yandaş ise- ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.

Herkes takdir eder ki; bir İl, ilçe milli eğitim müdürü ya da İl, ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Üstelik çalıştığı ilde henüz 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğuna oturanların verdikleri puanlara bakınca kendilerini ahlaksızlar çetesinin tetikçisi durumuna düşürdükleri hiç kimsenin gözünden kaçmamaktadır. Bu insanlar hiç gitmedikleri okula ve onun belki de hiç görmedikleri müdürüne 0-5 puan arasında puan verebilmeyi göze alacak kadar eğitim yönetimi bilgisinden ve etik değerlerinden nasiplenmediklerini de tüm eğitim camiasına deklere mi etmek merakına kapılmışlardır?  Bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmışlardır? Çok açık söylüyoruz ki; değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür. Hatta bu o kadar açıktır ki: Dirisini her türlü dalavere dümenle ilden ilçeye sürgün eder gibi gönderdikleri ve mahkeme kararı ile yerine dönüp geçtiğimiz ramazan ayında hakkın rahmetine kavuşan Murat Adnan Üren’e  Karabük MEM sayfasında ilan edilen 75 ve üzeri puan alanlar listesinde 100 tam puan vererek değerlendirme sonucunda başarılı görülenler listesinde yayınlayarak ne yapmaya ne demeye çalışmaktadırlar? Bunun anlamı biz ancak ölmüş olan Türk Eğitim-Sen üyelerine puan veririz demek midir? Yoksa ahlaksızlar çetesinin gönüllü tetikçiliğine soyunmanın bedeli olarak kendilerine emredileni bila kaydu şart yerine getirmek midir? İnsani ve ahlaki değerlerin hiçe sayılarak haysiyet ve şeref cellatlığı yapmaktan başka bir anlama gelmeyen bu ve benzeri uygulamaların gönüllü bayraktarlığına soyunan tetikçi zihniyete sahip olanlar Karabük sokaklarında gönül rahatlığı ile nasıl dolaşacaklardır?” dedi

KADROLAŞMA OPERASYONU

Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapıldığına dikkat çeken Kurtoğlu “Eğitimin her hücresinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. “Benden olmayanı yok edeceğim” düsturuyla hareket edenler, farklı düşünenlere yaşama hakkı tanımamaya ant içmiştir. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okullar bir kısmı emir kulları tarafından yönetilecektir. Okullar siyasi iktidardan icazet alanların cenneti haline gelecektir. Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir.

MEB Yasası zaten kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği’nin de ucube olduğunu ilan etmiş, yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağını belirtmiştik. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır.

Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir.

Tüm okul yöneticilerimiz bilmelidir ki; gerekçesi olmadan verilen her puan hukuka aykırıdır. Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Yapılacak şey şudur: Görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi açılacak davanın gerekçelendirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır.Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in eylemlilik süreci de devam edecektir. Bugün İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde yaptığımız bu eylem dozu artacak devam edecektir. Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.