Öfkenizi Buselik Makamıyla Yenin « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

Öfkenizi Buselik Makamıyla Yenin

MARMARA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ; ÖFKEYE KAPILAN İNSANLARA SABA, NİHAVENT VE BUSELİK GİBİ MUSİKİ MAKAMLARI DİNLEMELERİNİ TAVSİYE ETTİ.

Bu haber 10 Mart 2015 - 11:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AMASYA (İHA) – Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, öfkeye kapılan insanlara saba, nihavent ve buselik gibi musiki makamları dinlemelerini tavsiye etti.

Şiddet uygulayan insanların üzerinde etkili olabilecek iki gücün din ve musiki olduğunu vurgulayan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, “Bu tip insanların üzerinde etkili olabilecek iki tane güç var. Bu güçlerden bir tanesi din, inanç yani. Diğeri de musikidir. Bu insanları tedavi edebileceğiniz başka bir ilaç yoktur” dedi.

Şiddet sarmalına düşen insanların dini açıdan, inanç açısından eksikliklerinin giderilip gerçekten dünyaya neden geldikleri ve nereye gideceklerinin kendilerine iyi bir şekilde öğretilmesi halinde şiddeti uygulamayacaklarına değinen Prof. Dr. Turabi, “Musiki ise bu eğitimin üzerine yapabileceğiniz kaliteli bir ciladan ibarettir. Musiki ile bu insanları bir defa kalplerindeki katılığı gidereceksiniz. Bu insanlara saba, nihavent ve buselik gibi makamlar dinletilerek bunların kan akışları yavaşlatılabilir. Kan akışları yavaşladığı zaman bu sizin her türlü eğitiminize açık hale gelecektir” diye konuştu.

“Siz sadece eğitimi bilgi yükleme olarak görürseniz ve bu insanın bilhassa ahlaki yönden, edebi yönden bilhassa herhangi bir sanatta musiki gibi bu sihirli güce sahip olan sanatla eğitin bunun içerisindeki, kalbindeki katılığı gidermezseniz eninde, sonunda bu size öfke nöbeti olarak, şiddet olarak illa ki dönecektir” diyen Turabi, “Öfkenin yerine musiki birde musiki eğitimiyle beraber dini eğitim. Dini eğitim derken, namazın farzları, vacipleri, sünnetleri değil, Cenab-ı Allah insanı neden yarattı, insan kimdir? İnsanda hangi özellikler vardır. İnsan bu dünyaya niçin gelmiştir ve bu dünyadan sonra, öldükten sonra alem nasıl bir alemdir. Burada nasıl bir hesap vardır? Bunun muhakkak ve muhakkak alt yapı olarak öğretilmesi gerekir. Çünkü ahiret denen, ölümden sonraki hayata inanmayan bir insandan her türlü kötülük, her türlü fenalık, her türlü bela bekleyebilirsiniz. Çünkü her türlü sıkıntıyı gösteren insan korkusuz olan insandır. Ahiretten korkmadıktan sonra yani Allah’tan korkmadıktan sonra kuldan utanma beklememeliyiz. Alt yapısında dini inançla ilgili eğitim olan bilinçlendirme olan ve müzikle de süsleyebileceğimiz bir yöntem öfke kontrolünde insanlarımıza çok faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

İki yıl önce Kocaeli Sağlık Müdürlüğü ile Derince Belediyesi’nin önderliğindeki projeyle 3,5 ay süreyle 40 şizofren hasta üzerinde yaptıkları çalışmada öğleden önce ve öğleden sonra iki seans olmak üzere su sesi, kuş sesi ve güzel kokuların olduğu bir ortamda canlı müzik dinlettiklerini ve nabız atışlarının 3 ile 4 barem oranında düştüğünün gözlemlendiğini anımsatırken ayrıca Amasya Belediyesi’ne ait Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi’ndeki müzikle tedavi bölümünün de danışmanı olan Turabi, “Bizim yaptığımız bu 3,5 aylık canlı müzik seansı çerçevesinde biz bunu kalıcı şekilde düşürdük. Daha sonraki kontrollerimizde bunların nabız atışının hızlanmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla bu neden öfkesini kontrol edemeyen ve kalbine, nefsine yenik düşen ve etrafındaki canlılara, bırakın canlıları kendi eşine, kendi çocuklarına, kendi akrabalarına, kendi muhitine zarar veren insanları neden tedavi edemeyelim” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da değişik cezaevlerinde tutuklu insanlara yönelik verdikleri tasavvuf musikisi konserleri sonrası görüştükleri insanların etkilendiğini anımsatan Prof. Dr. Turabi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha profesyonel ve uygulanacak makamları tespit ederek sadece şiddet uygulayan mahkumlara yönelik bir çalışma yaptığımız zaman kesinlikle doğru neticeler alırız. Ellerine birer enstrüman vermek lazım. Çünkü aşk inletir, dert söyletir. Bu insanlar dertleri olan insanlardır, sıkıntıları olan insanlardır. Ve enstrüman bir sıkıntıyı anlatmak için bulabileceğiniz en güzel enstrümandır. En güzel mütercimdir. Derdinizi sazınıza aktarırsınız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.