Öğrenci pansiyoncuları dertli « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

Öğrenci pansiyoncuları dertli

Bu haber 15 Haziran 2017 - 2:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük’te Üniversite öğrencilerine barınma imkanı sağlayan pansiyoncular, çıkan yönetmelik ile kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, Milli Eğitim Bakanlığından onaylı yurtlara eksiklerini gidermek için 2019 yılına kadar tanınan sürenin kendilerine de tanınmasını istedi.
Karabük, Safranbolu ve Eskipazar ilçesinde üniversite öğrencilerine yönelik barınma imkanı sağlayan 60 pansiyoncu düzenledikleri basın toplantısı ile 06 Mayıs 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ve 06.06.2017 tarihinde yayımlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmeti Kurumlarının Standartları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönerge ile kapatılma ile karşı karşıya olduklarını kaydetti.
Toplanan pansiyoncular adına açıklama yapan Hasan Ünver, Karabük’te faaliyet gösteren bazı yurtların şikayet etmeleri ve sürekli siyasilere baskı yapmaları neticesinde bu yönetmeliğin ve yönergenin alelacele çıkarıldığını düşündüklerini belirterek, “Bizi şikayet edenler yokken burada bizler vardık ve Üniversite öğrencilerine o günkü kısıtlı imkanlarla hizmet verdik. Mikrofonlara çıkarak ‘Evlerinizin bir odasını öğrencilere verin.’ ‘Binalarınızı pansiyona çevirin,” diyenlerden şimdi vefa bekliyoruz. Bizler merdiven altı hizmet vermiyoruz. Hepimizin Karabük , Safranbolu ve Eskipazar Belediyesinden ruhsatlarımız mevcut. Belediye, Maliye, İl Gıda Tarım ve Emniyet tarafından sürekli denetleniyoruz. Yönetmelikte yer alan mevcut yurtlar ifadesinin bizler içinde geçerli olmasını ve 2019 yılı sonuna kadar eksiklerimizi tamamlamak için müsaade edilmesini istiyoruz. Valimizden yönetmelik çıktıktan sonra randevu istedik ancak bizi kabul etmedi. Bizler gerekirse bir dernek kurarak, önce belediye başkanımızla, valimizle, siyasi parti il başkanlarıyla, milletvekillerimizle ve milli eğitim bakanımızla görüşerek Milli Eğitim Bakanlığından onaylı yurtlara eksiklerini gidermek için 2019 yılına kadar tanınan sürenin bize de tanınmasını beklediğimizi söyleyeceğiz. Burada amaç barınma ve konaklamada kaliteyi yakalamak ise bu rekabet ortamının devam ettirilmesi gerekmektedir. Özellikle asgari ücretle çalışan ve gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının mağdur olmaması ve MEB’den onaylı ruhsatı bulunan yurtlarda yüksek ücretlerle konaklamalarının engellenmesi için pansiyonların devam etmesi gerekmektedir. Yetkililerden bu konuyu bir kez daha titizlikle ele almalarını Karabük için telafisi mümkün olmayan hatalara sebebiyet verilmemesini arz ediyoruz” dedi.
Pansiyon işletmecisi Ertan Mısırlı ise, Üniversite ilk kurulduğunda öğrencilerin açıkta kalmaması için barınma sorununu gidermek için her türlü özveriyi göstererek bugünlere geldiklerini söyleyerek, “ Gelecek yıl 10 bin öğrenci geleceğini varsayıyoruz. Şuanda devletin yurtlarında 5 bin kişilik boşluk olduğundan 5 bin öğrenci boşta kalacak. Bunun yanında bizlerde ise toplam 6 bin civarında öğrenci kalmakta. Yaklaşık 10 binin üzerinde öğrenci açıkta kalacak ve nerede barınacağı ise merak konusu. Sıkıntımız büyük. Biz büyüklerimizden bununla alakalı olarak yurtlara sağlanan eksikliklerini giderilmesi için verilen 2 yıllık süre hakkı bize de tanınsın. Bizde bu süre içinde fiziki olarak binalarımızı uygun hale getirelim. 2 yıl sonunda şuan yapılmak istenen yapılsın. Bizi yok saymasınlar” ifadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Emin ASLAN16 Haziran 2017 / 04:19Yanıtla

Gerçekten de bu talebe kulak tıkamak Ahde vefasızlık olur.Çünkü pansiyonculuğa yatırım yapmış bu insanlar,taşım altına elini sokmuş,Karabük Üniversitesinin hızlı büyümesinde rol üstlenmiş kişilerdir.Eğer o gün bu yatırımcılar bu cesareti göstermeselerdi belkide Üniversitenin bu hızla büyümesi mümkün olamayacaktı.Hatırlıyorum,öğrenci kontenjanlarının hızla arttığı günleri fırsata çevirip yüksek ev kiraları karşısında öğrencilerin eylem yaptığını ve Karabük”ün geleceği için barınma kapasitesini artırmaya dönük yatırımcıların sahaya davet edildiği günleri.Hatta Eskipazar Ekonomik Kalkınma Derneği olarak bu konuda görüşlerimizi de yine bu sayfalarda kamuoyu ile paylaşmış ve KBÜ nün tercih listelerinde olumsuz etkileneceği kötü görüntülerden kurtarılması için bu alana özellikle yatırımcı teşviki ve önünün açılması için Karabük Ticaret Odasına görevler düştüğünü ifade etmiştik.Yani o günlerde mumla arananlar bugünlerde kapı önüne konulmamalı.Dershaneler örneği var önümüzde,ihtiyacı karşılayan yapıya fırsat verildi düzenlemelerle sistemde tutuldu,özel okula dönüştü.Özetle, istenen “dönüşelim fırsat ve süre verin” ise en azından KBÜ nün bugünlere gelmesinde rolü ve katkısı olan bu pansiyon işletmelerine hiç bir şey değilse bile Ahde vefa olarak bu haklı taleplerine kulak verilmelidir. Ekonomik Kalkınma insan mutluluğu içindir ve adaletle mümkündür.

ü Ögrencisi16 Haziran 2017 / 07:05Yanıtla

“Özellikle asgari ücretle çalışan ve gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının mağdur olmaması ve MEB’den onaylı ruhsatı bulunan yurtlarda yüksek ücretlerle konaklamalarının engellenmesi için pansiyonların devam etmesi gerekmektedir.” Pansiyonda ucuz değil ki. 5 kişilik odayı 500 liraya satıyorsunuz. Pansiyonların çoğu kalitesiz. Astığım astık kestiğim kestik gidiyordunuz. Bence iyi oldu bu durum. Hiçbir öğrencide açıkta kalmaz. Erkek kyklar şuan yarı yarıya boş. Pansiyoncu abiler şikayet etmeden önce nasıl bu duruma geldik diye önce bi kendilerine bakmalı diye düşünüyorum

  Nihat atin31 Ağustos 2017 / 23:18Yanıtla

  Pansiyon ve aparatlar mecburi yerler değiller beğenmeyen kalmaz bırakın serbest rekabet olsun iyi olan piyasada var olur
  Siz bu yönetmeliğin uygulamada oluşturacağı hasarı ancak 5 sene sonra anlayacaksınız

  Nihat atin31 Ağustos 2017 / 23:21Yanıtla

  500 tl ye kaç kişi kalırsan kal sabah kahvaltısı akşam yemeği de var diye yazarsan 5 kişilik oda 500 tl tam olarak doğruyu yansıtmıyor
  500 TL’ye bir kişiye 30 gün sabah kahvaltısı akşam yemeği ücretli konaklama bedava demektir

VATANDAŞ20 Haziran 2017 / 20:03Yanıtla

Doğru adama bak…Üniversite yeni oturmaya başladığı zaman,bu bol paralı ZART -ZURT lar paracıklarına kıyamıyordu…beğenmediğiniz pansiyoncular öğrencilere yer verdi ,sahip çıktı…Şimdi belediye başkanlarına yağcılık yaparak kapattırmak istediğiniz pansiyonculara bu sayın başkanlar yalvarıyordu ,,,üniversitemiz canlansın,destek olun diye…Nooldu baktınız ki bu işte para bol…öğrenci de bol…Binaları diktiniz;kiminiz yasal kiminiz gayrı resmi parayı cukkalıyorsunuz…Ama siz yokken var olan pansiyoncuların üç kuruş kazancını da gaspetmek için elinizden geleni yapıyorsunuz…MEB onaylıymış mış da mış…mış…pansiyonun MEB i falan olmaz siz adam çapma peşindesiniz….MİLLET SİZE İYİ BİR OSMANLI TOKATINI YAPIŞTIRACAK AZ KALDI….DOYMAYAN GÖZÜ TOPRAK DOYURUR