PROF. DR. AHMET GÜRBÜZ, TURİZM MASTIR PLANINI ANLATTI « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

PROF. DR. AHMET GÜRBÜZ, TURİZM MASTIR PLANINI ANLATTI

Bu haber 09 Ocak 2015 - 1:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Untitled-2

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz, Safranbolu Turizm Fakültesinde “Safranbolu Turizm Mastır Planı” bilgilendirme toplantısı düzenleyerek, plan ile ilgili olarak yapılması gereken projeleri anlattı.
Safranbolu’nun “Osmanlı’nın arka bahçesi” olarak telaffuz edildiğini, ilçenin geçmişteki ticari yapısından uzaklaşarak çalışan ve iş gören bir şehir hüviyetine kavuştuğunu vurgulayan Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz, “Ülkelerin ekonomilerini canlandırmak için başvurdukları birçok sektör bulunmakta Bu sektörlerden bir tanesi de dünya ekonomileri zerinde etkili olan en büyük ölçekli ekonomilerden birisini oluşturan turizm sektörüdür. Karabük genlinde iktisadi yapılanma dolayısıyla turizm kaynakları ve üniversitesiyle şuanda şekil almaktadır. Geçen süreç içerisinde 1939’lrda başlayan sanayileşme süreciyle Karabük’te Safranbolu’da istihdam edilen kaynak yapısında değişikliğe gitmiş, Osmanlı’nın arka bahçesi olarak telaffuz edilen Safranbolu geçmişteki ticari yapısından uzaklaşarak bir çalışan şehir, iş gören şehir hüviyetine kavuşmuştur. Geçmişte KARDEMİR’de çalışan genç varsa olara kız vermek daha cazip görünmekteydi. Fakat süreç içerisinde sektördeki değişimler, gelişmeler sonucunda alternatif sektörlerin ortaya çıkma zaruriyeti neticesinde Safranbolu’da vizyon sahibi yöneticilerin öngörüleriyle 1975’li yıllarda başlayan korumacılık bilinci ve akabinde turizme yönelik 90’lı yıllardaki gelişmeler biranda şehirdeki ekonomik duranlık sürecinde alternatif bir çıkış kapısı olarak görünmüştür. Bununla birlikte Safranbolu’yu turizm destinasyonu yapan en büyük özellik sahip olduğu kültürel mimari değerlerdir. Fakat yıllar içerisinde sadece Safranbolu konaklarıyla, mimari değerleriyle her ne kadar ön plana çıksa da çevre analizleri yapıldığında, doğal güzellikleriyle ve alternatif turizm zenginlikleriyle ön plana çıkarılması gereken bir turizm destinasyonu olduğunu görüyoruz” dedi.
Safranbolu’nun 1994 yılında şampiyonlar ligine çıktığını belirten Gürbüz, şöyle konuştu: “Yıllar içerisinde kültür turizm merkezi olarak ifade ettiğimiz Safranbolu, 1994 yılında şampiyonlar ligine çıkıyor. Bir çok elemeden geçtikten sonra o şampiyonlar liginde dev takımlarla yarışırcasına rekabet halindedir. Bu gün Türkiye’de bir çok tarihi nitelikteki şehirde Safranbolu’yu örnek alarak yapılanma, turizme yönelik sektörde yer alma içerisindedir. Biz doğru yolda olduğumuz bilsek dahi gelişim ve değişmeler karşı ayak uydurmadığımız taktirde, uzun süre süreklilik haline gelen bir turizm sektörünü ayakta tutma şansımız bulunmamaktadır. Bunları gören, hisseden mülki, yerel idareler, turizm işletmecileri ve basiretli iş adamlarının Safranbolu’da durağanlıkla karşı karşıya kalındığını ve sürdürülebilir bir turizm yapılanmasını sağlanmasından, süreç içerisinde yoksun kalınabileceğini ön görerek bir planlamaya ihtiyaç duyduğu yıllardır dillendiriliyordu. Bunu geçen yıl Safranbolu Belediye başkanlığının Safranbolu’da Turizm Master Planının hazırlanmasına yönelik görevi bize tevdii edildikten sonra, değerli çalışma arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir çalışma temposu içerisinde girdik.”
Turizm Master Planının geleceğe yönelik yapılacak planların şimdiden düzenlenerek geleceğe yatırımların eylem planlarının bir düzene sokulmasını içeren bir çalışma olduğunu kaydeden Gürbüz, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Safranbolu Turizm Master Planını kapalı kapılar ardından gerçekleştirebilmekte mümkündü. Fakat katılımcı yönetim kültürü anlayışına sahip bizler, Safranbolu’nun sahip olmuş olduğu bu değerler ve yaşamış oldukları sorunların çözümüne yönelik alınacak tedbirlerin ve önlemlerin ancak katılımcı ruhla gerçekleşirse, bunun benimsenerek hayata geçirilebileceğini gördük. 1 yıllık süreç içerisinde muhtarlarından, şehirdeki araştırmacılara, eski belediye başkanlarımıza, turizm işletmecilerine, Safranbolu’ya gönül verenlere ve uluslararası düzeyde deneyim sahibi olan insanlara kadar herkesin görüşlerine fikirlerine başvuruldu. Bizim ön gördüğümüz, hissettiğimiz, yaşadığımız ve sorunların dile getirildiği hususlar dikkate alınarak bir taslak çalışması ortaya çıktı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.